Нові археологічні знахідки в історичному центрі Полтави

ІСТОРІЯ
17.04.2020, 17:11
Печатка з Полтави.
Печатка з Полтави.

В Полтаві виявлено нові археологічні знахідки козацької доби.

Днями, в ході облаштування прибудинкової території на місці будівельного майданчика по вулиці Соборності, 5а, будівельниками виявлено ряд археологічних знахідок. Про це негайно було повідомлено фахівців Полтавської археологічної експедиції ДП «НДЦ «Охоронна археологічна служба» Інституту археології НАН України (керівник Пуголовок Ю.О.), яка системно працює в місті.

В процесі обстеження території було виявлено кераміку козацької доби, вироби зі скла та металу. З їх числа привертають увагу фрагмент скляної чарки, ігрова фішка для популярної у ранньомодерній Полтаві гри «у крем’яхи», а також ряд унікальних для нашого міста знахідок. Це добре збережене вістря списа або дротика, яке датується в межах середньовіччя чи козацької доби.

Крім цього, надзвичайно цікавою є знахідка практично непошкодженої каблучки. Це невелика прикраса, виготовлена з мідного сплаву зі вставкою із кольорового скла. Виріб належить до особистих печаток козацької старшини і може датуватися в межах XVIII століття. На гербі зображено щит, в середині якого розміщена багатопроменева зірка, у верхній частині щита – корона, по боках – пір’я павича. Незважаючи на наявність герба, встановлення власника печатки знаходиться під питанням, що потребує додаткових досліджень. В якості версії можна припускати належність його власника, а точніше власниці, до козацько-старшинського роду Горленків. 

Ігрова фішка.
Ігрова фішка.

Фрагмент скляної чарки.
Фрагмент скляної чарки.
Вістря списа.
Вістря списа.
Відтиск печатки із зображенням герба.
Відтиск печатки із зображенням герба.

Принагідно варто подякувати будівельникам за розуміння необхідності збереження культурної спадщини, адже після наукового опрацювання знахідки доповнять збірку Полтавського краєзнавчого музею, а не опиняться на чорному ринку. 
 

Автор : Юрій Пуголовок
Читайте також:
Група археологів під час експедиції в окрузі Юлі автономного регіону Сіньцзян розкопала понад 700 артефактів доби династії Тан (618-906).
09 січня, 14:26
Їй не має повних аналогій серед відомих знахідок.
10.11.2020, 19:52
Під час розкопок середньовічного храму у графстві Бакінгемшир британські археологи знайшли на фундаменті унікальні піктограми.
27.10.2020, 11:26
14 дерев'яних саркофагів розкопали археологи у пустелі неподалік Каїру на околиці селища Саккара в Єгипті.
21.09.2020, 10:04
На території історико-культурного заповідника "Більськ" розпочалася щорічна планова дослідницька експедиція.
14.07.2020, 11:42
Під час розкопок старої каплиці у місті Вальядолід іспанські археологи натрапили на людський череп.
28.05.2020, 13:57