Чи здатна росія взимку положити енергосистему України?

ВІЙНА
10.10.2023, 09:42
Чи здатна росія взимку положити енергосистему України?
Фото: The Economist

Морози наступають, а росіяни накопичують ракети для ударів по енергетиці. Оцінки можливостей із виробництва ракет дуже різняться.

Про це йдеться у редакційному матеріалі впливового міжнародного видання The Economist. За словами західних аналітиків, кремлівський режим програє на полі бою, тому тиснутиме на владу України б'ючи по цивільних і об'єктах інфраструктури.

Минулої зими, щосили намагаючись досягти прогресу на фронті, Росія спробувала зламати волю України до спротиву і посилила ракетні удари по електроенергетичній інфраструктурі. Спроба зазнала фіаско.

Проте удари по енергетиці справді завдали масштабних збитків. Так звані віялові відключення призвели до зупинення деяких секторів економіки. Багатьом українцям довелося певний час жити без електрики та тепла.

«Новий раунд атак у вересні 2023 року виглядав як початок чергової кампанії руйнування української енергосистеми. Адміністрація Володимира Зеленського та західні чиновники повідомили виданню The New York Times, що на Росії зараз виробляються ракети швидшими темпами, ніж до 24 лютого 2022 і це викликає побоювання, бо нині на Україну чекає ще суворіша зима.

Який же реальний стан російських арсеналів? Російський арсенал дальньої дії включає широкий спектр балістичних і крилатих ракет. Перші летять на великій швидкості та висоті по передбачуваній дузі; останні прилягають до землі та можуть рухатися манівцями. Вважалося, що довоєнні запаси Росії, включаючи кілька ракет совєцької доби, налічували близько 3500 одиниць. Ці оцінки не включають ракети «земля-повітря».

Їх Росія адаптувала для ураження наземних цілей, наприклад С-300. РФ використовувала більшу частину цих резервів з початку вторгнення. За українськими ж даними, у період з лютого 2022 року до травня 2023 року Росія запустила близько 2500 ракет великої дальності, в середньому близько 170 на місяць. Інтенсивна активність влітку, коли Україна розпочала контрнаступ, ще більше виснажила резерви», — пояснюють ситуацію наші західні колеги-журналісти.

Але ракети — це ще не все, що має у своєму арсеналі держава-загарбник. З осені минулого року Росія також активно застосовує проти України іранські боєприпаси, що баражують, зокрема дрони-камікадзе «Шахед» для атак на українську інфраструктуру.

«Шахеди» менші та недостатньо потужні, ніж російські крилаті та балістичні ракети, але дешевші та простіші у виготовленні. Ці дрони-камікадзе стали найважливішою частиною російського арсеналу, які Росія майже напевно почала виробляти на теренах окупованого нею ще з 1552 року Татарстану.

Українська розвідка повідомляє, що зараз Кремль має намір зібрати по 200 одиниць дронів «Шахед» на місяць. Велетенський новий завод в Особливій економічній зоні «Алабуга», зрештою зможе виробляти понад 1600 баражувальних безпілотників на місяць, хоча для досягнення цієї потужності потрібно понад 10 років.

Кремлівський режим також хоче збільшити виробництво ракет: до 24 лютого 2022 Росія виробляла близько 8 крилатих ракет і трохи більше балістичних ракет на місяць, а їх було всього 20. Західні партнери України сподівалися, що санкції скоротять це число, але Росія обходить санкції, накопичуючи запасні частини, використовуючи лазівки у законодавстві та імпортуючи через треті країни.

Справді, останні оцінки показують — РФ змогла збільшити виробництво ракет, приблизно від 52 до 90 штук на місяць. Тож цієї зими Росія швидше за все знову завдасть нищівних ударів по цивільній інфраструктурі Україні.

Але ракетний гуркіт усе більше поступатиметься місцем тріскоту «Шахедів». Масштаб збитків залежатиме від того, скільки Росія зможе зробити смертоносної повітряної зброї та як швидко.

вибір редакції
Читайте також:
Війна
Станом на 15.50 відомо про 12 загиблих. Поранено 11 людей, серед них двоє дітей.
19 листопада, 17:32
Світ
Відомо про трьох загиблих та п'ятьох поранених.
23 жовтня, 18:06
Світ
Офіс ООН з прав людини закликав розслідувати ізраїльський авіаудар, у результаті якого загинули щонайменше 22 людини на півночі Лівану.
16 жовтня, 10:23
Світ
Сатаньягу також включив міжнародні інститути в число «семи фронтів», на яких Ізраїлю доводиться боротися
15 жовтня, 09:15
Світ
Ізраїль здійснює геноцид у Секторі Гази та терористичні атаки в Лівані
03 жовтня, 10:31
Світ
Президент Туреччини звинуватив Ізраїль у геноциді в Газі та попередив про наслідки операції в Лівані
02 жовтня, 10:25