Сфери з Клерксдорпа

27.05.2023, 15:05
Сфери з Клерксдорпа

Дивні сфери, знайдені у скелі віком 3 мільярди років

Теоретики стверджують, що таємничі сфери мають штучне походження. А ще вони обертаються самі собою.

Клерксдорпські сфери, знайдені в пірофілітових відкладах, що видобуваються в Південній Африці, дуже дивні. Вони схожі на крихітні древні м'ячі для крикету розміром кілька сантиметрів з поздовжніми заглибленнями і борозенками на зразок насічок.

Тому легко зрозуміти, чому вони стали предметом теорій змови за участю інопланетян та давніх, забутих високорозвинених цивілізацій.

У статтях 1980-х років зазначалося, що вони були зроблені "вищою, допотопною цивілізацією, про яку ми практично нічого не знаємо", а той же музейний співробітник, який це сказав, стверджував, що сфери обертаються власними силами, будучи замкненими в "без вібраційної” вітрини.

Особливо запеклі стверджували, що сфери могли бути лише штучно виготовлені, незважаючи на те, що їх знайшли у породі 3-мільярдної давності.

Ну, і, звичайно, ці сфери служили доказом існування інопланетян.

Гучні історії про незвичайні сфери привернули в 2006 році увагу геолога Брюса Кернкросса, який написав, що його потішила стаття, в якій вони були названі "загадковими сферами", а також те, що в одній із телепрограм екстрасенс вирішив дослідити кулі, оголосивши їх останками стародавнього космічного корабля.

Кернкрос запропонував більш раціональне пояснення сфер, знайдене у геологічному утворенні, відоме як Група Домініон.

Це утворення складається з конгломерату, зверху якого відклалися верстви вулканічної лави. Після сильного тиску та нагрівання шари вулканічної породи перетворилися на пірофіліт – оболонку, в якій було знайдено сфери Клерксдорпа.

Сфери з Клерксдорпа_1

Сфери відомі як конкреції: сферичні, еліптичні або довгасті об'єкти, що складаються з мінералів, відмінних від мінералів породи, що вміщає, і є досить поширеними. В усьому світі їх можна знайти тисячі. Сфери часто зустрічаються в дрібнозернистих породах (як пірофіліт), крізь які може протікати вода.

"Вони утворюються шляхом випадання осаду з водного розчину і складаються з мінералів, кристалізованих у породі, що вміщає", - пояснив Кернкросс.

Вони мають сферичну форму (або трохи зміщену), оскільки вони формуються навколо крихітного зерна мінералу в розчині, що містить залізо, кальцій та інші елементи.

"Оскільки вміщувальна порода має рівномірну текстуру по всьому обсягу, зростання конкреції відбувається необмежено у всіх напрямках, у вигляді тривимірної сфери з охопленням 360 градусів", - пише Кернкросс, додаючи, що якщо рідина рухається або навколишня порода не має однакової консистенції у всіх напрямках, форма може спотворитися.

Лінії, що перетинають сферу, викликані відбитками породи, що вміщає, яка наростала шарами протягом дуже довгого часу, залишаючи ефект шаруватості.

Ну, а загадку, чому куля нібито оберталася сама по собі, пояснив куратор музею Клерксдорп, на честь якого названі сфери.

“Кілька років тому я у присутності журналіста, який прийшов за інтерв'ю, трохи поправив кульку на скляній полиці. А хлопець спробував зробити із цього сенсацію”, – пояснив пан Р. Маркс. "Цілком природно, що кульки будуть трохи обертатися, оскільки він круглі, а у нас тут часто відбуваються підземні поштовхи через видобуток золотодобувної компанії".

Читайте також:
Світ
T-Rex — один із найпопулярніших давніх хижаків. Саме цей вид динозаврів надихнув команду дослідників на створення торбин з його шкіри.
01 травня, 21:32
Життя
Раніше невідома галактика знаходиться на відстані 13,4 мільярда світлових років. Це означає, що вона сформувалася на зорі Всесвіту.
23 березня, 11:45
Історія
Нашестя степових кочовиків відрізнялося від пізнішого вторгнення аварів. Але гуни не тільки сильно змінили політичний ландшафт Європи.
28 лютого, 14:54
Життя
Міжнародна команда науковців зробила невтішні висновки. Залежні від екранів юнаки та юнки мають часті психічні розлади, які прогресують.
23 лютого, 07:01
Життя
Фізики з'ясували, що деякі рецептори ссавців мають унікальні властивості. У процесі еволюції розвинулися різні типи магнітних сенсорів.
09 лютого, 10:34
Історія
Фібоначчі та його послідовність: Код природи та мистецтва
08 лютого, 07:18