Індійські зброярі прибирають до рук клієнтів РФ

Дешеві кредити для придбання сучасної зброї пропонує Нью-Делі, орієнтуючись на традиційних покупців Москви. Перший у переліку — Єреван.
Про це повідомило видання Reuters. Зазначається, що прагнення прем'єр-міністра Нарендри Моді перетворити Індію на глобальну фабрику вже призвело до виробництва недорогих iPhone та фармацевтичних препаратів на мільярди доларів.
Тепер він сподівається додати до кошиків іноземних урядів ще й ракети, гелікоптери, навіть лінкори. Найбільший у світі імпортер зброї після України розширює можливості державного Експортно-імпортного банку щодо надання довгострокових і недорогих кредитів клієнтам, у тому числі тим, чиї політичні чи кредитні ризики обмежували доступ до звичайного фінансування.
У Нью-Делі також різко збільшить кількість аташе із питань оборони низки західних країн у рамках нової програми, згідно з якою уряд Індії безпосередньо вестиме переговори щодо деяких збройових угод. За словами двох чиновників з оточення Моді, прем'єр націлюється на ті уряди, які у питаннях постачання зброї вже давно покладаються на РФ.
Плани Індії, про які виданню Reuters розповіли 15 наближених до чинної влади осіб, і про які раніше не повідомлялося, знаменують собою безпрецедентні зусилля кабінету Моді щодо залучення та фінансування іноземних покупців за умов, коли світ переозброюється, а давні геополітичні відносини переглядаються. Батьківщина Шиви й Будди не покладається на пацифізм.
Одним із поворотних моментів стало московитське вторгнення в Україні наприкінці лютого 2022 року, за словами індійського чиновника, який відповідає за зростання експорту зброї. Запаси із західних арсеналів постачалися Києву, тоді як заводи РФ виготовляли боєприпаси майже винятково для власних потреб.
Такий стан справ змусив інші країни, які історично покладалися на Вашинґтон та/або Москву, — двох найбільших у світі експортерів зброї, шукати альтернативи. Нью-Делі вчасно ввірвався на ринок зі своїми пропозиціями, почавши відповідати на попит клієнтури.
2023-2024 фінансового року Індія виробила зброї на $14,8 мільярда — це на 62% більше, ніж 2020 року, свідчать урядові дані. За словами чотирьох чиновників, особисто Моді та його міністри почали організовувати зустрічі між делегаціями, що прибули, й індійськими збройовими підрядниками, а також демонструвати під час військових навчань складнішу техніку, наприклад, бойові вертольоти.
Уряд Моді поставив за мету подвоїти експорт озброєнь та обладнання до $6 мільярдів до 2029 року. Індійський прем'єр сподівається, що продажі вийдуть за рамки боєприпасів, стрілецької зброї та компонентів оборонного обладнання, які нині становлять більшу частину військового експорту країни.
За словами двох чиновників, Індія може виробляти 155-міліметрові артилерійські боєприпаси за ціною від $300 до $400 за одиницю, натомість європейські аналоги продаються за ціною понад $3 000. У своїй стратегії експорту зброї Нью-Делі орієнтується на країни Африки, Південної Америки та Південно-Східної Азії.
Як і Індія, багато країн мають історію закупівель совєцької та теперішньої московитської військової техніки, яка відрізняється від стандартів НАТО, прийнятих багатьма західними виробниками. Однією з перших історій успіху стала Вірменія, де минулого року Індія вперше розмістила аташе із питань оборони, розлютивши не лише Азербайджан, але і його союзника — Пакистан.
А проте, як уже повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», індійські артилерійські снаряди передаються ЗСУ попри протести й вимоги Кремля. Особисто прем'єр Моді озглядає затяжну війну в Європі як можливість розвинути свій сектор експорту зброї.
