Memento libertatis: що Сенека заповідав українцям?

ІСТОРІЯ
17 листопада, 20:12
Memento libertatis: що Сенека заповідав українцям?
Фото: Google

Філософія вчить не лише любові до мудрості, а й вишколює мужність. Яскравий тому приклад — творчість давньоримського мислителя Луція Сенеки.

Всі мої дотеперішні діла, всі слова — ніщо, все це — лиш пусті й оманливі, хитро причепурені докази моєї мужності. Чого я домігся насправді, одна лише смерть виявить, їй і повірю.

Тож без страху готуюся до того дня, коли, відкинувши хитрощі, зітерши рум'яна, сам про себе судитиму: чи мужні речі були у мене лиш на вустах, чи також у серці; чи не було тільки облудою та грою все те, що я з таким піднесенням жбурляв просто в обличчя фортуні. Відкинь думку людей, вона завжди сумнівна, хилиться то в один, то в другий бік.

Облиш ті науки, яким ти віддавався впродовж усього життя: смерть висловить щодо тебе спою думку. Скажу так: ні вчені спори та бесіди, ні почерпнуті з мудрих настанов вислови, ні твоя вишукана мова — ніщо не засвідчить сили духу.

Адже й найбоязкіший може промовляти як перший сміливець. Тільки останній твій подих виявить, на що ти спромігся за своє життя, хай так!

Я приймаю ту умову й не боюся суду.

«Розмірковуй про смерть!», — хто це каже, той велить розмірковувати про свободу. Хто навчився вмирати, той відучився слугувати; той став над усякою владою і вже напевно — поза всякою владою.

Що йому в'язниця, сторожа, замки? Вихід для нього завжди вільний, оскільки є лиш один ланцюг, що тримає нас на прив'язі, — жага життя.

Не кажу, що того почуття треба позбутися, — його треба послабити. І то настільки, щоби ніщо нас не затримувало, ніщо не заважало нам, коли зайде необхідність, із готовністю зробити негайно те, що все одно колись доведеться зробити...

Читайте також:
Мистецтво
Краса викликає емоції розширення, що складно (але можливо через творчість) вивільнити самостійно. Асоціативно і любов здатна на подібне.
28 жовтня, 18:30
Історія
Тож лише націоналізм і озброєна спільною ідеєю нація допомагають решті людству не звалитися у глобалістський маразм. Слід згадати класиків.
22 вересня, 19:34
Історія
У цьому твердженні зосереджена і мета влади. Людям узагалі притаманно 2 речі: панувати та підкорятися...
05 вересня, 21:31
Блоги
Коли заходить мова про вітчизняну економіку і незалежність України, – здебільшого виникає якийсь когнітивний дисонанс.
04 вересня, 17:28
Політика
Українське суспільство звикло до господаря і господарювання, пов'язаного з обов'язком. Тоді як на Заході власність є юридичним правом.
28 липня, 17:57
Життя
Одна з споконвічних проблем філософії – чи існує Бог. Вона привертала увагу найбільших розумів усіх філософських традицій.
07 липня, 11:37