Уряд Зеленського-Шмигаля планує масово друкувати гривні
До Верховної Ради України внесено законопроєкт №7429 щодо змін до поточного державного бюджету, ініціатори – Кабінет Міністрів.
Такі відомості повідомив засновник громадської ініціативи "Останній Капіталіст" і вітчизняний економіст Валентин Краснопьоров, інформує медіаагенція "Останній Бастіон".
За його словами, урядовці внесли поправку, яка зобов'язує Національний банк України перераховувати у бюджет протягом 10 днів весь дохід за державними цінними паперами у період дії воєнного стану.
«Але оскільки НБУ зараз є основним покупцем державних цінних паперів, тобто саме воєнних облігацій (ОВДП), то цим рішенням Уряд хоче законодавчо закріпити можливість подальшого друку грошей і мінімізувати свої витрати. Голова ж НБУ Кирило Шевченко закликав урядовців перестати фінансувати дефіцит державного бюджету коштом емісії грошей і перейти до ринкових методів фінансування дефіциту державного бюджету. А саме підвищення ставок по ОВДП. Натомість міністр фінансів виступив категорично проти такого рішення і, як результат, – Мінфін не підвищив ставки та НБУ був змушений і далі друкувати гроші, щоби викувати у Мінфіну його ж облігації», – зазначив Валентин Краснопьоров.
Водночас засновник громадської ініціативи "Останній Капіталіст" стверджує, що станом на сьогодні рівень інфляції в Україні в основному зумовлений не емісією грошей, а порушенням логістичних ланцюгів, проте обсяги емісії зростають щомісяця.
«Слід зауважити, що якщо ще у березні було надруковано 20 мільярдів гривень, то вже у червні – 105 мільярдів! Цей друк компенсується інтервенціями НБУ на валютний ринок. У травні коштом цих інтервенцій було повністю "стерилізовано" надруковані гривні. Тобто, НБУ продав іноземної валюти на суму, що дорівнює сумі надрукованих гривень. У червні, коли було надруковано 105 мільярдів гривень, НБУ продав майже $4 мільярди. Основним джерелом коштів для валютних інтервенцій є золото-валютні резерви України, що за 5 місяців війни скоротилися майже на $5,5 мільярдів і станом на 1 липня складали $22,7 мільярда», – додав Валентин Краснопьоров.
Насамкінець вітчизняний економіст попереджає, що подальший друк грошей і нарощення його обсягів можуть призвести ще більшого зменшення золото-валютного резерву, спричинивши ще більше погіршення курсових та інфляційних очікувань українців.
Між тим, як раніше повідомляв "Останній Бастіон", економічна стабільність в Україні закінчиться цієї осені, а затим – багаторічна криза.