Суднобудівникам в Україні не місце: Зе-реформа від міністра Лісового
«Ми зробили невеликий крок вперед, аби зробити два гігантських назад», — так можна схарактеризувати початок роботи нового очільника МОН.
Оксен Лісовий спільно зі своїми заступниками вирішили ліквідувати у навчальних закладах спеціальність «135 Суднобудування». Профільне міністерство пропонує уряду внести зміни у відповідний проєкт постанови «Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти».
Фактично, в уяві «Слуг неукраїнського народу» Україна — не морська держава, якій не потрібні власні корабели. Адже замість спеціальності «135 Суднобудування» у проєкті постанови пропонується запровадити загальну знеособлену «G13 Машинобудування (за галузями)».
На думку фахового середовища, яке б'є на сполох, пропозиції Лісового і його команди насправді дискредитують як суднобудівну галузь, так і сам навчальний процес. Зокрема, кандидат технічних наук, директор Кораблебудівного інституту Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова професор Олександр Бондаренко прямо називає ініціативу МОН «імітацією реформ», а не корисними конструктивними змінами.
«Таке враження, що в Міністерстві освіти та науки вирішили, що війна в Україні 1 січня 2024 року завершиться. В умовах війни усі ресурси потрібно направити на вирішення потреб фронту. Я маю на увазі не тільки фінансові ресурси, але й робочий час викладача, науковця. Що дає прийняття «Нового переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти» з точки зору якості освіти? Та нічого. Хіба зміниться якість освіти від зміни назв галузей і спеціальностей? Ні.
Заради чого все це потрібно робити? Замість того, щоб науковці працювали на оборону країни, вони будуть впроваджувати новий Перелік. Якщо сьогодні проблем з працевлаштуванням за кордоном із дипломом за спеціальністю "135 Суднобудування" не виникає, то після запровадження нового переліку вони точно будуть. Немає у світі єдиної назви спеціальності «Суднобудування»; найчастіше використовують «Naval Architecture and Shipbuilding», «Naval Architecture and Marine Engineering», «Shipbuilding», «Naval Architecture Shipbuilding and Ocean Engineering». Але тільки не те, що пропонується новим переліком.
І як після введення нової назви працювати з іноземними партнерами? А до чого ми дійшли після таких паперових реформ? Уже який раз по всій Україні не знайшли людини на посаду Міністра освіти та науки України без плагіату. Який вихід з даної ситуації? Найкраще рішення — відкласти впровадження нового переліку до закінчення війни. Життя покаже, що нам потрібно буде після Перемоги!», — зазначив Олександр Бондаренко.
Вочевидь, МОН на чолі з паном Лісовим навмисно вибрало короткий і незручний час для громадського обговорення цього питання, бо значна кількість освітян зараз у лавах війська і просто не можуть продуктивно взяти участь в обговоренні. Такі кроки влади вкотре демонструють, що Україна та українці для них — витратний ресурс і не більше.