Таліби уклали нафтову угоду із китайськими комуністами

ЕКОНОМІКА
11.01.2023, 19:49
Таліби уклали нафтову угоду із китайськими комуністами
Фото: Bloomberg

Ресурсна федерація московії проґавила можливість торгувати з ручними афґанськими терористами. Цю нішу опанував Пекін.

Представники угруповання "Талібан", яке зараз є владою у Кабулі, підписали свою першу міжнародну угоду з китайською нафтовою компанією "Xinjiang Central Asia Petroleum & Gas". У документі йдеться про видобуток і розробку нафтових запасів на півночі Афґаністану, передає медіаагенція "Останній Бастіон" із посиланням на видання "New Delhi Times".

Високопоставлені посадовці-таліби та посол комуністичного Китаю у Кабулі Ван Юй стали свідками церемонії підписання, що транслювалася по телебаченню. Натомість у Пекіні встигли заявити, що подія – доленосна для обох країн, бо знаменує початок великої інвестиційної експансії на розорений війною та іноземною інтервенцією Афґаністан.

Так званий міністр гірничодобувної промисловості Шахабуддін Ділавар заявив буквально наступне: «Контракт із "Xinjiang Central Asia Petroleum and Gas Co" принесе не менш як $150 мільйонів із КНР на рік для видобутку нафти у басейні річки Амудар'я. Угода охоплює територію загальною площею 4500 квадратних кілометрів у таких північних провінціях, як Сарі-Пуль, Джаузджан і Фар'яб, створюючи робочі місця приблизно для 3000 афґанців. Ми очікуємо, що китайські інвестиції зростуть до $540 мільйонів за три роки. Наш уряд матиме 20% партнерства у проєкті з можливістю збільшити його до 75%».

Китайський посланець Ван Юй привітав "успішну" церемонію підписання, назвавши її – «хорошим початком для просування двосторонніх відносин між Пекіном і Кабулом. Нафтовий проєкт у басейні Амудар'ї є важливим кроком практичного співробітництва між Китаєм і Афґаністаном. Прогрес цього проєкту створив модель для китайсько-афґанської співпраці у великих проєктах в енергетичній та інших сферах».

Представник Сі Цзіньпіна у Кабулі також закликав компанію "Xinjiang Central Asia Petroleum & Gas" до (увага!) "суворо дотримання законів Афґаністану", виконуючи свої обов'язки та зобов'язання відповідно до укладеного контракту. Тобто, Пекін продемонстрував, що вважає талібів рівноправними партнерами, хоча насправді використовує у своїх геополітичних цілях для послаблення Індії та Росії.

«Особисто я вірю та сподіваюся, що афґанська сторона вживатиме практичних та ефективних заходів для забезпечення безперебійної та безпечної роботи проєкту [...] задля посилення довіру більшої кількості іноземних інвесторів до розвитку свого бізнесу та Афґаністану у цілому. Це все важливо для зруйнованої багаторічним конфліктом середньоазійської країни, недооціненої сусідами», – зазначив посол КНР.

Натомість китайська державна корпорація "National Petroleum" підписала схожий контракт із колишнім урядом Афґаністану, який підтримується США, щодо видобутку нафти в басейні Амудар'ї. Шахабуддін Ділавар стверджував, що попередній контракт не можна було виконати, оскільки він мав "багато проблем", пояснивши, що таліби нібито переробили документ для "покращення видобутку й отримання інвестицій".

Тепер за новою угодою сира нафта перероблятиметься в Афґаністані, а китайська компанія побудує свій нафтопереробний завод у країні; хто на ньому працюватиме, жодна зі сторін-підписантів не уточнила. Водночас невикористані ресурси Афґаністану оцінюються у понад $1 трильйон, іноземні інвестори виявили зацікавленість в їх дослідженні, але десятиліття війн перешкоджали таким ініціативам.

Насильство значно вщухло після того, як рух "Талібан" захопив країну 16 місяців тому, коли уряд у Кабулі, підтримуваний міжнародною спільнотою, розпався й утік, а всі очолювані США сили вивели з країни після майже 20 років інтервенції. Проте світова спільнота ще не надала легітимності уряду талібів через порушення прав людини, особливо їхні обмеження на доступ афґанських жінок до роботи та освіти.

КНР також офіційно не визнала талібів, але пообіцяла підтримувати й працювати з ісламістськими правителями щодо економічного розвитку Афґаністану. «Наш уряд поважає вибір незалежності, зроблений афґанським народом, і поважає релігійні переконання та національні звичаї Афґаністану, адже Китай ніколи не втручався у внутрішні справи Афґаністану, ніколи не шукав власних інтересів для так званих сфер впливу в Афґаністані», – наголосив Ван Юй.

Що ж, наразі Пекін, Ісламабад, Москва, Тегеран і Анкара єдині, хто підтримує тісні зв'язки з талібами, залишивши свої посольства в Кабулі відкритими. Вашинґтон і західні країни швидко перенесли свої дипломатичні місії до Дохи у Катар, де також нині перебуває законний афґанський уряд на вигнанні, що ускладнює визнання "Талібану".

Водночас "Останній Бастіон" нагадує читачам, що Кувейт збільшуватиме експорт дизельного палива до Європи. Уряд маленької близькосхідної конституційної монархії має намір інтенсифікувати постачу дизельного та авіаційного палива на Захід.

Читайте також:
Опінії
Єдина країна, яка може дати відсіч, це — Сполучені Штати Америки. У них достатньо всього, крім бажання й волі; ще у них достатньо страху.
10 вересня, 20:33
Опінії
Українська дипломатія віддала на поталу РФ так званий «глобальний Південь», зосередившись на «колективному Заході». Це — велика помилка.
05 вересня, 20:38
Світ
Данія вважає, що Європа, США та інші партнери мають припинити говорити про обмеження на зброю, яку передають Україні.
31 серпня, 17:18
Економіка
Баку може стати порятунком для наших західних сусідів, які досі сидять на «газовій голці» Москви. Європа домовлятиметься з Азербайджаном.
30 серпня, 19:25
Війна
«Пам'ятайте, з цього регіону росіяни атакують Україну»
08 серпня, 16:03
Опінії
Щось останнім часом побільшало дописів про можливе перемир’я з Москвою.
29 липня, 15:58