Дрони чи «Батьківщина-Мати»?

Опінії
18.07.2023, 16:41
Дрони чи «Батьківщина-Мати»?
Фото: Facebook

"Велике крадівництво" відновилося у небачених до 24.II.2022 масштабах. Владі байдуже на українців, бо можна домовитися "десь посередині".

Письменник, блогер, історик-дослідник, журналіст

(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень. Увага! Присутня ненормативна лексика).

Дрони чи Музей Голодомору? Три новини підряд, які мене просто вкурвили:

  1. У Кривому Розі через невиплати зарплатень медики вийшли на мітинг.
  2. Верховна Рада виділила півмільярди гривень на завершення будівництва Музею Голодомору. 

Але ось ця, найбільш кричущ. Видання "Українська правда" розмістила матеріал, де процитувала слова керівниці "Центру підтримки авіарозвідки" Марії Берлінської:

«Українські виробники не дотягують до 10 тисяч якісно вироблених FPV-дронів на місяць. А росіяни вже виходять на щомісячну кількість в 45-50 тисяч... Хочу помилятися, але я думаю, що з таким темпом не далі як за рік нам доведеться сідати за стіл переговорів».

У даному випадку з Марією Берлінською я згоден цілковито. І от чому...

Інтернет забитий гарненькими роликами де коптер скидає бомбочку і вражає техніку, укріплення або кількох окупантів. Українці пишаються такими відео.

А знаєте чому такі ролики не дуже люблю дивитися я? Мені постійно бракує в кожному такому ролику підпису, змісту – «У процесі ураження цілі було втрачено стільки-то коптерів».

Я, знаєте, водив коптер на фронті та дуже гарно знаю, що воно таке долетіти до ворожих позицій і не бути подавленим засобами радіо-електронної боротьби (РЕБами). А ще я дуже гарно знаю, що таке добувати для свого підрозділу нові БПЛА на заміну втраченим.

Я терпіти не можу просити гроші у когось, але саме на фронті я мусив навчитися повноцінно канючити – літаки. Бо волонтери для мене були єдиним джерелом відновлення техніки, а у волонтерів черга прохачів – кілометрова.

Приклад раз: найбільш ходовий БПЛА на фронті це – "Мавік". Хто його купує? Волонтери. А Міноборони? Просто нагадаю, що сам міністр оборони назвав "Мавік" – "весільним дроном".

Я здогадувався, що "зелені" міністри від реальності далекі, але що міністр оборони аж настільки не в курсі що відбувається на фронті – це був справжній шок.

Далі, приклад два: який розвідницький БПЛА-літак на фронті зараз найбільш масовий? За моїми оцінками – "Валькірія", виробництва фірми "Бойові птахи України". На такому працював я, навіть навчав на нього пілотів на "АрміїSOS".

А звідки "Валькірія" потрапляє на фронт? Від волонтерів – і це єдиний спосіб його отримати. "Валькірія" – суто комерційний комплекс, Міноборони його не закуповує. Міноборони надає у війська штатні БПЛА "Лелека-100" і "Фурія". Але...

Обсяги техніки яку дає держава взагалі недостатні, і через це екіпажі "Лелек" повноцінно полюють на "птахи", втрачені аварійно – їх на полях підбирає піхота. Такі "птахи" або прошивають під свою наземну станцію, або розбирають на запчастини. А ще екіпажам доводиться канючити літаки у волонтерів.

Хто краще канючить, той більш успішно літає!

Приклад три. "Лелеки", "Фурії", "Валькірії" це БПЛА ротно-батальйонного рівня. А для задач бригади? А тут існує БПЛА "Посейдон", доволі суворий у керуванні, натомість із потужною камерою і шикарним захистом від РЕБ. Джерело отримання цього комплекса одне-єдине – Фонд Петра Порошенка.

За рік війни держава палець о палець не вдарила, аби скооперуватися з п'ятим президентом і почати випускати "Посейдони" масово. І якби тільки їх. В Україні випускають БПАК "ПД-2" з системою зльоту-посадки VTOL, який за сукупністю характеристик навіть переважає "Посейдон".

Єдине лихо, "ПД-2" отримати бойовим бригадам майже нереально. Їх мало. Шанси отримати "Посейдон" набагато вищі! Нарешті ударні FPV-дрони... Маленькі такі коптери, здатні діяти як камікадзе або скидати бомбочки.

А ви в курсі, що їх збирають або волонтери, або самі солдати в бригадах? Що комплектуючі солдати бува купують за свої кровні? У держави грошей на вирбництво FPV-дронів нема.

Натомість у держави знайшлися кошти на Музей Голодомору, зокрема... Справа потрібна, я не заперечую. Але!

От коли ви прочитали все написане вище, вам не здається, що Музей Голодомору міг би почекати?

Половині мільярда гривень явно можна знайти набагато більш корисне застосування. Бо переговори з Москвою... Тим більше, ми вже на прикладі доріг побачили як будує "зелена" влада.

Читайте також:
Політика
Пропаганда є мистецтвом сфотографувати чорта без копит і рогів. Власне тим, що Зе-влада демонструє у телемарафоні. Тож, несемося...
вчора, 07:01
Історія
Як недонавчений, а зчаста безграмотний, охлос привів до влади кодло хапуг, так і у науку потрапили українофоби. Всім їм муляє наше минуле.
03 травня, 20:27
Полтава
Як доводить історія, депутати із чиновниками — дзеркало суспільства. Відтак немає сенсу нарікати на владу, коли виборці такі ж дýрні.
02 травня, 06:00
Опінії
Коли Зе-влада поганою мітлою винесла всіх старих досвідчених військкомів, заодно й «виплеснула дитя з водою». Система зламалася...
30 квітня, 13:36
Полтава
Чиновники з депутатами навіть на тлі війни проти московії не бажають прощатися з окупаційним минулим. Їм до душі ностальгія за втраченим.
25 квітня, 19:25
Опінії
10 мільярдів гривень, що дали Мустафі Найєму на захист станції, пішли не туди. Міністр Герман Галущенко теж винен у розкраданні коштів.
21 квітня, 17:21