Як перемогти лінощі та чи потрібно це робити?

09.02.2023, 07:09
Як перемогти лінощі та чи потрібно це робити?
Фото: Google

«Лінь раніше за мене народилася», – коли чуємо подібне, знаємо, про що йдеться. Подивімося ж на звичні лінощі під психоаналітичним кутом.

Напад лінощів – це справжній сигнал про нестачу мотивації у людини. Потрібно робити щось дуже термінове та важливе, але питання: кому саме потрібно?

Адже ваше "Я", ваша психіка та організм в цілому каже: «Вибачте, ні, я цього не хочу, мені це не потрібно». Не треба казати, що йдеться про розбещеність, особливо, коли лінощі є точковими проявами.

Багато з нас зростали у родинах, де любили повторювати, бо "хто рано встає, тому і Бог дає". Ранній підйом, заправити ліжко, зробити зарядку, поснідати, прочитати 3 сторінки нової книги...

Хіба хочеш – мусиш. І якщо батьки помічали, що дитина без особливого бажання робить всі ці ранкові ритуали, її називали "лінивою"; тобто, не така як треба, не в нормі: «Подивися на інших дітей, вони неліниві, отже – кращі».

До речі, випадків, коли дитину називали лінивою, а вона підривалася та бігла доводити, що це не так, в історії не зафіксовано. Але, на жаль, тут спрацьовує класичне правило: якщо довго і наполегливо називати людину свинею, зрештою вона захрюкає.

Людина вірить, що вона ледача, адже так її наполегливо називають близькі та значущі люди. А відтак, які ж маємо наслідки?

  • Ярлик "ти – лінивий" приклеюється до нашої особистості.

І дорослому житті, якщо ми підхоплюємося недостатньо бадьоро, то починаємо знову чути "той голос". Він каже – лінивий, невідповідальний невдаха, треба вставати!

Людина встає та починає не жити, а мучитися. А якщо раптом не встає, то почуття провини не забариться.

  • До звинувачень у ліні згодом долучається соціум.

Зараз світ дуже швидкий, і суспільство постійно вимагає від людини активності: «Ти повинен за день встигати все і навіть більше. Ти не можеш бути лінивим ти не маєш на це права. Тож устань та йди!». Але правда полягає у тому, що лінуватися можна: і дітям, і жінкам, і чоловікам.

А ще можна не хотіти чогось, можна говорити "ні" та навіть плакати. Бути різним – можна, просто важливо намагатися бути собою, відчувати себе, розуміти свої бажання чітко відокремлювати "я повинен" від “я хочу" і пам'ятати: ліньки – це двигун прогресу!

Автор – Ольга Корбут, фаховий психолог-практик

Читайте також:
Життя
Які б не були виклики долі, всім нам слід змалечку вміти протистояти цьому стану, навчитися його контролювати й опановувати себе...
11.08.2023, 16:41
Життя
Аби не відбувалося довкола, завжди ставте перед собою цілі. Вони допоможуть концентрувати дії й енергію, знизять відчуття невизначеності.
06.07.2023, 16:32
Життя
Ретравматизація виникає у миті, коли обставини, за яких людина отримала психологічну травму, повторюються. Війна – одна з них.
24.02.2023, 22:16
Життя
Через війну абревіатура ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) із професійного словника психологів перекочувала у повсякденне спілкування.
31.01.2023, 07:00
Життя
Дехто з українців щось втратив через цьогорічну російську агресію. Кожна втрата – це горе, звичайне людське горе!
22.12.2022, 09:36
Життя
Скоро мине 10 місяців, як психіка більшості українців перебуває під впливом сильного навантаження. Ну, це логічно, – бо війна.
14.12.2022, 17:19