Американо-китайські відносини у 2024 році: жорстка конкуренція без конфліктів?

СВІТ
04.01.2024, 20:32
Американо-китайські відносини у 2024 році: жорстка конкуренція без конфліктів?
Фото: CSIS

На тлі загострення геополітичної ситуації, Вашинґтон і Пекін утримуються від конфронтації. Дві наддержави хочуть і надалі ділити світ потай.

Хоча США і КНР усе ще ведуть всеосяжну боротьбу за владу та за встановлення нових правил гри на планеті, поступово створюються бар'єри, завдяки яким ймовірність найбільш катастрофічних результатів може зменшитися. У цьому переконані аналітики з американського Центру стратегічних і міжнародних досліджень.

Попри те, що шанси на справжню «відлигу», як наприкінці 1970-х років, котра вирішить фундаментальні розбіжності та призведе до більш тісної співпраці, невеликі, існують також недооцінені джерела структурної стабільності. Ці джерела, вважають американські аналітики, можуть утримати відносини Вашинґтона з Пекіном від подальшого погіршення найближчими роками.

Китайському диктатору Сі Цзіньпіну необхідно стабілізувати відносини зі США (і не важливо, хто там при владі: лояльний миротворець Джозеф Байден чи позірний китаєфоб Дональд Трамп — прим. ред.) та Заходом загалом. При чому нормалізація має тривати як із зовнішньополітичних причин, так і внутрішньополітичних: відновлення довіри у країні, що має вирішальне значення задля забезпечення економічного зростання та підтримки соціальної стабільності КНР.

Джерела недавнього зниження напруженості між двома наддержавами кореняться у трьох наступних структурних характеристиках:

  • надійні військові засоби стримування, які Вашинґтон і Пекін використовують один проти одного, утворюють перше джерело стабільності;
  • хоча двосторонні торговельні та інвестиційні зв'язки між США і КНР перебувають у стагнації, дві країни, як і раніше, залучені до великої мережі складної взаємозалежності в усіх аспектах їх економік та суспільства загалом, які поширюються на країни по всьому світу;
  • жодна із наддержав не бажає відмовлятися від вказаних зв'язків і той факт, що інші країни глибоко інтегровані зі США та КНР, ще більше збільшує витрати Вашинґтона і Пекіна від втілення у життя поспішних й непрогнозованих дій.

«Зрештою, відновлення регулярних зв'язків та офіційних консультацій після їх зриву через пандемію Covid-19 забезпечує ще один набір стабілізаторів. Нова норма того, що можна було б назвати «конкуренцією без конфлікту», не віщує повернення до епохи взаємодій, але Америка із Китаєм можуть заслуговувати на похвалу за зниження шансів найгірших негативних побічних ризиків, включаючи повне роз'єднання та військовий конфлікт», — висновують у Центрі стратегічних і міжнародних досліджень.

Також медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що війна росії проти України для китайців — це щось далеке та чуже. Жителі КНР, якщо і дізнаються про події, то виключно з пропагандистських ресурсів.

Читайте також:
Опінії
Рік, що минає, характеризується періодом протверезіння і позбавлення від дурних ілюзій. Особливо гостро реагують на дійсність українці.
29.12.2024, 19:52
Війна
Ніхто нині не знає, як, чим і коли завершаться бойові дії. РФ прагне винищити нас задля загарбання землі та надр, але не всі це розуміють.
17.12.2024, 07:17
Світ
Події, які нині розгортаються на далекій сирійській землі, безпосередньо вплинуть і на український театр бойових дій. РФ там програла.
08.12.2024, 09:23
Світ
Керівник галузевого підрозділу Організації Об'єднаних Націй спрогнозував наймасштабнішу міграцію. Планету очікують незворотні зміни.
27.11.2024, 08:27
Політика
Президентська адміністрація Дональда Трампа спробує зупинити бойові дії на поточній лінії зіткнення. Ні Україну, ні РФ це не влаштовує.
11.11.2024, 19:21
Політика
Щойно обраний президент США цілком здатен натиснути на червону кнопку. РФ та КНР у мить можуть перетворитися на ядерний попіл, і це файно.
07.11.2024, 20:34