Давос наляканий війною
Головний міжнародний економічний з'їзд ось-ось розчахне свої двері в Альпах для учасників з усього світу. За лаштунками відчувається страх.
Про це зі швейцарського Давоса пише провідна німецька газета Der Spiegel, передає медіаагенція «Останній Бастіон». Днями була оголошена доповідь із приводу глобальних ризиків, задавши тон Всесвітньому економічному форуму, який розпочинає свою роботу.
Однак фінансово-економічні питання практично відійшли на задній план, опитані нашими західними колегами-журналістами експерти вбачають найбільший ризик у військових конфліктах і не лише в Європі. Щороку директори компаній, представники урядів, професори та знаменитості збираються у Давосі.
Перед цим організатори міжнародного заходу складають Звіт або ж Доповідь про глобальні загрози та запитують аналітиків із бізнесу, політики та науки із приводу найбільших ризиків для світу. Виявилося, що поточний результат не дуже тішить.
Цьогоріч у центрі уваги виявилися не економічні ризики, такі як рецесія й індустріально-технологічний занепад, а насамперед міждержавні конфлікти. Учасники очікують на «все більш розколотий глобальний ландшафт, в якому ескалація геополітичних, екологічних, соціальних і технологічних викликів загрожує стабільності та прогресу».
Згідно із висновками документа, опитані експерти вважають військові конфлікти на рівні суверенних держав найбільшою глобальною загрозою для 2025-2026 років; майже чверть (23%) респондентів оцінюють їх за найбільшу проблему людства. На другому місці — екстремальні погодні явища і зміна клімат (14%).
Учасники форуму у Давосу також побоюються геоекономічної конфронтації (8%). Це можуть бути, наприклад, торгові війни, які вважаються все найімовірнішими після тарифних загроз й ембарґо від обраного 47-го президента США Дональда Трампа.
До ризиків, що найчастіше згадуються, також належать дезінформація, яка може вплинути на вибори або конфлікти, а також посилення соціального розколу. На відміну від переліченого, лише 5% опитаних учасників форуму у Давосі вважають економічний спад найбільшим ризиком.
Прогноз на найближчі 10 років відрізняється від усіх попередніх, на першому плані вже не кліматично-екологічні, а воєнні ризики. Хоча екстремальні погодні явища, втрата біорізноманіття або нестача природних ресурсів усе ще на порядку денному.
«Зростання геополітичної напруженості, зниження рівня довіри у світі та кліматична криза чинять на глобальну систему такий тиск, якого не було ніколи раніше. Посадові особи, які ухвалюють рішення, стоять перед вибором: зміцнювати співпрацю та стійкість або боротися зі зростальною нестабільністю. Це відповідає девізу цьогорічного Давоського форуму», — прокоментував ситуацію виконавчий директор Світового економічного форуму Мірек Душек.
Вказаний захід у швейцарських Альпах відбуватиметься впродовж 20-24 січня за підтримки відомих олігархів-сіоністів із родин Сороса, Ротшильда, Рокфеллера та інших. Загалом організатори очікують майже 3 000 гостей, включаючи лідерів держав та урядів.
Показово, але як уже сповіщала читачів медіаагенція «Останній Бастіон», для Заходу, основні загрози зараз — зміна клімату і ризик внутрішнього соціального вибуху. Таке враження, що Америка з Європою повернулися у часи Білла Клінтона з єльцинською росією і місією МВФ у Москві.