Мовні рефлексії белетриста з невидимої Гетьманщини

Опінії
09.10.2021, 15:15
Мовні рефлексії белетриста з невидимої Гетьманщини
Фото: Facebook

Степан Васильченко — іченський класик літературної норми на Лівобережній Україні, якого не заведено згадувати всує.

Історик, журналіст і фіно-угорист

Авжеж, є таке. А все тому, що навіть у часи першої совєцької окупації (1921-1941) він примудрявся писати "по-старому", вживаючи  несподіваних синонімів до усталених слів.

Як нині модно казати у молоді, "топчиком" серед таких було слово визíр'я. За приклад наведу лише одну цитату з його повісті "Талант":

«Приходив у кімнату, дивився у визір'я: обличчя як у заплаканого барана, в очах — солодкий туман. Брала лють на себе. Кулаком сварився в дзеркальце, ляскав дверима,  гонив знову в поле...».

Оце так! Визір'я... Дзеркало.

Чогось подібного немає у жодній із теперішніх європейських мов. Навіть у фіно-угорських все з латини — від spekulo.

Хіба ж литовці собі придумали своє veidrodis — якось навіть по нашій звучить Ну ще чехи не могли пристати ні на люстро, ні на дзеркало...

А ще по всіх творах цього "народного вчителя" Васильченка жива тенденція відкидати відмінки, прямуючи у розвитку мовлення до повної відмови від них. Приміром, як це зробили болгари до кінця ХІХ століття. 

Однак згодом знову почали "гукати дітей", а не "гукати діти"; давай заново "заганяти корів", а не "заганяти корови". І лише у пісні про "розпрягайте хлопці коні" ще можна було вловити натяки на старий безвідмінковий шлях української мови.

Але вже зараз розпрягають і "коней"... Хіба в благословенній Ічні ще по старому. Не чули?

ІНШІ ОПІНІЇ
Читайте також:
Історія
Колись тут жили давні греки, а у ХІІІ столітті недовгий час існувала італійська колонія Порто-Пізано.
15 серпня, 20:34
Історія
Історик, який народився на росії, але серце віддав Україні. Той, хто весь час відстоював свої думки та національну гордість супроти імперії.
30 липня, 07:59
Історія
"Той, що хоче кинутися з мотикою на сонце": запорожець Семен Палій, який лихом, на думку Великого Кобзаря Тараса Шевченка, не добитий...
15 липня, 18:00
Полтава
У 1913-1916 роках Опанас Сластіон створив серію проєктів земських шкіл для Лохвицького повіту Полтавської губернії на 1-4 класи.
05 липня, 17:59
Опінії
Юрій Лисянський – ніжинський козак. Ні – справжній шевальє, який прославив сухопутну Гетьманщину грандіозним морським маршрутом.
17.12.2021, 08:01
Опінії
По смерті цариці Єкатєріни ІІ українська аристократія спромоглася повернути відібрану автономію. Але вольності мали короткочасний характер.
04.12.2021, 16:27