Приклад для України: як Швеція позбавилася багаторічного нейтралітету

СВІТ
10.03.2024, 11:15
Приклад для України: як Швеція позбавилася багаторічного нейтралітету
Фото: Twitter

Включення скандинавського королівства зі столицею у Стокгольмі до Північноатлантичного альянсу руйнує плани Москви. Балтика на замку!

Остаточне приєднання Швеції до НАТО важливе як для самого Альянсу, так і для України. Це черговий потужний ляпас ресурсній федерації московії, якій досі чомусь не вдається зупинити розширення НАТО.

Сотні років шведи були силою в Європі та постійно брали участь у війнах, але фатальною стала Північна (1700-1721). Вони так і не змогли оговтатися після поразки у Полтаві, програли й втратили контроль над Балтикою.

Наступні 100 років Швеція намагалася відновити могутність, але не вдалося. Фінляндська війна (1808-1809), в якій шведи знову програли московії й назавжди втратили Суомі, стала останньою краплею.

Після обрання на трон французького маршала Жана-Батіста Бернадота у 1818 році, королівство обрало шлях нейтралітету й позаблоковості. Це все тривало до кінця лютого 2022 року, поки черговий московський диктатор не забажав перекроїти мапу Європи.

Відразу ж після російського вторгнення в Україну уряд Швеції подав заявку на вступ до НАТО, а цього тижня країна стала 32-м членом Альянсу. Стокгольм повертається на міжнародну арену як впливовий суб'єкт.

Що це дає НАТО? Найочевидніший факт — повноцінний контроль над водоймами та суходолом всієї Північної Європи. Балтійському флоту росії тепер буде ніде розвернутися у морі, тому, швидше за все, стане прибережним.

Окрім того, вагомий є внесок Швеції у континентальну безпеку. Стаття 10 Північноатлантичного договору вказує, що «Альянс може запропонувати членство будь-якій країні Європи, яка сповідує принципи цієї угоди та зміцнює безпеку континенту».

За понад 200 років нейтралітету і позаблоковості у питанні власної оборони шведи завжди покладалися лише на свої сили. Це стимулювало розвиток оборонних технологій і партнерств у виробництві зброї; зокрема у Швеції є:

  • своя САУ «Archer»;
  • свій літак «Gripen»;
  • cвоя БМП «CV90»;
  • cвій танк «Srtv 122».
Приклад для України: як Швеція позбавилася багаторічного нейтралітету_1

Шведський флот — окрема тема, хоча й там теж повний комплекс власного виробництва: і мінні тральники, і катери різних видів, і корвети. Ба навіть підводні човни є свої.

Оборонна промисловість скандинавського королівства одна із найбільших в Європі, яка працюватиме на потреби НАТО. Ну і, звісно ж, на потреби України, чиї захисники стоять на варті всього Заходу.

Країни Балтійсько-Скандинавського регіону мають особливе ставлення до України, бо в нас багато спільних сторінок історії (починаючи від Ярослава Мудрого). Тому-то вони активно допомагають нам зброєю та грошима, дали прихисток нашим біженцям.

Швеція, звісно, тут аж ніяк не виняток. Але вона не могла переступати певну межу без вступу до НАТО та поширення на неї колективної безпеки та ядерної парасольки США.

Нині шведи можуть бути більш впевненими у своїй безпеці, а, отже, і передати більше зброї України (насамперед ідеться про літаки «Gripen»). Швеція зможе залучати авіацію союзників для патрулювання і захисту повітряного власного простору, чого слід побоюватися московитам.

Медіаагенція «Останній Бастіон» також нагадує читачам, що після приєднання Фінляндії та Швеції до НАТО Балтійське море не стане внутрішнім озером Альянсу. Одноосібного контролю над водоймою наразі ніхто немає.

Читайте також:
Кримінал
До великого розкрадання причетні 6 звільнених зі служби воїнів. Їх звинувачено у привласненні задля продажу американських пайків.
12 січня, 17:30
Світ
Парламентська асамблея НАТО також закликала уряди країн-членів надати Україні ракети середньої дальності.
26.11.2024, 10:40
Світ
НАТО звернулося до Румунії щодо російських дронів
18.10.2024, 18:01
Війна
У Латвії впав російський безпілотник. Він залетів углиб країни не менше як на 60 кілометрів. Також ворожі БПЛА були помічені у Румунії.
09.09.2024, 09:41
Світ
Швеція планує розмістити своїх солдатів у фінській провінції Лапландія у рамках співпраці з НАТО
08.08.2024, 09:45
Війна
Бухарест стверджує, що атаки спрямовані проти української, а не румунської території.
27.07.2024, 08:15