Мовні рефлексії белетриста з невидимої Гетьманщини

Опінії
09.10.2021, 15:15
Мовні рефлексії белетриста з невидимої Гетьманщини
Фото: Facebook

Степан Васильченко — іченський класик літературної норми на Лівобережній Україні, якого не заведено згадувати всує.

Історик, журналіст і фіно-угорист

Авжеж, є таке. А все тому, що навіть у часи першої совєцької окупації (1921-1941) він примудрявся писати "по-старому", вживаючи  несподіваних синонімів до усталених слів.

Як нині модно казати у молоді, "топчиком" серед таких було слово визíр'я. За приклад наведу лише одну цитату з його повісті "Талант":

«Приходив у кімнату, дивився у визір'я: обличчя як у заплаканого барана, в очах — солодкий туман. Брала лють на себе. Кулаком сварився в дзеркальце, ляскав дверима,  гонив знову в поле...».

Оце так! Визір'я... Дзеркало.

Чогось подібного немає у жодній із теперішніх європейських мов. Навіть у фіно-угорських все з латини — від spekulo.

Хіба ж литовці собі придумали своє veidrodis — якось навіть по нашій звучить Ну ще чехи не могли пристати ні на люстро, ні на дзеркало...

А ще по всіх творах цього "народного вчителя" Васильченка жива тенденція відкидати відмінки, прямуючи у розвитку мовлення до повної відмови від них. Приміром, як це зробили болгари до кінця ХІХ століття. 

Однак згодом знову почали "гукати дітей", а не "гукати діти"; давай заново "заганяти корів", а не "заганяти корови". І лише у пісні про "розпрягайте хлопці коні" ще можна було вловити натяки на старий безвідмінковий шлях української мови.

Але вже зараз розпрягають і "коней"... Хіба в благословенній Ічні ще по старому. Не чули?

Читайте також:
Історія
Поки росіяни бомблять прифронтову область, українські історики їдуть вивчати власне минуле. Шведські колеги їм у цьому допомагають.
06 листопада, 13:42
Історія
У 1300-х роках у межах Києво-Печерського монастиря поховали колишнього ченця, який прославився участю у боях. Йому було всього 40 років.
30 жовтня, 19:29
Опінії
Українізацію вишу започаткував Олекса Левитський. Складні виклики буремного часу не лякали ентузіастів-просвітників...
27 жовтня, 10:36
Опінії
Значне відставання від Заходу і соціально-економічна криза стали поштовхом до появи вишу у нашому місті. Його двері відкрилися перед війною.
14 жовтня, 13:43
Історія
Про службу одного із розвідників Білицької громади ледь відомо, але цивільне життя захоплює. Чоловік вдерся у довіру більшовиків і нацистів.
08 жовтня, 13:44
Опінії
Нова економічна політика СССР оповила поневолені Москвою народи ілюзію демократизації. Подібне відчули на собі навчальні заклади України.
06 жовтня, 09:27