Інтеграція України до ЄС неможлива без зменшення ролі держави в економіці

ПОЛІТИКА
29.05.2023, 10:15
Інтеграція України до ЄС неможлива без зменшення ролі держави в економіці

Україна має зменшити роль держави в економіці та провести низку реформ, щоб прискорити інтеграцію в Європейський союз.

Про це йдеться в публікації Atlantic Council – неурядової організації США, яка досліджує міжнародні відносини та проблеми міжнародної безпеки.

Аналітики організації посилаються на звіт Європейської комісії, у якому зазначено, що доля України значною мірою залежить від досягнення конкретних цілей та проведення низки реформ.

Зокрема, це зменшення ролі держави в економіці, яка значно зросла під час повномасштабної війни, боротьба з корупцією, підвищення ефективності судової системи та посилення захисту прав власності.

"Щоб залучити великі обсяги інвестицій, зокрема приватних, які необхідні для відновлення економіки, Україні потрібно буде перейти від військової економіки до стратегії зростання приватного сектора", – йдеться в публікації.

Atlantic Council зазначає, що роль держави в економіці України була зависокою ще до повномасштабного вторгнення росії: понад 3500 державних підприємств забезпечували одну десяту виробництва та близько 18% робочих місць.

Водночас мобілізація економіки ще більше посилила вплив державного сектору. Його роль зараз набагато більша, ніж у будь-якій країні ЄС.

Лише в банківському секторі частка держави сягнула майже 60%, пригнічуючи конкуренцію таким чином, що Міністерство фінансів було змушене визнати відсутність функціонуючого ринку фінансових послуг.

"Хоча довоєнна мета скорочення частки держави до менш ніж чверті залишається актуальною, український парламент зараз обговорює проект закону, який має дозволити націоналізацію банків. Закон начебто приймається заради націоналізації "Сенс Банку". Однак він прописаний таким чином, що це дасть державі повноваження націоналізувати будь-який банк. Тобто мова йде не лише про ті банки, які потрапили під офіційні санкції держави, а й про ті, які внесені до списку "спонсорів війни" (який формує НАЗК, – ред.)", – застерігає міжнародна організація.

Автори розуміють бажання української влади покарати підприємства, які не розірвали зв’язки з росією, але попереджають, що націоналізація їхніх активів може дорого коштувати для країни, якщо довіра інвесторів буде підірвана через послаблення прав власності.

"Юристи поставили під сумнів, чи відповідають ці повноваження (націоналізація банків через закон, – ред.) українській Конституції, і наголошують, що тільки Національний банк України має право націоналізувати банк у випадку неплатоспроможності. На думку правників, через це націоналізацію, проведену урядом з політичних міркувань, можна успішно оскаржити в суді", – резюмує Atlantic Council.

Читайте також:
Світ
Найбільша реформа від часів закінчення Холодної війни цьогоріч стартує в американському війську. Першочергові зміни торкнуться озброєння.
04 травня, 15:12
Опінії
Друга за розмірами країна Південної Америки — наочний приклад втілення у життя правих лібертаріанських ідей. Україні подібне лише сниться.
25 квітня, 07:10
Економіка
Здаля того, щоб отримати гроші (інвестиції та кредити), достатньо лише проводити реформи. Аргентинська влада добре із цим обізнана.
15 квітня, 19:28
Політика
Як назавжди позбутися контрабанди та податкових схем.
27 березня, 09:51
Політика
Великий державний апарат не здатен розвивати країну, особливо під час війни проти авторитарної РФ. Зе-влада не збирається нічого змінювати.
06 лютого, 07:02
Світ
Найбільше місто Швейцарії готує революцію. Планується врахувати «потреби платоспроможного населення», для яких секс-бізнес — спосіб життя.
02 лютого, 08:12