Правда і міфи про ПТСР

31.01.2023, 07:00
Правда і міфи про ПТСР

Через війну абревіатура ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) із професійного словника психологів перекочувала у повсякденне спілкування.

Нині ми багато чуємо про ПТСР, але іноді некоректне розуміння цього розладу призводить до надмірної тривоги за себе та близьких чи до стигматизації людей із цим діагнозом.

ПТСР зазвичай проявляється:

  • нав'язливими повторними спогадами про травматичні події, флешбеками, яскравими та дуже емоційними кошмарами;
  • униканням місць, речей, дій, розмов, пов'язаних із травматичним досвідом;
  • підвищеною тривожністю, збудженням, постійним станом "бойової готовності", нездатністю самостійно заспокоїтися і розслабитися;
  • негативними думками, депресією, зниженням когнітивних здібностей.

Тож, якщо помічаєте такі симптоми, – зверніться по допомогу до спеціалістів. Варто знати, що про ПТСР існує багато міфів, які не відповідають дійсності:

Міф: усі, хто переживає війну та горе, матимуть ПТСР.

Правда: психіка більшості людей справляється з наслідками травматичних подій. За різними даними, лише в 10-30% людей розвивається ПТСР. Окрім того, існують спеціальні техніки, які доказово зменшують ймовірність розвитку ПТСР.

Міф: якщо одразу після психологічної травми в людини з'являється безсоння, депресивні думки, тривожність – це ПТСР.

Правда: ПТСР найчастіше розвивається протягом 3 місяців після травматичної події, та з часом симптоми можуть посилюватись. Одразу після події може бути гострий стрес і відповідні симптоми, які зменшуються з часом.

Міф: коли людина потрапляє в безпечні умови, ПТСР не проявляється.

Правда: іноді симптоми все ж проявляються, навіть у безпечних для людини умовах. Психіка ніби розслабляється і починає продукувати негативні переживання, тривогу, флешбеки.

Міф: ПТСР розвивається лише у "слабаків".

Правда: розвиток ПТСР залежить від багатьох чинників, серед яких особливості самої травми, її тривалість, особиста значущість травматичної події для людини. Пошук допомоги при ПТСР навпаки означає силу і бажання людини жити повноцінним життям.

Міф: ПТСР не лікується, людина божеволіє і вже ніколи не зможе нормально жити.

Правда: у психотерапії та психіатрії є чимало доказових і ефективних підходів до лікування ПТСР. Звернутися до спеціаліста при ПТСР – це необхідність, яка дає можливість одужати.

Автор – Надія Терещенко, фаховий психотерапевт

вибір редакції
Читайте також:
Життя
Які б не були виклики долі, всім нам слід змалечку вміти протистояти цьому стану, навчитися його контролювати й опановувати себе...
11.08.2023, 16:41
Життя
Аби не відбувалося довкола, завжди ставте перед собою цілі. Вони допоможуть концентрувати дії й енергію, знизять відчуття невизначеності.
06.07.2023, 16:32
Життя
Ретравматизація виникає у миті, коли обставини, за яких людина отримала психологічну травму, повторюються. Війна – одна з них.
24.02.2023, 22:16
Життя
«Лінь раніше за мене народилася», – коли чуємо подібне, знаємо, про що йдеться. Подивімося ж на звичні лінощі під психоаналітичним кутом.
09.02.2023, 07:09
Життя
Дехто з українців щось втратив через цьогорічну російську агресію. Кожна втрата – це горе, звичайне людське горе!
22.12.2022, 09:36
Життя
Скоро мине 10 місяців, як психіка більшості українців перебуває під впливом сильного навантаження. Ну, це логічно, – бо війна.
14.12.2022, 17:19