У The Times описали 4 можливих сценарії закінчення війни в Україні

ВІЙНА
25 січня, 22:05
У The Times описали 4 можливих сценарії закінчення війни в Україні

На полі битви ситуація ще ніколи не була такою складною. У 2024 році окупанти захопили у шість разів більше української землі, ніж у 2023

Про це йдеться у матеріалі The Times.

Поки доля України висить на волосині, чи зможе президент Трамп забезпечити мир, чи країна зазнає повної поразки?

У питаннях національного виживання Україна чекає на рішення президента Трампа, як поранений гладіатор чекає на жест імператора: хоча країна ще не зломлена, вона вже на колінах.

На полі бою ситуація ніколи не була такою похмурою. Російські війська захопили в шість разів більше української території у 2024 році, ніж у 2023-му. Більше половини територій, які Україна відвоювала під час несподіваного осіннього наступу біля Курська, знову втрачені.

Кілька російських наступальних операцій тривають уздовж тисячокілометрової лінії фронту, і Україна щодня втрачає території у східному Донбасі. До міст, які перебувають під найбільшою загрозою захоплення, належить ключовий український логістичний вузол у Покровську.

Українська промисловість також зазнала нових нищівних ударів. Поблизу Покровська йдуть важкі бої на території могутньої шахти «Метінвест», єдиного підприємства в країні, яке виробляє коксівне вугілля, необхідне для української сталеливарної промисловості. Десять днів тому шахту закрили й евакуювали українські шахтарі, які перед цим підірвали один із головних стволів, щоб запобігти його використанню російськими військами для підземного наступу.

До шестизначної кількості загиблих і поранених серед українських військових додалося ще 51 тисяча зниклих безвісти, переважно солдатів. Позбавлене війни населення теж постраждало: понад 40 тисяч цивільних українців загинули або були поранені; понад 3,5 мільйона стали внутрішньо переміщеними особами, а понад шість мільйонів втекли за кордон.

Проте дух незламності залишається.

«Я все одно щоранку встаю, займаюся фізичними вправами, вмиваюся, наношу макіяж, одягаю прикраси та йду на роботу», – розповіла минулого тижня українка з ради у Херсоні, де російські дрони полюють на мирних жителів.

«Я роблю це не тому, що моє життя нормальне, а тому, що хочу виглядати гарно та продовжувати жити, як у свій останній день».

Саме цей дух незламності колись надав країні час і підтримку Заходу. Але якщо Україна хоче вижити зараз, їй потрібно значно більше, ніж незламність. Їй потрібен Трамп.

Зламати владіміра

Колись перемоги Трампа на виборах боялися українці, які сумнівалися, що американський президент, який декларує добрі стосунки з владіміром путіним, може принести їм полегшення.

Однак три роки спазматичної військової підтримки та нечіткої стратегії президента Байдена, що принесли Україні відчуття хиткого виживання та поступової поразки, дозволили з’явитися відчайдушній надії серед українців. Вони сподіваються, що новий президент США, людина, яка так гучно заявляє про свій намір закінчити війну, може завершити конфлікт у сприятливий спосіб.

Хоча Трамп критикував і путіна, і Зеленського, його допис у соціальних мережах у середу, у якому він погрожував санкціями проти росії, додав цим надіям ваги.

«Якщо ми не укладемо «угоду» і незабаром, я не матиму іншого вибору, окрім як ввести високі податки, мита та санкції на все, що росія продає Сполученим Штатам», — написав Трамп на платформі Truth Social.

Ігноруючи малоймовірні сценарії, такі як раптова смерть путіна чи магічний український контрнаступ, є чотири реалістичні варіанти розвитку війни. Зрештою, путін вірить, що росія може пережити зобов’язання Заходу та перемогти Україну. Здатність Трампа зламати цю віру вирішить, який із цих чотирьох можливих результатів стане реальністю.

Сценарій 1: Поразка

Перший сценарій — найгірший. Якщо росія вирішить продовжувати війну та відкине переговори, то, в разі припинення підтримки США, Україна може врешті-решт зазнати поразки.

З огляду на його бажання швидко закінчити війну та критику Байдена за хаотичне виведення військ із Афганістану, Трамп буде остерігатися, щоб не допустити такого катастрофічного результату. Якщо Україна буде розбита, наслідки для глобальної безпеки будуть набагато гіршими, ніж наслідки виведення США з Афганістану. Мільйони нових українських біженців залишать країну; тисячі тих, хто залишиться, будуть ув’язнені у російських колоніях; а НАТО, яке раніше пишалося своїм розширенням у Фінляндію та Швецію, опиниться з російським розширенням на Захід і танками Кремля біля Польщі.

Сценарій 2: Поганий мир

Майже такий же поганий, як і перший, сценарій передбачає, що без домовленості чи підтримки США Україна капітулює та буде змушена просити про поганий мир на умовах слабкості. Це призведе до розділу країни та встановлення колаборантського уряду в Києві: перемога для росії й очевидна поразка для України та її західних союзників. Жодної Нобелівської премії для Трампа тут.

Сценарій 3: Перемир’я

Третій сценарій передбачає перемир’я. Якщо це буде лише перехідний етап, який приведе до остаточного врегулювання, мирної угоди та реального завершення війни, то це може забезпечити регіональну стабільність і виживання України, захищеної безпековими та економічними гарантіями.

Однак без остаточного врегулювання внутрішнє коло Трампа усвідомлює, що саме по собі перемир’я недостатньо. Воно лише заморозить війну вздовж існуючих ліній фронту, дозволяючи бойовим діям відновитися, коли це буде зручно росії. Україна та її західні союзники пам’ятають про дві попередні провальні угоди — Мінськ-1 та Мінськ-2, які не змогли припинити конфлікт на Донбасі та заклали основу для повномасштабного вторгнення у 2022 році.

Обнадійливим знаком стало визнання нового держсекретаря США Марко Рубіо, що необхідно йти далі, ніж просто припинення бойових дій. «Ми хочемо зробити все, що в наших силах, щоб це закінчилося», — заявив Рубіо в інтерв’ю CBS у вівторок.

«Ми прагнемо до сталого завершення, а не до конфлікту, який відновиться через кілька років».

Сценарій 4: Узгоджене врегулювання

Четвертий можливий сценарій, який є основою української надії, передбачає, що США підсилять позиції України, дозволивши їй вести переговори з позиції сили. Це має привести до угоди, яка забезпечить суверенітет і економічну життєздатність України, а також гарантії безпеки від нових загроз росії.

З огляду на малоймовірність повернення окупованих росією територій, «підсилення позиції України» означає введення Трампом санкцій проти росії та зобов’язання підтримувати Україну зброєю та грошима в разі відмови росії від переговорів або їх недобросовісного ведення.

Україні доведеться проковтнути гіркі пігулки, щоб цей сценарій став реальністю. Завойовані території будуть втрачені. Україна, можливо, ніколи більше не побачить своїх кордонів 1991 року. Можливо, частина втрачених після 2022 року територій повернеться, але це не гарантовано.

Багато українців вже зараз приймають необхідність територіальних поступок для закінчення конфлікту. Опитування Київського міжнародного інституту соціології у жовтні минулого року показало, що частка українців, готових до таких поступок, зросла до 32%. Якщо США нададуть гарантії безпеки та економічну підтримку, цей показник зросте.

Автор : Anthony Loyd
Читайте також:
Війна
Окупанти просунулися біля Торецька, Покровська та у Курській області: карти ISW
24 січня, 09:01
Політика
Чи хочете ви майбутнє, в якому Канада приєднається до ЄС, Росія пануватиме в Арктиці, а Китай керуватиме Латинською Америкою?
17 січня, 11:46
Політика
Гучно пролунала заява радника 47-го президента США із національної безпеки. Майк Волтц закликав владу України знизити мобілізаційний вік.
15 січня, 12:36
Політика
Попри дипломатичний хист окремих наших чиновників, нема рецепта, як змінити ставлення західних суспільств ззовні. Їм там бракує сміливості.
15 січня, 07:18
Війна
У війні перемагає той, хто запропонує таке нове світобачення і порядок, які об’єднають більшість партнерів.
14 січня, 10:32
Світ
Як Гренландія може допомогти США стримати Росію та Китай?
11 січня, 07:30