Полтавський трамвай: мрія, яка так і лишилася на папері

ПОЛТАВА
04.03.2024, 07:18
Полтавський трамвай: мрія, яка так і лишилася на папері

Трамвай у Полтаві міг з'явитися як мінімум 4 рази. Однак за царського і совєцького режимів проєкт свідомо відмовилися втілювати у життя.

Ідея відкриття у Полтаві трамваю почали з'являтися ще на початку XX століття. Губернське місто доволі швидко розвивалося, однак ніякого громадського транспорту у місті не було.

Вперше проєктування лінії трамвая почалося близько 1913 року. За проєктом вона мала зв'язати два залізничні вокзали міста: Київський та Південний.

Ця ідея мала широку підтримку у середовищі тодішнього керівництва міста.

За деякими даними, було виділено кошти й навіть укладено угоду із бельгійськими акціонерами. Однак цьому тоді завадила Перша світова війна і лінію збудовано не було.

Вдруге проєкт будівництва у місті трамвая було запропоновано у 1922-1924 роках за більшовицьких окупантів. Було розпочато будівництво: виділили кошти, придбали рейки та почали споруджувати.

Але із невідомих до сьогодні причин будівництво було призупинене. За деякими даними, знайденими в архівів, рейки (ширина 1524 мм) і виділені кошти пішли на інші (нез'ясовані) потреби.

Втретє питання про будівництво трамвая у Полтаві було поставлене напередодні Другої світової війни. Збереглися спогади тодішнього головного архітектора міста про візит до Києва 1939 року й участь у засіданні Міністерства комунального господарства, де, зокрема, було розглянуто питання про будівництво трамвая, але на перешкоді знову стала війна.

Вибух Другої світової та повоєнна розруха поставили проєкт на тривалу павзу. Тому до питання про появу у Полтаві такого виду громадського транспорту як трамвай повернулися лише за часів «відлиги» — у 1960-х роках.

Місто було майже все відновлено, з'являлися потужні заводи, будувалися та планувалися нові мікрорайони. Було розпочато будівництво першої черги лінії, яка була готова до 1962 року, але справа далі не пішла.

Партійні комуністичні бонзи, котрі завжди ігнорували думку містян, вважали використання трамвая у Полтаві не вигідним, і віддали перевагу тролейбусові, який виїхав на вулиці того ж року. Побудована лінія була розібрана й до питання більше не поверталися.

Автор : Ігор Ізотов
Читайте також:
Історія
Селяни Полтавщини із грошима вкладалися у придбання дворів і крамниць у місцях проживання промислових трударів. Так примножувалися активи.
06 січня, 07:16
Історія
Недарма ж усі балки й водойми в обласному центрі мають козацькі назви. Це й Бабурка, Капустянка, Бандура, Мірошник, Домаха та Кінебаска.
03 січня, 08:25
Історія
Царат всіляко заважав розвитку і поширенню грамоти та науки рідною мовою українців. Але знайшлися ентузіасти, які кинули виклик режиму.
31.12.2024, 08:26
Опінії
Революція, громадянська війна, окупація негативно вплинули на розвиток одного із провідних вишів України. Це сталося понад 100 років тому.
22.12.2024, 10:34
Історія
Поки росіяни бомблять прифронтову область, українські історики їдуть вивчати власне минуле. Шведські колеги їм у цьому допомагають.
06.11.2024, 13:42
Історія
У 1300-х роках у межах Києво-Печерського монастиря поховали колишнього ченця, який прославився участю у боях. Йому було всього 40 років.
30.10.2024, 19:29