КНР захоплює порти Перу
Режим Сі Цзіньпіна продовжує опановувати терени Південної Америки. Наступною після Венесуели та Бразилії стала гірська Республіка Перу.
Відомості про це зі столиці країни — Ліми — виклало видання Neue Zürcher Zeitung. Зазначається, як нещодавнє відкриття там величезного китайського порту викликало тривогу і переляк у чиновників та підприємців зі США.
У п'ятницю диктатор КНР прибув з офіційним робочим візитом до Перу, де заявив, що готовий разом із місцевим урядом докладати зусиль для будівництва нового сухопутно-морського коридору між Східною Азією та Латинською Америкою. Відправною точкою стане порт Чанкай поблизу Ліми.
Як постачальник сировини, Південна Америка має велике економічне значення для розвитку комуністичного Китаю. Звідси надходить 45% сільськогосподарської продукції, що продається на світовому ринку; експорт м'яса та сої особливо важливий для харчування мільярдного населення КНР.
«Цей новий коридор з'єднає легендарну «Тропу інків» із «Морським шовковим шляхом» XXI століття, відкривши дорогу до спільного процвітання та щастя для Перу та інших країн Тихоокеанського регіону. Така наша мета», — заявив Сі Цзіньпін.
Окремо слід додати, що країни Південної Америки також постачають два мінерали, які відіграють провідну роль у так званому «зеленому переході» в енергетиці: літій та мідь. Дві третини розвіданих запасів літію та сорок відсотків запасів міді розташовані у регіоні, а Чилі із Перу є найбільшими виробниками міді у світі.
Завдяки порту Чанкай китайський режим забезпечить відносно беззупинний доступ до вказаної продукції у майбутньому; об'єкт урочисто відкривали лідери Перу та КНР цієї п'ятниці. Уряд у Лімі сподівається, що нові морські ворота стануть центральним логістичним вузлом для посилення рівня торгівлі у всьому Тихому океані.
Фактично, розташування Чанкаю в осерді тихоокеанського узбережжя Південної Америки, за 80 км на північ від Ліми, здається ідеальним, адже поруч пролягає так зване Панамериканське шосе (від Аляски до Вогняної Землі — прим. ред.). Цей автошлях сполучає країну з Чилі на півдні та Еквадором і Колумбією на півночі.
Завдяки зусиллям китайських будівельників віднедавна порт і трансокеанську дорогу з'єднали із західними штатами Бразилії. Відтак сировину з Амазонії — особливо сою та яловичину — одномоментно можна буде експортувати безпосередньо на азійські ринки замість того, щоби транспортувати її через Атлантику і Панамський канал, як це відбувається зараз.
Однак для цього необхідно спочатку краще розвинути так звану Трансконтинентальну залізницю, яка пролягатиме крізь гори й тропічні ліси, де безліч боліт. Бразилія, а з нею і сусідня Болівія, зацікавлена в інвестиціях та будівництві, яке здійснює КНР.
Глибоководний порт Чанкай може приймати найбільші заведені нині контейнеровози, звідки вони будуть доставлені безпосередньо до Азії, скоротивши час для деяких експортерів до двох тижнів. Фахівці із вантажних перевезень розраховують, що розташування порту та сучасне обладнання дозволять знизити транспортні витрати щонайбільше на 30%.
Натомість влада Чилі побоюється, що у майбутньому Чанкай може затьмарити тамтешні порти — Аріку, Антофоґасту, Вальпараїсо і Консепсьйон. Адже Чанкай — це не просто порт, а ще один будівельний блок у глобальній стратегії КНР щодо позиціювання себе як економічної та політичної держави у Південній Америці, регіоні, що традиційно перебував під впливом США та Європи.
2017 року Пекіну вдалося замінити Вашинґтон як найважливішого торгового партнера Південної та Центральної Америки. Це сталося у перший рік перебування при владі президента Дональда Трампа, коли він пообіцяв покласти край китайській експансії; з того часу КНР лише посилює свій вплив, свої позиції у Латинській Америці.
З американського погляду це не просто питання торгової політики, але загроза для національної безпеки, бо дві Америки (ширше вся — західна півкуля) традиційно вважається виключною зоною інтересів Вашинґтона. Наразі ситуація кардинально змінюється.
Генерал Лора Річардсон, яка до минулого тижня очолювала Південне командування США, відповідальне за регіон, неодноразово звертала увагу на ризики безпеки, пов'язані зі зростальною присутністю Пекіна. З іншими урядовцями вона пояснила, що порт Чанкай використовуватиметься як у цивільних, так і військових цілях.
Завдяки своїм розмірам, глибині та стратегічному розташуванню він підходить для розміщення китайських військових кораблів чи не найкраще, і це становить загрозу не лише для Вашинґтона. Враховуючи можливу майбутню військово-морську присутність КНР у Перу, ексклюзивні права китайської державної компанії «Cosco» на управління портом є особливою проблемою для США.
Також «Останній Бастіон» нагадує читачам, що Україна з Арґентиною привабливі ризикованим західним інвесторам. Зокрема, транснаціональна компанія «Amundi» вже вкладає гроші у міжнародні облігації двох держав в очікуванні надприбутків.