Як зберегти стосунки під час війни?

22.12.2022, 09:36
Як зберегти стосунки під час війни?

Дехто з українців щось втратив через цьогорічну російську агресію. Кожна втрата – це горе, звичайне людське горе!

«Ще трохи й ми всі приб'ємо один одного», «я ненавиджу війну, через неї ми зараз починаємо ненавидіти один одного», «якщо я зараз не поїду, ми більше ніколи не будемо нормально спілкуватися»...

Ці всі фрази все частіше лунають у кабінетах психологів, адже через війну чимало українських сімей змушено живуть кількома поколіннями заразом – мати та батько, їх дорослі діти, онуки, а іноді навіть прабабусі та прадідусі.

Не дивно, що кількість та складність внутрішньосімейних конфліктів швидко зростає, але чому ж так складно жити разом зараз?

Бо кожен із членів сім'ї щось втратив через війну, а кожна втрата – це горе.

Через етапи горя (злість, заперечення, депресію та інші стани) потрібно пройти, це складні емоції як для тих, хто їх відчуває, так і для тих, хто знаходиться поруч.

Крім того, ваші батьки або діти, з якими ви давно не жили разом, могли дуже змінитися, також іншими стали побут, порядок дня та сам спосіб життя.

Додайте до цього неможливість хоч ненадовго усамітнитися – у людини наростає почуття, що вона більше собі не належить, відтак постає питання: «Що з цим робити?».

Пропонуємо наступний порядок дій:

  • Слід почати говорити.

Це складно, якщо ви раніше не говорили членам родини про свої почуття та переживання, але зараз потрібно дати вихід емоціям. Треба пояснювати, що подобається, а що ні, та шукати компроміси разом.

  • Обговоріть усі родинні обов'язки та відповідальність.

Розпишіть усе по пунктах та розділіть між членами сім'ї. Під переліком можна навіть поставити підписи та повісити його на стіні.

  • Дайте собі час "поза сім'єю".

Наприклад, не обов'язково разом снідати, обідати та вечеряти. Якщо ви не їли всією родиною до війни, то і зараз це робити не треба.

  • Згадайте та використовуйте ті варіанти спільного дозвілля, які подобаються вам усім.

Наприклад, родинні прогулянки або перегляд фільмів.

  • Не накопичуйте негатив.

Краще виявляти емоції частіше, але у "легкій" формі, не чекаючи на вибух емоційної "бомби".

  • Обговорюйте плани на майбутнє.

Власне, мрійте, вірте, діліться думками з найближчими! Плануйте спільне майбутнє.

Автор – Ольга Корбут, фаховий психолог-практик

Читайте також:
Життя
Які б не були виклики долі, всім нам слід змалечку вміти протистояти цьому стану, навчитися його контролювати й опановувати себе...
11.08.2023, 16:41
Життя
Аби не відбувалося довкола, завжди ставте перед собою цілі. Вони допоможуть концентрувати дії й енергію, знизять відчуття невизначеності.
06.07.2023, 16:32
Життя
Ретравматизація виникає у миті, коли обставини, за яких людина отримала психологічну травму, повторюються. Війна – одна з них.
24.02.2023, 22:16
Життя
«Лінь раніше за мене народилася», – коли чуємо подібне, знаємо, про що йдеться. Подивімося ж на звичні лінощі під психоаналітичним кутом.
09.02.2023, 07:09
Життя
Через війну абревіатура ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) із професійного словника психологів перекочувала у повсякденне спілкування.
31.01.2023, 07:00
Життя
Скоро мине 10 місяців, як психіка більшості українців перебуває під впливом сильного навантаження. Ну, це логічно, – бо війна.
14.12.2022, 17:19