Посвячення зброї – це ще дохристиянський обряд

ІСТОРІЯ
04.05.2023, 18:25
Посвячення зброї – це ще дохристиянський обряд

Зброю ще бозна з яких часів піддавали всіляким ритуалам. Уся для того, щоби надати їй магічних властивостей!

Вичитував тут про посвячення зброї й надибав на кілька дивних моментів. Ну, по-перше, це обряд ще дохристиянський, але чомусь звідусіль безпідставно лунає, що ініціювали його хрестоносці під час Першого хрестового походу.

Відразу наголошу, що віддавна навіть сам труд коваля вважався чародійством. Чому? Ну, бо із каменюки він робив метал, а із металу зброю, ще й міг із м'якої міді зробити тверду бронзу, а з так само не дуже твердого заліза тверду – сталь і навпаки.

Мечі ще з часів Риму вважали священною зброєю, а у ранньому Середньовіччі, взагалі, єдиною істиною зброєю! Це ставлення до мечів і їхніх нащадків: шпаг, шабель і палашів перейняло лицарство і зберігалося воно серед майстрів фехтування і в армії ще й на початку XX століття.

Тож, християнство успадкувало звичай освячення зброї від часів древніх.

По-друге, козаки, виявляється, той звичай перейняли у лицарства у XVI-XVII столітті із Західної Європи. Нє, ну те що з Західної Європи – це факт, а от те що в XVI-XVII столітті, чи не пізнувато, панове?!

Взагалі-то, християнство було прийняте у нас ще у X столітті (якщо, хто не знав!), а із ним і всі ті звичаї, але... мечу поклонялися ще скіфи, коли вірити Геродоту. Точніше, не самому мечу, а божеству, яке меч уособлював.

Ну, то таке, лицарство ж, традиції, символізм, куди нам, ага...

У 1399 році величезне литовсько-русько-польське військо рушило у великий похід проти татар Золотої Орди. Той похід був невдалим і закінчився страшним розгромом у битві на річці Ворсклі, а командував походом Великий князь Вітовт.

Місцем збору всіх військ був призначений Київ; туди прибув також і польський король Яґайло. Так от, цілий тиждень Вітовт, Яґайло, князь Дмитро Боброк-Волинський, князь Дмитро Острозький та ще 20 руських і литовських князів посвячували молодих київських і галицьких шляхтичів у лицарі.

До речі, і перша письмова згадка про козаків відноситься саме до цих подій. То з якого ж переляку йдеться про XVII століття, якщо лицарство було звичним в Україні ще у XIV столітті?

Козаки завжди підкреслювали свій шляхетський стан і називали себе не інакше, як лицарями. Тá у нас, чомусь не пов'язують історію козацтва з історією попередніх років так 300 – от виникло, само по собі, на голому місці, або із розбійних банд бродників і татарських інсургентів.

Тільки тá публіка у нас харцизами називалась, а козацьке коріння саме у руському лицарстві сидить.

Козацтво ж від самого початку мало і свою ідеологію, яка ґрунтувалась на трьох наступних підвалинах:

  • візантійська теорія "справедливої війни" (будь-яка війна за батьківщину є справедливою);
  • куртуазні звичаї Західної Європи;
  • власні уявлення про одвічність козацьких вольностей, які існують від "часів каґанів"(каґанами козаки називали давньоруських князів, якщо хто не в курсі, і як би когось від того не корчило).

І насамкінець додам важливу ремарку: як би не пузирилися неоязичники, захист християнства від посягань іновірців (на той час мусульман). Такі от справи.

Автор – Олександр Писаревський, фаховий історик-краєзнавець, ветеран АТО/ООС і боєць підрозділу Територіальної оборони міста Дніпро

Читайте також:
Історія
Цей символ так само предковічний та вселюдський, як і свастя. Він не належить якомусь одному народові, але має власну історію в обрядовості.
03 жовтня, 06:04
Історія
У давнину наші предки носили на собі за оберіг саме такий хрест, як на знімку вище. Рідновіри називають «Колом Сварога» на честь божества.
19 вересня, 13:46
Мистецтво
У давнину, коли людство від печерного і кочового трибу життя перейшло до осілого, виник інститут влади. Правителі мали особливі регалії.
01 вересня, 19:52
Мистецтво
Провінційне містечко на півдні Араґону щороку приваблює тисячі іноземців. Заїжджі туристи прагнуть доторкнутися до унікальної пам'ятки.
21 червня, 21:34
Культура
Шестикутний символ як і свастя входить до переліку прадавніх зображень, вигаданих людством. А відтак не належить жодній нації.
05 травня, 10:34
Мистецтво
Висловлювання, про які йтиметься нижче, добре відомі широкому загалові. Їх нерідко можна почути у повсякденному житті.
29 лютого, 06:01