Виборці співвідповідальні за всі успіхи й невдачі свого кандидата

Опінії
20 жовтня, 18:49
Виборці співвідповідальні за всі успіхи й невдачі свого кандидата
Фото: Facebook

Таємне голосування можна поєднати із контролем свого голосу. Але проблема фальсифікації не актуальна, бо існує серйозніша хиба демократії.

Український філософ, історик, соціолог, лінгвіст, перекладач

Ось міркую собі... А чому голосування обов'язково має бути таємним? Нам пояснюють, — що це мовби для того, аби виборці не боялись голосувати.

Припустімо, що так є, але де логіка? Якщо якась партія бореться проти іншої партії, і про свої наміри розповідає на цілу країну, то чому її члени чи прихильники мають ховатися при голосуванні?

Крім того, аморальним є сам принцип прагнення уникнути  відповідальності, громадянина як  виборця, за голос відданий за ту чи іншу політичну силу та наслідки її діяльності. Можна повірити, що деякі особи бояться відкрито голосувати.

Але чи є далекоглядним підпорядковувати формування органів влади ірраціональним почуттям страху? І чи не є принизливим для вільної людини примус щодо боягузливої поведінки окремих осіб та перетворення цього на тотальний принцип?

Виборче законодавство узаконило анонімність виборця при підрахунку голосів! Жодного натяку на особу виборця: ані прізвища, ані номера паспорта, ані жодної іншої позначки в проголосованому бюлетені не є.

Якщо ж виборець ідентифікував бюлетень, то такий бюлетень виборчий закон кваліфікує як недійсний. А при таємному голосуванні неможливо ідентифікувати проголосований бюлетень із конкретним виборцем.

І це позбавляє виборця можливості перевірити, чи не знищений його бюлетень, або зарахований його голос того кандидата чи ту партію, за яку він голосував. А це відкриває широку можливість для фальсифікацій.

Оскільки таємне голосування  позбавляє громадян права перевірки правильності підрахунку їхніх голосів та перетворює їхнє виборче право на фікцію. Натомість самих виборців — на машини для опускання бюлетенів.

Насамкінець додам, що у римському праві є такий прецедент, коли поручитель (vindex) відповідача (nexus), заміняє його перед судом. Затим оголошує готовність взяти на себе особисто всі наслідки процесу.

У політиці таке положення щодо особистої влади застосував відносно себе Октавіан Авґуст (щодо його персональної відповідальності перед богами та римським народом). Але надалі ця практика поширення не набула.

А чи не прийшов час застосувати це право не тільки до сьогоднішніх політиків, а й до виборців, які голосують за того чи іншого політика? Проголосував — стаєш співвідповідальним за всі успіхи та невдачі свого кандидата, бо, як відомо, невинних немає.

Читайте також:
Політика
Крайня форма інфантильності — не нести відповідальності за весь історичний час незалежності. Україна досі пожинає плоди цього врожаю.
12 червня, 20:32
Позиція
Україна — наша рідна домівка. А тому, ми маємо за неї відповідати як за свою оселю (квартиру, дім), де наводимо лад.
17 березня, 17:20
Опінії
Демократія не будується, а «існує» або «не існує». Демократія — це не якась там вигадана «форма суспільного устрою без насилля й брехні».
26.10.2023, 16:56
Блоги
Перестаньте все валити на всюдисущий "дух корупції"! Або трешовий свіжак з останнього опитування від "Демініціатив"...
12.09.2023, 19:47
Політика
Українська держава опинилася у заручниках обставин. Суспільство хоче змін, але до цих самих змін не готове, а тому верховодять популісти.
13.08.2023, 18:45
Опінії
Будувати таку, якої поки у світі немає. Але про яку мріють всі прогресивні люди на планеті й перш за все – українці!
06.06.2023, 21:40