Мовні рефлексії белетриста з невидимої Гетьманщини

Опінії
09.10.2021, 15:15
Мовні рефлексії белетриста з невидимої Гетьманщини
Фото: Facebook

Степан Васильченко — іченський класик літературної норми на Лівобережній Україні, якого не заведено згадувати всує.

Історик, журналіст і фіно-угорист

Авжеж, є таке. А все тому, що навіть у часи першої совєцької окупації (1921-1941) він примудрявся писати "по-старому", вживаючи  несподіваних синонімів до усталених слів.

Як нині модно казати у молоді, "топчиком" серед таких було слово визíр'я. За приклад наведу лише одну цитату з його повісті "Талант":

«Приходив у кімнату, дивився у визір'я: обличчя як у заплаканого барана, в очах — солодкий туман. Брала лють на себе. Кулаком сварився в дзеркальце, ляскав дверима,  гонив знову в поле...».

Оце так! Визір'я... Дзеркало.

Чогось подібного немає у жодній із теперішніх європейських мов. Навіть у фіно-угорських все з латини — від spekulo.

Хіба ж литовці собі придумали своє veidrodis — якось навіть по нашій звучить Ну ще чехи не могли пристати ні на люстро, ні на дзеркало...

А ще по всіх творах цього "народного вчителя" Васильченка жива тенденція відкидати відмінки, прямуючи у розвитку мовлення до повної відмови від них. Приміром, як це зробили болгари до кінця ХІХ століття. 

Однак згодом знову почали "гукати дітей", а не "гукати діти"; давай заново "заганяти корів", а не "заганяти корови". І лише у пісні про "розпрягайте хлопці коні" ще можна було вловити натяки на старий безвідмінковий шлях української мови.

Але вже зараз розпрягають і "коней"... Хіба в благословенній Ічні ще по старому. Не чули?

Читайте також:
Юрій Лисянський – ніжинський козак. Ні – справжній шевальє, який прославив сухопутну Гетьманщину грандіозним морським маршрутом.
17.12.2021, 08:01
По смерті цариці Єкатєріни ІІ українська аристократія спромоглася повернути відібрану автономію. Але вольності мали короткочасний характер.
04.12.2021, 16:27
Зе-команда має намір за бюджетні кошти завершити справу своїх ідейних натхненників – ​більшовицьких окупантів із Юдиного коліна.
02.12.2021, 12:05
Полтавський краєзнавчий музей проінспектували представники Великого Будівничого на предмет "освоєння" коштів
12.11.2021, 17:42
Там, де правий берег Дніпра скупий на архітектурні подарунки, лівий навпаки — майже весь у шатах Мазепиного бароко.
25.03.2021, 09:18
Козацьке поселення XVII століття на острові Хортиця слід вважати повноправним містом, якими тоді були Полтава і Батурин.
11.11.2020, 10:33