Злочевський відкупився від звинувачення у найбільшому в історії хабарі

ВІЙНА
04.08.2023, 08:47
Злочевський відкупився від звинувачення у найбільшому в історії хабарі

Його родина заробляє на держбюджеті навіть під час повномасштабної війни

Микола Злочевський, міністр екології часів Януковича, зміг домовитися зі слідством і фактично відкупився від звинувачень у найбільшому в історії України хабарі. І хоча інші кримінальні справи проти ексчиновника все ще продовжуються, і він перебуває в розшуку, Злочевський став на крок ближче до звільнення від кримінального переслідування.

Колишній міністр, який відповідав за видачу ліцензій на видобуток газу, міг видати десятки дозволів пов’язаним із ним компаніям. Тепер ці компанії передали його дочкам (використовували паспорти громадянок Кіпру), і вони продовжують заробляти на видобутку газу. Зять Злочевського навіть за повномасштабної війни заробив мільярди бюджетних гривень.

Злочевський заплатить до бюджету лише 68 тис. грн, решта – донат на ЗСУ

Міністр екології часів Януковича Микола Злочевський за спробу дати найбільший хабар в історії розплатиться штрафом у 68 тис. грн і донатом до ЗСУ на суму 660 млн грн, з яких 500 млн витратять на дрони. Спеціальна антикорупційна прокуратура пішла на угоду із колишнім чиновником. Там вирішили, що якщо хабар він так і не дав, шкоди завдано не було, тому можна обійтися штрафом і благодійністю.

Угоди зі слідством відбуваються регулярно, потім вони затверджуються судом (1 серпня 2023-го колегія Вищого антикорупційного суду затвердила угоду зі Злочевським), але з огляду на історичні масштаби хабаря та особу самого ексчиновника – це прецедент.

Злочевський відкупився від звинувачення у найбільшому в історії хабарі_1

За 6 млн доларів він намагався закрити кримінальні справи, до яких причетна його компанія Burisma та "Реал Банк". Фінансова установа отримала у НБУ стабілізаційний кредит під заставу нафтобази. Кредит не повернули (його розмір становив 800 млн грн). Однак коли спробували стягнути заставне майно, виявилося, що його придбали за ціною, нижчою за 3 млн грн. Злочевський планував корумпувати НАБУ та САП і заплатити тому, хто ухвалить рішення про закриття розслідування, 5 млн доларів. Ще 1 млн доларів мали витратити на послуги посередників. Ця справа триває, а правочин стосується виключно факту спроби дати хабар.

Злочевський закрив або вийшов із засновників усіх своїх компаній в Україні. Однак, ймовірно, він все ще зберігає активи, які оформлені на своїх партнерів та дочок. Тому відсутність кримінального переслідування, арештів майна важлива для нього.

Домовленість із САП створює загрозу, що безкарний підкуп правоохоронців створить порочну практику. Водночас Злочевський все ще має можливість корумпувати слідчих.

Чим володіє Злочевський

Бізнес Злочевського в Україні працював і після його втечі (він перебуває за кордоном). Наприклад, у 2020-му стало відомо, що його зять Андрій Кучков отримав від "Укрзалізниці" 200 млн грн.

Філія "Центр забезпечення виробництва" АТ "Українська залізниця" на переговорній процедурі закупівлі газу по чотирьох із п’яти лотів відхилила кілька дешевих пропозицій. Водночас було оголошено про намір укласти договір на суму 201,13 млн грн з ТОВ "Укргаз ресурс" та ТОВ "Благогаз збут". Ці фірми хочуть замовити по 20 мільйонів кубометрів газу кожній. Засновником "Укргаз ресурсу" є Кучков, чоловік Карини Злочевської. Він був присутній безпосередньо на засіданні тендерного комітету "Укрзалізниці".

Компанія зятя Злочевського в 2022 році отримала за рахунок держзакупівель 2,2 млрд грн, у 2023-му – вже встигла заробити з бюджету 647,6 млн грн. Вони продають електричну енергію, газове паливо тощо.

У 2019-му Юрій Луценко, працюючи Генпрокурором, заявив, що Burisma (група газових компаній) володів сам Злочевський – він відповідав за видачу дозволів на видобуток нафти та газу. Тепер же компанії переписані на його дочок.

Видання Інтерфакс стверджує, що Анна та Каріна Злочевські (дочки екс-міністра) через низку кіпрських компаній стали бенефіціарами "Еско-Північ", "Куб-Газ", "Парі", Першої української нафтогазової компанії, "Системойлінженіринг", "Надрагаз", "Алдеа-Україна", "Буризму Сервіс", "Технокомсервіс", "Надравидобування", "Газойлінвест", "Геоюніт" та "Нафтогазопромислової геології".

OBOZREVATEL перевірив зазначену інформацію. Наприклад, компанія "Надрагаз" має ліцензію на видобуток газу Гуцулівського газового родовища. Ліцензія видана ще за Злочевського і чинна до 2031-го. Водночас дочки ексміністра використали свої паспорти громадянок Кіпру, щоб оформити власність на компанію.

Злочевський відкупився від звинувачення у найбільшому в історії хабарі_3

Як писало видання Forbes: "Злочевський обзавівся кіпрським паспортом і багато часу проводить на яхті. Компанію, яка видобуває газ на 154 свердловинах, він контролює через відеозв’язок, збираючи вранці топменеджерів для звіту".

Усього структури Злочевського отримали десятки ліцензій. Наприклад, у 2010 році – ліцензію на Пролетарське родовище у Дніпропетровській області. За оцінкою Асоціації газовидобувних компаній України, Пролетарське із запасами 1,5 млрд куб. м входить до десятки найбільших родовищ газу.

Проблема полягає в тому, що офіційно ліцензії видавали колегіально, підписів Злочевського на документах немає. Крім того, у 2019-му справу політизували, оскільки син на той момент віце-президента США Гантер Байден працював у раді директорів Burisma.

Злочевський через своїх доньок, як і раніше, володіє мережею енергетичних компаній, використовує видані ліцензії, а його родина заробляє мільярди, в тому числі й на держзакупівлях. Тепер з’явилася реальна загроза, що йому вкотре вдасться уникнути правосуддя.

Джерело
 

вибір редакції
Читайте також:
Кримінал
Гроші Зло перемагають. Історія засекреченого вироку Злочевському.
18.10.2023, 16:27
Кримінал
ВАКС відмовився пояснювати, чому засекретив вирок Злочевському, який відбувся штрафом за хабар
15.09.2023, 09:45
Блоги
Представники т.з. «антикорупційної екосистеми» зобов'язані пояснити таке своє щонайменше суперечливе рішення
06.08.2023, 14:21
Кримінал
Колишній топменеджер Burisma Group отримав умовний термін покарання та задонатить 100 млн грн на ЗСУ
28.03.2023, 14:19
Війна
Попри відстріл ворожих Су-34, інтенсивність застосування цих фронтових бомбардувальників із функцією винищувача не зменшилася. Все навпаки
12:04
Війна
Протягом доби на фронті відбулося 70 бойових зіткнень. Окупаційні війська атакували українські позиції на кількох напрямках.
вчора, 20:27