Нові археологічні знахідки в історичному центрі Полтави

ІСТОРІЯ
17.04.2020, 17:11
Печатка з Полтави.
Печатка з Полтави.

В Полтаві виявлено нові археологічні знахідки козацької доби.

Днями, в ході облаштування прибудинкової території на місці будівельного майданчика по вулиці Соборності, 5а, будівельниками виявлено ряд археологічних знахідок. Про це негайно було повідомлено фахівців Полтавської археологічної експедиції ДП «НДЦ «Охоронна археологічна служба» Інституту археології НАН України (керівник Пуголовок Ю.О.), яка системно працює в місті.

В процесі обстеження території було виявлено кераміку козацької доби, вироби зі скла та металу. З їх числа привертають увагу фрагмент скляної чарки, ігрова фішка для популярної у ранньомодерній Полтаві гри «у крем’яхи», а також ряд унікальних для нашого міста знахідок. Це добре збережене вістря списа або дротика, яке датується в межах середньовіччя чи козацької доби.

Крім цього, надзвичайно цікавою є знахідка практично непошкодженої каблучки. Це невелика прикраса, виготовлена з мідного сплаву зі вставкою із кольорового скла. Виріб належить до особистих печаток козацької старшини і може датуватися в межах XVIII століття. На гербі зображено щит, в середині якого розміщена багатопроменева зірка, у верхній частині щита – корона, по боках – пір’я павича. Незважаючи на наявність герба, встановлення власника печатки знаходиться під питанням, що потребує додаткових досліджень. В якості версії можна припускати належність його власника, а точніше власниці, до козацько-старшинського роду Горленків. 

Ігрова фішка.
Ігрова фішка.

Фрагмент скляної чарки.
Фрагмент скляної чарки.
Вістря списа.
Вістря списа.
Відтиск печатки із зображенням герба.
Відтиск печатки із зображенням герба.

Принагідно варто подякувати будівельникам за розуміння необхідності збереження культурної спадщини, адже після наукового опрацювання знахідки доповнять збірку Полтавського краєзнавчого музею, а не опиняться на чорному ринку. 
 

Автор : Юрій Пуголовок
Читайте також:
Історія
Славнозвісний «шлях із варягів у греки» збагатив чимало середньовічних держав. Найбільший зиск тоді мали Хазарія, Русь, Візантія і араби.
10.12.2023, 08:48
Історія
Поселенню, що знаходиться у центральній частині Анатолійського півострова, понад 2000 років. Зараз його досліджують турецькі археологи.
07.11.2023, 20:10
Історія
Археологи вважають, що вони на крок ближчі до підтвердження місця перебування Ноєвого ковчега.
29.10.2023, 10:28
Історія
Вона присвячена археологам, які, попри утиски й репресії, здійснили важливі наукові відкриття.
25.10.2023, 17:31
Світ
У французькому селищі Лавó науковці виявили артефакти VI-V століть до Різдва Христового. Подібні знахідки нині — велика рідкість.
26.09.2023, 18:03
Історія
Міжнародна команда науковців дослідила нещодавно виявлений комплекс поховань у долині Туран-Уюк і віднесений до скіфської доби.
11.09.2023, 18:35