Знай наших: 18 липня 1944 року у США був закладений військовий корабель Alexander Diachenko

СВІТ
18 липня, 16:28
Знай наших: 18 липня 1944 року у США був закладений військовий корабель Alexander Diachenko
Фото: Фейсбук

Алекс Дяченко – "людина і корабель" – народився в родині українських емігрантів.

18 липня 1944 року у США був закладений швидкісний військовий корабель APD-123 "Alexander Diachenko". Його спустили на воду 15 серпня 1944 року як "Alex Diachenko", що згодом, 8 грудня 1944 року, увійшов до складу ВМС США як "Diachenko" – єдиний у світі іноземний бойовий корабель, названий на честь українця, Олександра Максимовича Дяченка (Алекса Дяченка) – матроса, що героїчно загинув під час Другої світової війни.

Про це нагадують на сторінці Diaspora.ua у ФБ.

Алекс Дяченко народився 21 березня 1919 року в родині українських емігрантів у місті Хартворд (Коннектикут, США). 24 вересня 1940 р. він добровольцем вступив до ВМС США. Після навчання був призначений трюмним машиністом на есмінець «Еберлі» ("Eberle" DD-430).

Ще до оголошення війни США з Німеччиною, US Navy допомагав охороняти британські конвої. 

Зокрема, у вересні 1941 р. «Еберлі» у складі оперативної групи охороняв конвой НХ-150 від берегів Канади до середини Атлантичного океану, де конвой передавався під охорону королівського флоту Великої Британії. 08 листопада 1942 р. ударна група американського флоту, до складу якої входив «Еберлі», в рамках операції «Смолоскип» вогнем артилерії забезпечувала десантування західної оперативної групи військ у районі порту Мехдія у Французькому Марокко.

Після короткого відпочинку і ремонту у Норфолку, 26.12.1942 «Ербелі» вийшов на патрулювання південної Атлантики із завдання перехоплення ворожих суден, які курсували між німецькими та японськими портами.

10 березня 1943 року оперативна група ВМС США виявила німецький теплохід «Карін».

Есмінцю дали команду захопити «Карін», на борту якого міг перебувати цінний вантаж.

Після перших попереджувальних пострілів «Карін» зупинився, а його екіпаж підпалив свій корабель та висадився на шлюпки. 

14 добровольців – 2 офіцери і 12 матросів, а серед них і Дяченко, сформували оглядову групу і негайно відправилися на баркасі до палаючого теплоходу. 

Американські моряки мали загасити пожежу, знайти і знешкодити вибухові заряди, і головне – відшукати таємні документи та апаратуру.

Алекс боровся за живучість у машинному відділенні, але пожежу загасити не вистачило часу і кілька потужних вибухів забрали життя сімох героїв. Інші члени оглядової команди були змушені покинути «Карін», який вже було неможливо врятувати від затоплення.

Усіх сімох героїв посмертно нагородили Срібною Зіркою. На їх честь отримали свої назви нові кораблі ВМС США.

Під час Другої світової війни APD-123 "Diachenko" забезпечував десанти на  Філіпіни, Борнео, Корею, на Тайвань.

Під час війни в Китаї корабель здійснював перевезення між портами цієї країни. На ньому були евакуйовані на Тайвань військові і цивільні особи, що залишили Китай. Під час війни в Кореї APD-123 "Diachenko" брав участь в бойових діях з командою бойових плавців.

У травні 1955 р. APD-123 "Diachenko" евакуював мирних біженців з охопленого війною Хайфону (Індокитай).

Надалі до 1974 року корабель забезпечував навчання бойових плавців.

Читайте також:
Іван Курпа – захисник Сталінграду і в'язень сталінських концтаборів розповів нам історію про те, як воював і за що сидів 15 років.
30 липня, 20:59
Історія найуспішнішого українського бізнесмена — Митрополита Шептицького.
29 липня, 20:52
Репресований 1932 року представник дворянства Павло Ганько мав тавро обвинуваченого в «контрреволюційній агітації й саботажі»
29 липня, 10:05
Раніше дівчина стала першою українкою, яка змогла зійти на Еверест.
27 липня, 20:34
Виповнилося 168 років від дня народження Володимира Короленка
27 липня, 18:15
Сьогодні святкує свій день народження Головний редактор Останнього Бастіону Дмитро Савченко
27 липня, 12:10