Таємничий знак із глибин Каховського водосховища
У результаті підриву росіянами Каховської ГЕС – водойма обміліла. Це принесло в Україну величезне горе.
А ще, вчергове продемонструвало світові обличчя зла "російського світу". Водночас мілина дарує науці важливі знахідки, що довгий час перебували під водою.
Серед них археологи віднайшли дубовий човен-довбанку, який може мати датування понад 1000 років. Човен було має довжину 6,8 метра; такими човнами наші предки руси ходили річками та виходили на море.
На одному з фрагментів деревини збережено два, на перший погляд, однакові знаки, що різняться лише розмірами. Це вперше ми бачимо на подібних човнах (а їх відомо до 2 десятків) накреслені знаки.
Що означає цей знак? У першу чергу слід сказати, що це не монограма (поєднання літер, з яких складається ім'я), це не руна, перед нами – знак власності.
Знак, яким людина позначала своє майно. Подібний до того, як наша княжа династія позначала тризубами та двозубами свої володіння, майно, землі; міщани та виробники позначали свої товари; власники худоби таврували своїх коней, корів тощо; бортники (ті, хто займався медом) – позначали свої дерева.
Серед зафіксованих науковцями знаків, що подібні до віднайденого на човні існують. Зокрема це знак "óрик", який за писемними джерелами відомий з XVI століття, проте, наші знаки, хоч і подібні, але мають дві особливості:
- Вони зроблені двома різними людьми (і масштабування знаку і їхнє накреслення це засвідчують).
- Більший знак має нижню горизонтальну щоглу трохи навскісну.
Чому кажемо про таке близьку спорідненість? Знакова система на наших землях передбачала спадкуванням знаків від батька до сина з певною видозміною, яка б розрізняла кількох власників, але вказувала на спільне походження.
Десь так, як Володимир I Великий долучив до двозуба, знаку свого батька Святослава Хороброго, третій зубчик і створив свій знак тризуб. Що означали ці знаки – ми не знаємо, вони вже були похідними від давнішого знаку.
Можна лише припустити, що попередній знак був простішої форми. З упевненістю можна сказати, що знак мав саме таку орієнтацію через технічні особливості його виконання.