Липень став найспекотнішим місяцем за останні 120 000 років
І це лише початок, кажуть кліматологи
У той час як три континенти знемагають під шаленою спекою, а океани досягають безпрецендентних температур – фахові кліматологічні організації прогнозують цьогорічному липню звання найспекотнішого місяця за всю історію спостережень та попереджають про ще гарячіше майбутнє.
У звіті Служби зі зміни клімату Copernicus йдеться про те, що липневі температури були настільки екстремальними, що місяць поб’є попередні рекорди «зі значним відривом».
Дані, які використовують для порівняння, сягають 1940 року, однак дослідники кажуть, що липневі температури були найтеплішими за останні 120 000 років – враховуючи кліматичну інформацію за тисячоліття, отриману після вивчення кілець дерев, коралових рифів та проб з глибоководних відкладень.
«Екстремальна погода, яка вплинула на багато мільйонів людей у липні, на жаль, є суворою реальністю зміни клімату та передвісником майбутнього. Потреба скоротити викиди парникових газів актуальна як ніколи», — сказав у заяві Петтері Таалас, генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації.
У США, Європі та Китаї липневі дні перебивали рекорди одне одного, а спека виявилась дуже вартісною та смертоносною для населення. Точна кількість жертв невідома, однак у деяких американських містах різко зросла кількість звернень до відділень невідкладної допомоги з приводу захворювань, пов’язаних зі спекою.
У техаському Остіні кількість звернень подвоїлася в порівнянні з червнем, а в Х’юстоні з червня зафіксовано щонайменше три смерті, пов’язані зі спекою. У Середземномор’ї понад 40 людей загинули через лісові пожежі, а в Азії тривалі хвилі сильної спеки загрожують продовольчій безпеці.
Тим часом у Маямі встановлено світовий рекорд температури морської води на узбережжі, а в Греції та Італії намагаються здолати пожежі, які вразили популярні туристичні місця та спричинили масову евакуацію.
Дослідники кажуть, що подібні хвилі спеки були б «практично неможливим» без впливу людини на клімат.
Щодо цифр: глобальна середня температура повітря у перші 23 дні липня становила 16,95°C, що значно більше за 16,63°C у липні 2019-го. Зафіксовані дані приблизно на 1,5 °C вище доіндустріального рівня, що, втім, не порушує мету Паризької кліматичної угоди – утримувати зростання середньої світової температури на рівні нижче +2 °C від доіндустріальних рівнів.
Світовий океан теж страждає – середня температура поверхні моря злетіла до екстремальних показників у 2023 році, оформивши різкий стрибок до 21°C наприкінці березня без планів щодо зниження. Явище Ель-Ніньо – лише один із багатьох факторів.
Планета вже пережила найспекотніший червень за всю історію спостережень (з 1850 року) та найспекотніший день (6 липня). Нині є перспектива того, що увесь 2023-й рік перевершить 2016-й як найспекотніший.
Загалом усі найтепліші роки в історії спостережень – це 8 останніх.
Джерело: Itc.ua