Блок ізгоїв, або BRICS на межі вихолощення

СВІТ
29.08.2023, 17:57
Блок ізгоїв, або BRICS на межі вихолощення
Фото: Telegram

Ключовою міжнародною темою минулого тижня стало проведення XV саміту BRICS у Йоганнесбурзі. Туди з'їхалися принижені світові лідери.

Без перебільшення важлива міжнародна подія зібрала керівників країн із сукупним населенням 3,5 мільярда осіб. На тлі таких демографічних та економічних важкоатлетів, як комуністичний Китай, Індія та Бразилія, російська сторона не виглядає серйозним глобальним гравцем.

Справді, про яку наддержавність може йтися, якщо за рівнем ВВП через невміле керівництво бункерного діда Владіміра Путіна 1/6 суходолу Землі вже за межами світової десятки. Ну, і тамтешнє населення скорочується шаленими темпами, особливо на тлі воєнної агресії проти України.

Другий важливий момент полягає у тому, що 4 лідери – Сі Цзіньпін, Нарендра Моді, Сиріл Рамафоса і Луїз Інасіу Лула да Силва – у неформальній атмосфері обговорювали майбутнє BRICS, навіть за умов відсутності Путіна. Колись усемогутній диктатор виглядає боязким і приниженим, оскільки південноафриканський уряд не захотів приймати на своїй території воєнного злочинця, який має сидіти на лаві підсудних у Гаазі.

Замість кремлівського бункерного діда приїхав міністр закордонних справ Сєргєй Лавров-Калантарян. Цей старий статист, у принципі, не становить інтересу для будь-кого із керівників країн BRICS.

Тому Лавров виглядав опудалом на тлі порожніх путінських вихолощених виступів на відеозв'язку. Яскравим свідченням ігнорування очільника МЗС РФ стали його міжнародні зустрічі, що охопили таких, прости Господи, "гігантів", як Болівія, ЦАР та ПАР.

Окремо у Кремлю воліють повісити на Лаврова провал цьогорічного саміту "Росія-Африка", бо був проведений дуже погано, з малою кількістю значних учасників. Прикметно, але й підписані документи є хаотичними та невигідними для РФ.

Найяскравішою заявою Лаврова, за усталеними із часів СССР стандартами дипломатії, стали висловлювання із... матюками! Журналіст видання "Настоящее время" запитав у роздратованого і нестриманого російського міністра про ліквідацію терориста Євгенія Прігожина, на це Лавров відповів наступним чином (цитуємо дослівно – прим. ред.): «Да откуда вы, блдь, взялись».

Як бачимо, нерви здали у Лаврова. Власне, інструменти у росіян ще лишилися, але без діяльної участі небіжчика Пригожина мережа російського впливу в Африці та на Близькому Сході дуже просяде.

Щодо рішень, схвалених самітом BRICS, то тут дуже багаторівнева структура, і Росії фактично не вдалося просунути свої забаганки. Тому Лавров здав назад і заявив, мовляв, блок ізгоїв нікого у світі не хоче утискати, крім, хіба, України, – але це тема для іншої статті.

Колосальні обсяги вбивств українців, руйнування міжнародної системи правопорядку, удар по продовольчій безпеці зробили РФ украй токсичною. У проєкті посилення голосу так званого "глобального Півдня" участь Москви є небажаною, а тому всім займаються китайці та індійці.

Важливо відзначити конфронтацію між Пекіном і Нью-Делі, їхню нескінченну гризню за домінування в Азії, а також тривалі прикордонні сутички за спірні землі у Гімалайському високогір'ї. Ймовірно, через зазначені моменти процес розширення BRICS відбувається у доволі дивному форматі, коли відсутні критерії для членства в клубі, який насправді є аморфним форумом без великих зобов'язань перед КНР.

Проте від наступного 2024 року до цього вельми сумнівного геополітичного угруповання долучаться нові члени: Арґентина, Єґипет, Об'єднані Арабські Емірати, Іран, Саудівська Аравія та Ефіопія. Вибірка країн нагадує вінегрет, і складається враження, що все йде до вихолощення ролі BRICS, розмивання сутності блоку коштом слабких партнерів, на зразок Ефіопії, яка обтяжує інших своїми власними проблемами.

Попри те, що відбувається розширення структури, тотальна відсутність загальнообов'язкових інституційних норм веде до її загибелі, адже немає сили для впорядкування різноспрямованих векторів руху. У результаті реформована китайцями BRICS не виглядає життєздатним і, схоже, вже просто виродився у піар-майданчик для обміну думками, але не для копіткої роботи з вироблення підходів до переформатування світу.

Першим кроком для цього виступає руйнація структури G20, в якій вже намітилися прозахідний та антизахідний табори, а тепер Росія просуває тези, спрямовані на максимізацію даного розколу, бо путінська команда скрізь працює за ідентичним шаблоном. Отже, навряд чи слід очікувати на вау-ефекти від BRICS поки там буде РФ, яка заробляє на чужих смертях.

Як раніше вже повідомляла медіаагенція "Останній Бастіон", путінська Росія-Московія сьогодні знаходиться на межі переходу зовнішньої агресивної війни у внутрішні деструктивні процеси. Це на руку як Україні, так і всьому світові.

Читайте також:
Війна
Фронт, у цілому, тримається, хоча ворог просувається у деяких секторах Донеччини. Ключове питання — доукомплектації бойових бригад...
вчора, 07:19
Опінії
Здається на росію повертається дежавю кінця вісімдесятих та початку дев’яностих
25 квітня, 11:35
Війна
Відповідь вам не сподобається. Проте дати її хтось та й мусить, аби кривавий Чин наших полеглих Героїв не був марним!
18 квітня, 13:36
Війна
Боротьба української протиповітряної/протиракетної оборони за контроль над небом показує ризики для єврейської держави. Агресор випробовує.
17 квітня, 19:57
Політика
Мало іноземців знають росію так добре, як досвідчений український розвідник Олександр Литвиненко. Замолоду він навчався у Москві.
17 квітня, 13:34
Політика
У позаамериканському інформаційному просторі панує шкідлива думка, мовляв, Конґрес хоче припинити підтримку України. Але правда складніша.
16 квітня, 07:01