«Колективний ПТСР» в українців, або як здолати тривожність

11.08.2023, 16:41
«Колективний ПТСР» в українців, або як здолати тривожність

Які б не були виклики долі, всім нам слід змалечку вміти протистояти цьому стану, навчитися його контролювати й опановувати себе...

Тривога – це стан, який можна описати як стан хвилювання, стурбованості, внутрішньої метушні, безпорадності, збентеження, непорозуміння, внутрішньої напруги. Також тривога може супроводжуватися тілесними відчуттями, неприємними фізичними симптомами, купою зациклених думок тощо.

Власне, тривога буває:

  • фонова (постійна "база", з якою ми живемо та яка нам навіть необхідна, щоб позначати сигнали навколишнього середовища як небезпечні або безпечні);
  • ситуаційна (пік чи потенціал дії, раптовий різкий підйом рівня тривоги – наприклад, так буває при панічній атаці).

А що ж бажано не використовувати при тривозі:

  1. Алкоголь. Тому що він ніби знімає напругу "у моменті", але при тривалому прийомі підвищує тривожність та депресивні симптоми, зневоднює організм. Можна одноразово, якщо сильно трусить, зовсім трішки.
  2. Вживання солодкої їжі та напоїв. Може сформуватися цикл заміщення тривоги саме їжею. Солодке – це високий рівень глюкози у крові. У деяких людей це призводить до підвищення рівня гормонів, пов'язаних зі стресом. Солодощі особливо збуджують дітей, тому вживати їх малечі при тривозі не варто.
  3. Психоактивні речовини та надлишкове вживання стимуляторів. І кава, і чай – це енергетики. Їх надлишкове вживання призводить до надлишкового виділення нейромедіаторів, пов’язаних зі стресом. Тому тривожним особам краще такі напої взагалі не вживати. Можна або вранці, або коли потрібно простимулювати себе. Але не зловживайте.
  4. Постійне зациклення та відслідковування новин. Це одна з ключових проблем сучасності.

Пам'ятайте: краще не фокусуватися на тому, на що ми не можемо вплинути безпосередньо. Бо відчуття власного безсилля та спостереження за панікою інших дуже підсилює нашу власну тривожність.

Автор – Вікторія Ратєєва, фаховий психолог-практик

Читайте також:
Життя
Аби не відбувалося довкола, завжди ставте перед собою цілі. Вони допоможуть концентрувати дії й енергію, знизять відчуття невизначеності.
06.07.2023, 16:32
Життя
Ретравматизація виникає у миті, коли обставини, за яких людина отримала психологічну травму, повторюються. Війна – одна з них.
24.02.2023, 22:16
Життя
«Лінь раніше за мене народилася», – коли чуємо подібне, знаємо, про що йдеться. Подивімося ж на звичні лінощі під психоаналітичним кутом.
09.02.2023, 07:09
Життя
Через війну абревіатура ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) із професійного словника психологів перекочувала у повсякденне спілкування.
31.01.2023, 07:00
Життя
Дехто з українців щось втратив через цьогорічну російську агресію. Кожна втрата – це горе, звичайне людське горе!
22.12.2022, 09:36
Життя
Скоро мине 10 місяців, як психіка більшості українців перебуває під впливом сильного навантаження. Ну, це логічно, – бо війна.
14.12.2022, 17:19