Якщо не можеш вплинути на обставини, зміни своє ставлення до них. Так говорив 16-й римський імператор і за сумісництвом славетний філософ.
Марк Аврелій (121-180) — правитель давнього Риму, який належав до династії Антонінів, який був відомий підданим своїми стоїчними напоумливими «Роздумами». Основу його дій становила повага до людей, чого за теперішніх умов годі й шукати не тільки в Україні, погодьтеся.
«Кожен вартує стільки, скільки коштує те, про що він клопочеться», — наставляв імператор. Спочатку виникає думка, далі будується план і потім відбуваються дії, адже наше життя складається з того, про що ми найчастіше думаємо.
Головна проблема полягає в тому, що, якщо не думати про своє життя, за тебе думатимуть інші (небезпечно, коли думатимуть і діятимуть за нас варвари з ідіотами — прим. ред.). У сучасній масовій культурі це називається «нав'язаними цінностями», в якій лишилося мало цінного.
Тому у більшості випадків добрі та погані події виникають не випадково, оскільки є відкладеним результатом твоїх/ваших дій. Якщо ви знаходитеся там, куди самі прийшли, а також маєте саме те, на що самі погодилися, не дивуйтеся результатові й наслідкам.
«Життя не добре і не зле, воно лише місце, де твориться добро і зло», — наставляв Марк Аврелій. У ньому нащадки доби Відродження вбачали досконалий взірець правителя-гуманіста, чия розсудливість в управлінні державою базується на всебічній освіченості та людинолюбному світогляді.
Коли людина спостерігає за тріюмфом негідника і не діє, відбувається мовчазне заохочення. Логіка проста: якщо щось недобре не стосується особисто тебе, краще не втручатися, цілішим будеш, збережеш сили та час (але це ж лівацька матриця викривленої соціальної поведінки!).
Проте загальна кількість несправедливості та зла у світі продовжує зростати, попри, здавалося б, доступ широкого загалу на планеті до освіти. Слід припустити, що всього поганого може стати так багато, що втекти вже буде куди, навіть на Марс.
«Ти можеш робити несправедливість, особливо нічого не роблячи. Найстрашніший злочин — це пасивне ставлення до подій, що відбуваються навколо нас», — вважав Марк Аврелій.
Насамкінець медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати про те, що філософія вчить не лише любові до мудрості, а й вишколює мужність. Яскравий тому приклад — творчість давньоримського мислителя Луція Сенеки.