Рік війни. Як уникнути повторної травматизації?

24.02.2023, 22:16
Рік війни. Як уникнути повторної травматизації?
Фото: Google

Ретравматизація виникає у миті, коли обставини, за яких людина отримала психологічну травму, повторюються. Війна – одна з них.

Спровокувати ретравматизацію здатні навіть спогади, до яких ми повертаємось усвідомлено або мимоволі. Після минулого року кожне 24 лютого для українців уже ніколи не буде просто датою, і наш ворог добре про це знає.

Тому виправдано ми очікуємо певних активних дій із боку окупантів, надто цього дня і після нього, спрямовані на те, аби посіяти у суспільстві страх і паніку. Напередодні якраз відбувалася інформаційна атака через соціальні мережі.

А тому наше завдання – бути готовими до провокацій і максимально зібраними, щоби подбати про безпеку свою та близьких. Відзначимо головні поради, яких слід дотримуватися 23, 24 і 25 лютого травмованим ментально громадянам:

  • Уникайте тригерів.

До річниці повномасштабного вторгнення у мережі викладено аж забагато відео і фото торішніх подій – як усе починалося. Якщо є відчуття, що для вас це занадто, обмежте використання соціальних мереж та споживання подібного контенту.

  • Ритуал "підготовки".

Так само як упорядкування речей на робочому столі допомагає зібратися з думками перед важливим завданням, певні ритуали перед цією датою здатні вселити спокій. Зберіть або ще раз перегляньте речі, що можуть знадобитися під час повітряної тривоги.

Подумайте, як будете діяти у разі оголошення сигналу про небезпеку. Минулого року нас застали зненацька – цього разу ми знаємо, що робити.

  • Інформаційна гігієна.

Допоки існує РФ, кожного 24 лютого ворог запускатиме широку дезінформаційну кампанію, яка може супроводжуватися великою кількістю різної суперечливої інформації. Будьте готові побачити заголовки на зразок: «Увага! Почалося», «Прорвали кордон» і так далі.

Не варто розпорошувати увагу. Оберіть кілька джерел інформації, бажано офіційних і яким ви довіряєте, щоб слідкувати за ситуацією.

  • Дотримуйтеся розпорядку.

24 лютого – дата початку повномасштабного вторгнення московитів. Але з іншого боку – це просто ще один день війни, яка триває в нинішньому форматі вже рік, а загалом 9 років.

Ворог прагне, щоби ми боялися цієї дати та очікували, що в цей день неодмінно станеться щось жахливе. Натомість спробуйте скласти план дрібних справ на 24 лютого – з урахуванням необхідності в будь-який момент перейти в безпечне місце.

Пам'ятайте, очікування чогось поганого саме по собі може спровокувати ретравматизацію.

Автор – Надія Терещенко, фаховий психотерапевт

Читайте також:
Життя
Які б не були виклики долі, всім нам слід змалечку вміти протистояти цьому стану, навчитися його контролювати й опановувати себе...
11.08.2023, 16:41
Життя
Аби не відбувалося довкола, завжди ставте перед собою цілі. Вони допоможуть концентрувати дії й енергію, знизять відчуття невизначеності.
06.07.2023, 16:32
Життя
«Лінь раніше за мене народилася», – коли чуємо подібне, знаємо, про що йдеться. Подивімося ж на звичні лінощі під психоаналітичним кутом.
09.02.2023, 07:09
Життя
Через війну абревіатура ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) із професійного словника психологів перекочувала у повсякденне спілкування.
31.01.2023, 07:00
Життя
Дехто з українців щось втратив через цьогорічну російську агресію. Кожна втрата – це горе, звичайне людське горе!
22.12.2022, 09:36
Життя
Скоро мине 10 місяців, як психіка більшості українців перебуває під впливом сильного навантаження. Ну, це логічно, – бо війна.
14.12.2022, 17:19