Чи зможе Україна знайти нових солдатів, не знищивши ціле покоління?

ВІЙНА
12.04.2024, 12:30
Чи зможе Україна знайти нових солдатів, не знищивши ціле покоління?

Ухвалений Верховною Радою новий Закон «Про мобілізацію» збурив громадськість. Але для перемоги над росією, крім зброї, нам потрібні люди.

Станом на середину весни 2024 року Україна зіткнулася із критичною демографічною проблемою, що назрівала вже давно — у країні дуже мало молодих чоловіків. Про це свідчить розслідування журналістів впливового американського видання The New York Times.

Зазначається, що здорові чоловіки віком до 30 років, які становлять кістяк більшості армій, є частиною найменшого покоління у сучасній історії України. У складній ситуації наша держава має знайти баланс між необхідністю протистояти безперервному російському наступу шляхом збільшення чисельності військ і ризиком знищення цілого покоління.

На початку квітня президент Володимир Зеленський пішов на політично болісний крок — знизив призовний вік до 25 років із попередніх 27, що, за мірками більшості країн, все одно дуже багато. Скажімо, у США чоловіки можуть бути мобілізовані до лав армії із 18 років.

Причини теперішньої демографічної проблеми сягають корінням більш аніж сторіччя тому. Наслідки Першої та Другої світових воєн в Україні були помітні й у 1990-х роках.

Так, під час кожного конфлікту народжувалося менше дітей, що призвело до появи двох нечисленних поколінь. Своєю чергою, розпад СССР зробив маленьке покоління ще меншим, оскільки народжуваність різко впала під час подальшої економічної кризи.

Різкий спад тривав понад 10 років, унаслідок чого в Україні сформувалося найменше покоління за всю її нову історію. Тобто, хлопчикам, які народилися у 2000-х, зараз від 18 до 27 років — найбойовіший вік, але чоловіків віком 40 років в Україні вдвічі більше, ніж 20-річних.

Рішення Зеленського про мобілізацію чоловіків до війська із 25 років загрожує подальшим скороченням цього невеликого покоління українців. А багато хто з обмеженої кількості 25-26-річних чоловіків — близько 467 000, згідно з урядовою оцінкою на 2022 рік — вже служать в армії, проживають на окупованих московитами теренах або перебувають за межами України.

Інші ж мають роботу чи інвалідність, які звільняють їх від мобілізації, тому популістичні заяви про «воюватимуть усі українці» розраховані не на згуртування нації, а на поширення панічних настроїв. Наслідки воєнного конфлікту, спровокованого Москвою, для наступного покоління українців стають очевидними вже зараз.

Упродовж 2021-2023 років, коли у світі панувала коронавірусна пандемія, кількість народжень в Україні скоротилася майже наполовину. На думку вітчизняних демографів, одним із важливих чинників такого зниження наступний: близько 800 000 українських жінок віком від 18 до 34 років виїхали до країн Європейської спілки після 24.II.2022.

Поки що відсутність жінок відіграє більшу роль в українській демографії, аніж заклик чоловіків добровільно мобілізуватися, бо у разі цілковитої московитської окупації ворог насильно могилізує, не питаючи. Однак зниження призовного віку може ще більше скоротити нечисленне молоде покоління.

Зі слів заступника директора Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи пана Олександра Гладуна, «перспективи народжуваності у майбутньому залежать від двох чинників: скільки чоловіків загине на фронті та скільки жінок повернеться з Європи». Фахівець додає, що в України не має іншого вибору, крім як розпочати мобілізацію молодих чоловіків до виснаженої у боях проти ворога армії.

Також медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам про те, що на Печерських пагорбах Києва ухвалено рішення мобілізовувати більш молодих. Це, безумовно, тяжке рішення для влади і в політичному, і в людському сенсах.

Чи зможе Україна знайти нових солдатів, не знищивши ціле покоління?_1
Читайте також:
Полтава
Колишній районний центр Полтавщини разом із сусідніми страждає від демографічної кризи. Українців народжується менше, ніж помирає.
15.12.2024, 19:52
Опінії
Ексміністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих теренів України Ірина Верещук одна із тих, хто наплював на біженців. Наших кинули.
09.12.2024, 08:25
Світ
Станом на 2024 рік у суверенних межах ресурсної федерації московії живе приблизно 90 мільйонів осіб. Окрема страта — 25 мільйонів нелегалів.
08.11.2024, 20:32
Світ
Номенклатура Комуністичної партії Китаю почала турбуватися зменшенням кількості населення. Рівень його якості також давно занепадає.
03.11.2024, 11:45
Війна
Рівень народжуваності в Україні є одним із найнижчих у світі.
22.10.2024, 15:05
Опінії
Від початку наголосимо: будувати статево-вікову піраміду без даних перепису населення як гадання на кавовій гущі. Скільки нас – невідомо.
21.10.2024, 13:41