Липень став найспекотнішим місяцем за останні 120 000 років

28.07.2023, 12:05
Липень став найспекотнішим місяцем за останні 120 000 років

І це лише початок, кажуть кліматологи

У той час як три континенти знемагають під шаленою спекою, а океани досягають безпрецендентних температур – фахові кліматологічні організації прогнозують цьогорічному липню звання найспекотнішого місяця за всю історію спостережень та попереджають про ще гарячіше майбутнє.

У звіті Служби зі зміни клімату Copernicus йдеться про те, що липневі температури були настільки екстремальними, що місяць поб’є попередні рекорди «‎зі значним відривом».

Дані, які використовують для порівняння, сягають 1940 року, однак дослідники кажуть, що липневі температури були найтеплішими за останні 120 000 років – враховуючи кліматичну інформацію за тисячоліття, отриману після вивчення кілець дерев, коралових рифів та проб з глибоководних відкладень.

«Екстремальна погода, яка вплинула на багато мільйонів людей у ​​липні, на жаль, є суворою реальністю зміни клімату та передвісником майбутнього. Потреба скоротити викиди парникових газів актуальна як ніколи», — сказав у заяві Петтері Таалас, генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації.

У США, Європі та Китаї липневі дні перебивали рекорди одне одного, а спека виявилась дуже вартісною та смертоносною для населення. Точна кількість жертв невідома, однак у деяких американських містах різко зросла кількість звернень до відділень невідкладної допомоги з приводу захворювань, пов’язаних зі спекою.

Відвідувач охолоджувального центру у Фініксі цього місяця.
Відвідувач охолоджувального центру у Фініксі цього місяця.
Фото:Associated Press

У техаському Остіні кількість звернень подвоїлася в порівнянні з червнем, а в Х’юстоні з червня зафіксовано щонайменше три смерті, пов’язані зі спекою. У Середземномор’ї понад 40 людей загинули через лісові пожежі, а в Азії тривалі хвилі сильної спеки загрожують продовольчій безпеці.

Тим часом у Маямі встановлено світовий рекорд температури морської води на узбережжі, а в Греції та Італії намагаються здолати пожежі, які вразили популярні туристичні місця та спричинили масову евакуацію.

Лісова пожежа на Родосі.
Лісова пожежа на Родосі.
Фото:AP News

Дослідники кажуть, що подібні хвилі спеки були б «‎практично неможливим» без впливу людини на клімат.

Щодо цифр: глобальна середня температура повітря у перші 23 дні липня становила 16,95°C, що значно більше за 16,63°C у липні 2019-го. Зафіксовані дані приблизно на 1,5 °C вище доіндустріального рівня, що, втім, не порушує мету Паризької кліматичної угоди – утримувати зростання середньої світової температури на рівні нижче +2 °C від доіндустріальних рівнів.

Липень став найспекотнішим місяцем за останні 120 000 років_5

Світовий океан теж страждає – середня температура поверхні моря злетіла до екстремальних показників у 2023 році, оформивши різкий стрибок до 21°C наприкінці березня без планів щодо зниження. Явище Ель-Ніньо – лише один із багатьох факторів.

Планета вже пережила найспекотніший червень за всю історію спостережень (з 1850 року) та найспекотніший день (6 липня). Нині є перспектива того, що увесь 2023-й рік перевершить 2016-й як найспекотніший.

Загалом усі найтепліші роки в історії спостережень – це 8 останніх.

Джерело: Itc.ua

Читайте також:
Полтава
Теперішній рівень води у лівих притоках річки Дніпро (Сула, Хорол, Ворскла, Оріль) стабільно низький. Головна проблема — відсутність опадів.
09 січня, 13:46
Життя
За прогнозом фахівців із кліматології та демографії, ефект може посилюватись у міру прискорення змін погодних умов. Земля під загрозою.
12.09.2024, 07:15
Життя
2014 року влада балканської держави почала відновлювати популяцію рогатих парнокопитних ссавців у Південних Карпатах. Нині їх уже 170.
24.05.2024, 21:45
Світ
Висадити мільярд дерев для порятунку живих істот не вихід. Особливо, якщо рослинність із темним листям, яке притягує сонячне світло.
29.03.2024, 21:35
Життя
Атлантична меридіональна циркуляція, що відповідає за баланс клімату Землі, прискорено рухається до колапсу. Попередні прогнози застаріли.
11.02.2024, 18:19
Світ
Два найбільші міста південноамериканської країни Сан-Паулу і Ріу-ді-Жанейру майже тиждень живуть наче у пеклі. Температура сягає +55°C.
22.11.2023, 21:40