Слов'янські божки чи українські ідоли?

ІСТОРІЯ
28.03.2023, 17:37
Слов'янські божки чи українські ідоли?
Фото: Facebook

Історична правда без домішок ура-патріотизму і побрехеньок про дохристиянський пантеон вищих сил, яким споконвік поклонялися наші предки.

Не розуміємо, коли вельмишановні пани рідновіри ображаються на те слово: "язичництво". Це зараз язик – то орган і м'яз у роті, а у старі часи слово мало значення "народ", "плем'я".

Тому, язичництво можна тлумачити, як "народна віра". Власне, так воно і розумілося, коли запроваджувався цей термін – "віра народу", або у більш принизливому значенні "віра простолюду" (тобто, челяді, посполитих – прим. ред.).

Те саме значення має і прийняте в Європі слово "pagani", що латинською мовою означає "селюцтво", інакше – "віра селян". І щось нікого це не ображає...

Отже, з багатьох дискусій за останні 30 із гаком років, можна підсумувати, що панство в Україні не хоче вивчати те, у що саме, як воно твердить, вірує. Розберемося на доступних прикладах нижче.

У 980 році молодий, 20-річний київський князь Володимир (тоді він ще не був ані Великим, ані Святим, ані Красним Сонечком), який рік тому всівся на батьків престол, замислився над тим, що татко його з дідом і бабцею вогнем і мечем підбили під владу Києва чималі території, заселені численними племенами. Племена ті, наче, й рідня, але аж ніяк не єдиний народ.

Бабуня Ольга, після того, як Володимирів татко славнозвісний Святослав Ігоревич зачистив ті території від непокірних удільних князів, провела надпотужну адміністративну реформу. Вона дала такі ж надпотужні результати й значно укріпила князівську владу, але...

Але вже вона розуміла, що одним мечем та батогом людей купи не втримаєш; треба щось потужніше: ІДЕЯ! А що́ за Середньовіччя було найсильнішою ідеєю? Правильно. – РЕЛІГІЯ!

Причому, єдина для всіх релігія.

Княгиня Ольга вбачала таку релігію у християнстві. Тá князь Володимир язичником був, язичником жив, язичником і помер, хоча перше, що він замислив – це звести всіх головних богів в єдиний пантеон і впорядкувати його під княжі потреби.

Сказане – зроблене: неподалік княжого двору звели капище, де встановили три ідоли головних княжих богів і три "вселенських". Головним у центрі стояв, звісно ж, бог-покровитель князя і дружини, древній Перун; він же – бог грому і блискавки, бог-воїн і бог-каратель.

Але сам по собі Перун є давньою сутністю, народження якої сягає часів зародження індоєвропейських народів і вона, ця сутність, є в усіх тих народів під різними іменами: Зевс, Юпітер, Зевґетіс, Тор, Тараніс, Перкунас... І це тільки Європа!

Другим богом було обрано бога Сонця – Хорса, запозиченого у давнину в іранців через Хазарію. А от третім стояв у пантеоні Даждьбог – бог небесної вологи та світла, податель благ та багатства, а також родоначальник народу Русі.

Уся ця трійця складала Триглав (себто, триєдину сутність, яка стала уособленням єдності Русі, як духовної, так і державної). І саме Триглав/Тризуб став новим символом княжого роду Рюриковичів, який замінив собою двозуб Рюрикового Сокола.

Далі йдуть три боги, так би мовити, стихій:

  • Стрибог – батько Перуна, бог вітру, володар простору, буревіїв, а відтак і головний відповідальний за погоду;
  • Симаргл – запозичений в іранців напряму від зороастрійського Ахурамазди крилатий пес, один із богів родючості, насіння та примножувач рослин, сторож Світового Дерева;
  • Мокоша – богиня жіночого начала, покровителька шлюбу, ворожінь, материнства, колодязів, джерел, врожаю (можливо запозичена в однойменного фіно-угорського народу Мокша, етнічне коріння якого походить зі стародавнього Гелону на Полтавщині – прим. ред.).

Як бачимо, ані Велес, ані Сварог, ані Світовид до пантеону не увійшли. Бо Сварог, як показують сучасні дослідження, південніше Новгорода ніколи не бував і його отожнення з Даждьбогом притягнуте за вуха і викликане тим, що про нього багато говориться у "Повісті о полку Ігоревім", яку вже давно викрили, як чеську підробку, а у Чехії й, взагалі, у західних слов'ян Сварог дуже шанований бог – відповідник Даждьбога наших предків.

Також Сварога виставляє єдиним богом фальшивка "Велес книга". Автор цієї підробки тулить взагалі його індуїстське трактування і мало не напряму обзиває Сварога богом Вішну, а всіх інших богів оголошує його втіленням і грозиться прокляттями всім, хто так не вважає.

Світовида теж нема, бо його і не могло бути у Володимировому пантеоні, адже Світовид – це бог західних слов'ян – цілковитий відповідник скандинавського Одіна він же германський Вотан; підкреслимо, що найсхідніші сліди культу Світовида – Закарпаття.

Капище Велеса, бога покровителя худоби пастухів, співів та поезії, у Києві за часів Володимира, таки, було – на Подолі. Але у цілому ж окрім головних богів пантеону на Русі вшановували:

  • першобогиню – Матір Богів Ладу;
  • її небесне втілення Лелю – богиню дівочої любові;
  • Батька богів древнього бога Рода і його дочок Рожаниць – найдавніших і найулюбленіших богів наших предків, яких не можна ображати кривавими жертвами;
  • бога весняного Сонця Ярила, який був ще й богом мужності та відваги;
  • богиню Долю, або Стрічу, яка опікувалася немовлятами;
  • Коляду – бога зимового Сонця та Купайла – бога літнього Сонця;
  • Дану, яку знали ще до скіфів, як богиню води й річок, нею вона й залишалася для наших предків;
  • прекрасну життєрадісну богиню життя Живу і її не менш прекрасну, але похмуру кровожерливу богиню смерті та хвороб Мору чи Морану.

Замість висновку: шановні українці, хто хоче більше знати – ходіть до наукових бібліотек! Зверніть особливу увагу на відділ етнографії, а не замулюйте собі голови чужими вигадками.

Автор – Олександр Писаревський, фаховий історик-краєзнавець, ветеран АТО/ООС і боєць підрозділу Територіальної оборони міста Дніпро

вибір редакції
Читайте також:
Історія
Особливістю Юдаїзму є те, що гебреїв підігріває людиноненависницьке переконання в своїй «богообраності»
29 липня, 10:57
Війна
Це відбувається це з «мовчазної згоди» української влади, зокрема Міністерства культури, яке ігнорує постанову ВР від 2022 року.
22 липня, 17:53
Історія
В основі сучасних поганських течій лежить бажання вірити у «своє», а не «чужими принесене». Ось тільки перше немає сталої традиції.
11 липня, 13:41
Історія
Релігієзнавці з усього світу давно дійшли спільного знаменника, що текст Біблії суперечить початковій версії християнства. Причина відома.
02 липня, 21:40
Життя
Звинувачуючи невинних у чаклунстві, слуги Папи Римського відбирали майно, руйнували сім'ї й перетворювали на недієздатних осіб під опікою.
23 червня, 12:54
Історія
Стараннями «отців Церкви» християнство переповнено юдейськими мотивами. Хоча сам Ісус закликав своїх послідовників відкинути минуле.
22 квітня, 21:49