Nikkei Asia: Японія зближується з Європою через спільні проблеми безпеки
Фуміо Кішіда продовжує оборонну співпрацю з країнами-учасницями G7 на тлі загрози з боку комуністичного Китаю та путінської Росії.
Напередодні прем'єр-міністр Японії обговорив безпекову співпрацю з європейськими колегами. У всіх них майже рік панує спільне занепокоєння щодо дій РФ і КНР, які руйнують старі географічні розбіжності, передає медіаагенція "Останній Бастіон" із посиланням на видання "Nikkei Asia".
Пан Кішіда пояснив нещодавно переглянуту стратегію національної безпеки Японії під час зустрічі у вівторок із прем'єр-міністром Італії Джорджією Мелоні. Вони домовилися підняти відносини між країнами на рівень стратегічного партнерства та провести консультації між офіційними особами зовнішньої політики та оборони.
Зустріч відбулася під час другої зупинки туру країнами G7, який Кішіда має на меті використати, щоби привернути увагу блоку до питань безпеки Азії напередодні травневого саміту в Хіросімі. Це відбувається у той самий час, як триває широкомасштабна війна України проти Росії, тобто безпосередньо на порозі Європи.
Власне, Мелоні з Кішідою висловили спільні великі сподівання щодо планів розробки винищувача наступного покоління разом із Великою Британією. Це буде перший великий оборонний проєкт Японії з неамериканськими, але європейськими партнерами.
Саме ці 3 країни також працюють над більш тісним обміном розвідданими та військовими спеціалістами. Очікується, що пан Кішіда і британський прем'єр-міністр Ріші Сунак на тижні обговорять подальшу тристоронню співпрацю.
У понеділок Кішіда і президент Франції Емманюель Макрон домовилися провести спільні оборонні навчання та підтвердили плани провести зустріч за схемою "2+2" вищих дипломатичних і оборонних чиновників у першій половині цього року. Вони також пообіцяли тіснішу співпрацю в Індійсько-Тихоокеанському регіоні.
Українська війна змінила погляди на безпеку в Європі, у багатьох з'явилося відчуття, що регіон платить високу ціну за надто м'яке ставлення до РФ і КНР. Зростає занепокоєння щодо співпраці між двома державами, і пильніша увага приділяється можливості китайського вторгнення на Тайвань.
Франція має військову присутність у південній частині Тихого океану, маючи бази на територіях, включаючи Нову Каледонію. Французький фрегат пришвартувався в Японії ще у лютому 2021 року, а торік у травні Париж вперше взяв участь у спільних навчаннях з Токіо і Вашинґтоном в Японії.
За останні 2 роки Німеччина також відправляла морський фрегат і винищувачі в Індо-Тихоокеанський регіон. Італія ж приєдналася до широкомасштабної інфраструктурної ініціативи Китаю "Один пояс, один шлях" у 2019 році, але пані Мелоні назвала цей крок "великою помилкою", припускаючи, що Рим незабаром може вийти із китайського проєкту.
Вона також виступає за посилення обмежень у таких стратегічно важливих сферах, як напівпровідники. Політика Кішіди "реалістичної дипломатії нової ери" спрямована на зближення Азії та Заходу.
На червневому саміті НАТО він назвав європейську та індо-тихоокеанську безпеку "нероздільними", а європейські країни привітали внесок Токіо в регіональну безпеку в Європі. Підхід уряду Кішіди до стратегічної побудови дипломатичних зв’язків навіть із далекими країнами несуть у собі "панорамну" дипломатію колишнього прем'єр-міністра Шіндзо Абе.
Зауважимо, що пан Кішіда обіймав посаду міністра закордонних справ в уряді Абе понад чотири з половиною роки. Однією з найбільших відмінностей між тодішніми та нинішніми є позиція Росії.
Шіндзо Абе віддав пріоритет відносинам з Москвою в надії вирішити статус південних Курильських островів. Проте після початку російської антиукраїнської агресії Японія була змушена розглядати РФ як загрозу поряд із комуністичними Китаєм і Північною Кореєю.
Оскільки занепокоєння щодо зближення Пекіна та Москви зростає, Токіо бачить більшу стратегічну важливість у тіснішій співпраці у сфері безпеки з європейськими партнерами, які мають спільні цінності. Питання економічних зв'язків із КНР може створити умови для вбивання клина в єдність G7.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц минулої осені відвідав Китай із делегацією лідерів бізнесу. Але поглиблена співпраця у сфері безпеки між Японією та Європою може допомогти заповнити ці прогалини.