Померла відома українська правозахисниця Раїса Руденко

СВІТ
04.10.2020, 16:37
Зліва направо: Микола Руденко, Раїса Руденко разом із подружжям Григоренками – іншими відомими радянськими дисидентами, 1970-ті роки
Зліва направо: Микола Руденко, Раїса Руденко разом із подружжям Григоренками – іншими відомими радянськими дисидентами, 1970-ті роки
Фото: Радіо Свобода

Вона була дружиною українського письменника, колишнього дисидента, багаторічного в’язня радянських тюрем і концтаборів Миколи Руденка.

На 81 році життя 3 жовтня померла українська журналістка і правозахисниця Раїса Руденко. 

Про трагічну звістку повідомив голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський у себе на сторінці у Фейсбук. 

Він також повідомив, що Раїсу Руденко поховають біля її чоловіка. 

 Смерть настала після невдалої нейрохірургічної операції, після якої Руденко два тижні перебувала в комі. 

Раїса Руденко була дружиною відомого українського письменника Миколи Руденка, відомого українського письменника, прозаїка, філософа, космолога, економіста, автора понад 40 виданих книг, учасника Другої світової війни, колишнього дисидента, багаторічного політичного в’язня радянських тюрем і концтаборів, борця за права людини, громадського діяча.

Як відомо, Раїса Руденко народилася 20 листопада 1939 року в селі Петрівка Дніпропетровської області у селянській родині. У дитинстві пережила травму – дівчинка впала з горища і тривалий час перебувала у комі. Після цього Раїса нікого не впізнавала, їй довелося наново знайомитися з рідними й вчитися.

З Миколою Руденком Раїса познайомилася у 1969 році, вона передруковувала його тексти. У 1971 році пара одружилася. 9 листопада 1976 року Микола Руденко оголосив про створення Української Гельсінкської Групи.

Усі підготовчі документи, перші Меморандуми, Кредо єдности, списки репресованих українських патріотів та інше – до арешту чоловіка – друкувала Раїса. 

Раїса Руденко була заарештована 15 квітня 1981 року, а у серпні засуджена Київським облсудом до 5 років суворого режиму та 5 років заслання. Весною 1984 року її привозили в СІЗО КДБ в Київ, умовляли розкаятися, але вона рішуче відмовилася. Чоловік Раїси також був репресований.

Подружжя повернулося в Україну лише після проголошення незалежності. Але і тут виникли проблеми – через те, що Раїса не проживала останні 4 роки в Україні у неї забрали українське громадянство. Вона мусила взяти громадянство США. Однак згодом все ж повернулася в Україну.

Після смерті Миколи Руденка у 2004 році його дружина впорядкувала архів робіт письменника, який у 2019 році передала Національній бібліотеці імені Вернадського.
 

вибір редакції
Читайте також:
Війна
F-16 Повітряних сил України часто виконують бойові завдання з авіабаз НАТО в Польщі.
12 грудня, 11:17
Політика
Офіс Президента ніколи не планував завершити війну на умовах України. «Квартальним» блазням ідеться про особистий зиск і наживу.
03 грудня, 13:43
Економіка
Україна успадкувала не найгіршу економіку світу, але усе проґавила
15 жовтня, 17:48
Політика
Уряд схвалив законопроєкт про відчуження земель під фортифікації.
15 жовтня, 17:10
Політика
«Не можна розкидатися українцями по світу, бо нас бракуватиме для існування нації і країни».
05 жовтня, 12:33
Історія
Густинський монастир. Збудований гетьманами та козацькими полковниками. Він століттями був козацьким інститутом.
01 жовтня, 15:02