Роковини депортації калмиків

ІСТОРІЯ
28.12.2022, 21:34
Роковини депортації калмиків

28 грудня 1943 року розпочалося примусове виселення корінного ойрат-калмицького народу з приволзьких і придонських степів на Сибір.

Карателі з лав НКВД організували операцію "Улуси" за наказом Іосіфа Сталіна, посилаючися на нібито колабораціонізм із нацистами під час нетривалої окупації Калмикії військами Третього Райху.

У типовій для ґебістів манері, вони вривалися до домівок ойрат-калмиків ще до сходу сонця, коли всі спали, і силою виводили сім'ї, які потім садовили вантажівки та везли у невідомому для зляканих людей напрямі.

Тим часом Президія Верховної Ради СССР випустила указ про ліквідацію Калмицької АССР – її територія була розділена між Ставропольським краєм, Сталінградською областю та створеною того ж дня Астраханською областю.

Позбавивши ойрат-калмиків власної автономної державності, навіть аморфної під комуністичним прапором, більшовики взялися депортувати численний народ.

За дві доби близько 3000 офіцерів НКВД примусово вивезли на Алтай, Красноярський край, до Омської, Новосибірської та Тюменської областей 46 вантажних ешелонів із майже 95 тисячами людей.

Депортація проходила у холодну зимову пору, а вагони, в яких везли репресованих, часто не опалювалися, відтак багато хто загинув ще в дорозі.

Після закінчення операції в місцях виселення спалахували епідемії, спричинені поганими умовами проживання і також забрали чимало життів.

Фактично, репресії проти калмиків за національною ознакою не обмежилися переселенням: уже на нових місцях проживання багатьох заарештовували за ведення антисовєцької пропаганди.

Ойрат-калмики, як і решта репресованих та депортованих корінних народів, були офіційно реабілітовані тільки у 1956 році й змогли повернутися на батьківщину, а наступного 1957 року була відтворена Калмицька автономна область, якій згодом повернули статус АССР.

Автор : Відділ моніторингу
вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Відтепер, проїжджаючи повз цей обласний центр, кожен охочий може прийти до світлого образу Тараса Бобанича. Низький уклін тобі, «Хаммере»!
21 лютого, 20:31
Історія
Російська і совєцька науковці-пропагандисти попсували нашу історію. Замовченню та забуттю підлягали цілі пласти, які нині повертаються.
13 лютого, 12:37
Історія
Найкраще про звірства більшовиків говорять самі ідейні комуністи (марксисти). Важливо пам'ятати, злочинцями були вихідці з Юдиного коліна.
04 лютого, 16:31
Позиція
Нарешті в обласному центрі відбудеться відновлення історичної справедливості. Джохару Дудаєву встановлять у Полтаві пам'ятну дошку.
01 лютого, 13:09
Історія
30 січня 1930 року більшовицький окупаційний режим відновив класовий терор. Заможне селянство із так званих «куркулів» мало зникнути.
30 січня, 12:30
Полтава
Відновлена українська держава існує вже 32 роки, але вітчизняна гуманітаристика досі сповнена брехні. Особливо, що стосується історії.
21 січня, 19:57