Від зупинки газового транзиту Україна втратила більше, ніж росія, - Bloomberg
Втрати України оцінюються у 0,5% ВВП, тоді як росія втратила удвічі менше.
Зупинка російського газового транзиту через Україну позбавляє росію частини доходів, але європейський газовий ринок не є повністю втраченим для Москви. росія нарощує експорт скрапленого природного газу (СПГ) морем.
Про це пише Bloomberg.
Попри заклики заборонити такі поставки, Європа закуповує рекордні обсяги СПГ, який постачає переважно термінал «Ямал СПГ».
«Ситуація підкреслює, наскільки важко Європі розірвати зв’язки з росією, яка за останнє десятиліття закріпилася як ключовий постачальник товару на континент. Москва показала, що навіть коли один шлях до ринків закривається, для росії часто залишаються відкриті інші», – йдеться у публікації.
У 2024 році «Газпром» продав через Україну газу на суму близько $6 млрд. Більшість економістів і дослідників передбачають, що втрата цих поставок матиме мінімальний вплив на економіку агресора: це втрата приблизно 0,2-0,3% ВВП.
«Цифри надто малі, щоб вплинути на військову машину путіна», — сказав Девід Окслі, економіст Capital Economics, у своїй записці минулого тижня. Для порівняння, за його словами, Україна може втратити приблизно 0,5% ВВП, не отримавши плату за цей транзит газу.
Поставки до Китаю, який обганяє Європу як найбільший ринок для російського трубопровідного газу, за прогнозами, сягнули рекордних 31 мільярда кубометрів у 2024 році. Цього року вони мають зрости до 38 мільярдів кубометрів, оскільки трубопровід «Сила Сибіру» вийшов на повну проектну потужність.
«Газпром» також може продавати більше газу через «Турецький потік», прямий газопровід між Росією та Туреччиною дном Чорного моря, який також може постачати газ деяким європейським клієнтам. У 2025 році «Газпром» міг би продати через «Турецький потік» 25 млрд кубометрів до Туреччини і 15 млрд кубометрів до Європи, вважає Вакуленко.
Російський нафтогазовий експорт: останні новини
Європа досі зберігає значні зв’язки з державою агресором в енергетичній галузі. Не лише проросійські уряди Угорщини та Словаччини досі покладається на російські енергоносії. Значні обсяги коштів росії досі платять також Франція, Австрія та Іспанія.
Після зупинки транзиту російського газу Володимир Зеленський підсаджує Україну на американську газову голку.
Україна отримала свою першу партію скрапленого природного газу зі США через Грецію в межах європейських зусиль, спрямованих на повне відлучення від російського викопного палива.
Про це повідомляє Financial Times.
Приватна українська енергокомпанія ДТЕК отримала вантаж через Середземне море. Судно прибуло до грецького термінала напередодні, 27 грудня, – лише за кілька днів до закінчення терміну дії п'ятирічної угоди, що дозволяє транзит російського газу через Україну.
Керівник Офісу Зеленського Андрій Єрмак назвав цю першу поставку СПГ «стратегічним кроком» й зазначив, що угода Venture Global – це «стабільність і впевненість у завтрашньому дні для мільйонів українців».
Європа постачає близько 40% свого імпорту скрапленого природного газу з США, але Україна ніколи раніше не купувала його безпосередньо.
Зазначається, що йдеться про купівлю 100 млн кубічних газу.
У червні 2024 року стало відомо, що Україна укладає першу пряму угоду на поставку американського скрапленого природного газу, щоб зміцнити свою енергетичну безпеку.
Незважаючи на те, що Європа вже є найбільшим одержувачем американського скрапленого природного газу, проте його ще ніколи не закуповувала Україна напряму.
Експерт нафтогазової галузі Олег Попенко зазначив:
«Компанія ДТЕК закупила та доставила до грецького порту газ обсягом близько 100 млн кубометрів, із якого 10% буде використано всередині України, а решту продадуть грецьким компаніям. Закупівлі ДТЕК триватимуть до кінця 2026 року, також укладено 20-річну угоду на постачання СПГ».
За словами Попенка, це свідчить про кілька речей:
- ДТЕК не розраховує на швидке завершення війни та можливість найближчим часом відновити видобуток газу в Україні, тому перейшли на американський СПГ.
- Попри оптимістичні заяви Нафтогазу про рекордний видобуток газу, ресурсу не вистачає навіть для внутрішніх потреб, включно з генерацією електроенергії. ДТЕК змушений закуповувати газ у США.
- Газ в Україні дорожчатиме, оскільки держава зобов’язалася підвищити його вартість до ринкового рівня. ДТЕК, навіть із урахуванням високої ціни СПГ, готовий постачати його до України.
А Куди подівся газ власного видобутку, про який постійно звітує Чернишов?