Місто козаків і шляхти: Кременчук у XVIII столітті

ПОЛТАВА
11.01.2024, 13:48
Місто козаків і шляхти: Кременчук у XVIII столітті

Оцифрована науковцями спадщина етнографа Хведора Вовка допомагає наново відкривати минуле. Зокрема, історію рідної Полтавщини...

Хведір Кіндратович Вовк (1847-1918) є відомим українським антропологом та археологом, який народився у селі Крячківка поблизу Пирятина, здобув освіту в Одеському та Київському університетах. Його спадок величезний — понад 600 наукових праць.

Наш земляк досліджував антропологію українського народу, відкрив Мізинську стоянку часів палеоліту. А ще Хведір Вовк зібрав значну колекцію оригінальних фотографій та фотокопій краєвидів, пам'яток архітектури портретів з України та багатьох країн Європи.

Серед його спадщини є дві світлини (див. вище та нижче — прим. ред.), що привертають увагу дослідників історії Кременчука. Це — фото з альбому акварелей відомого художника Михайла Іванова.

Михайло Матвійович Іванов (1748-1823) був акварелістом, майстром пейзажного живопису, багато мандрував. 1780 року Іванов отримав від Петербурзької академії мистецтв відрядження до князя Грігорія Потьомкіна, який на той час керував Новоросійською губернією з центром у... Кременчуці!

За завданням князя, художник малював «усі місцевості та події, будь-чим примітні». Перебуваючи в Кременчуці, Очакові, Ізмаїлі та інших містах, Михайло Іванов зробив багато малюнків, значна частина яких не збереглася до нашого часу; вважався втраченим і альбом акварелей, де були й малюнки з Кременчука.

Як ми тепер знаємо, принаймні, дві акварелі збереглися на чорно-білих фотографіях у колекції Хведора Вовка. Обидва малюнки підписані безпосередньо автором російською мовою: «В Кременчуге».

На звороті фотографій архіву Вовка позначено, що вони зроблені з альбому Іванова кінця XVII століття.

На першому малюнку бачимо кременчуцьку вулицю, що виходить на площу з церквою на дальньому плані. Праворуч на передньому плані — група людей, що зібралася навколо столу перед будинком.

На столі: гончарні вироби та інший крам. Жінка сидить біля столу на стільці, ліворуч від неї стоїть чоловік; їхні погляди звернені до двох покупців.

На іншому боці вулиці — два будинки; привертає увагу стовп із ліхтарем на ньому. Наприкінці вулиці — дві фігури схилилися над криницею-журавлем.

Звертає на себе увагу й храм. Можна розгледіти дзвіницю та частину церкви, вони оточені високим парканом та кількома будівлями.

На другому ж малюнку бачимо іншу вулицю. На передньому плані — два стовпи з ліхтарями та дерев'яний міст, вздовж якого рівчак та дерев'яна кладка через нього.

У кінці мосту – тріумфальна арка, а за нею ми вже не бачимо міської забудови, лише дерева. Можливо, художник зобразив в’їзд до Міського саду.

Ці світлини акварелей Іванова з архіву Вовка – ще один яскравий штрих до історії Кременчука.

Автор — Володимир Ейсмонт, журналіст, краєзнавець, громадський діяч

Місто козаків і шляхти: Кременчук у XVIII столітті_1
Читайте також:
Історія
Селяни Полтавщини із грошима вкладалися у придбання дворів і крамниць у місцях проживання промислових трударів. Так примножувалися активи.
06 січня, 07:16
Історія
Недарма ж усі балки й водойми в обласному центрі мають козацькі назви. Це й Бабурка, Капустянка, Бандура, Мірошник, Домаха та Кінебаска.
03 січня, 08:25
Історія
Царат всіляко заважав розвитку і поширенню грамоти та науки рідною мовою українців. Але знайшлися ентузіасти, які кинули виклик режиму.
31.12.2024, 08:26
Опінії
Революція, громадянська війна, окупація негативно вплинули на розвиток одного із провідних вишів України. Це сталося понад 100 років тому.
22.12.2024, 10:34
Історія
Поки росіяни бомблять прифронтову область, українські історики їдуть вивчати власне минуле. Шведські колеги їм у цьому допомагають.
06.11.2024, 13:42
Історія
У 1300-х роках у межах Києво-Печерського монастиря поховали колишнього ченця, який прославився участю у боях. Йому було всього 40 років.
30.10.2024, 19:29