Як би нам не хотілося, але росія не розвалиться швидко

Опінії
30 квітня, 19:53
Як би нам не хотілося, але росія не розвалиться швидко
Фото: Facebook

Будьмо відверті, наші бажання не збігаються зі страхами США та ЄС про поділ РФ. Особливо, коли йдеться про утилізацію ядерної зброї.

Викладач Києво-Могилянської бізнес-школи

Щоби розкритикувати ідею, треба зробити з неї карикатуру, потім легко висміяти. Приблизно так критикують ідею розвалу російської імперії, тому вирішив викласти кілька типових міфів.

  • Ні, росія не розвалиться швидко.

Процес послаблення «скрєпів» відбувається досить повільно, особливо з огляду на те, що основна «скрєпа» — це гроші, а росія поки може обходити значну частину санкцій. І навіть після цього строкату країну триматиме інерція, тож потрібен буде якийсь триґер на кшталт «Прігожин 2.0».

  • Ні, розвал росії не станеться сам собою.

Для цього потрібні систематичні зусилля з нашого боку, передусім на фронті, але не тільки. Україна має стати осердям боротьби корінних поневолених народів РФ за свободу й незалежність. А також співавтором нової системи колективної безпеки в Європі.

  • Ні, йдеться не лише про національні республіки.

Чимало нових незалежних держав не матимуть етнічної основи, їхнім ґрунтом стане сильний регіоналізм, на кшталт Інґрії чи Сибіру. Сибір за своєю моделлю колонізації ближче до Австралії, ніж до Татарстану, але етнічні республіки стануть зразком для інших.

  • Ні, це не буде надто схоже на 1991 рік.

Інша комбінація факторів породжує іншу траєкторію розвитку. Передусім розпад на 30-40 не дуже визначених частин не може статися так само, як розпад на 15 чітко визначених.

Не буде сильних лідерів процесу на кшталт тодішніх РСФСР чи УРСР. Будуть і певні ознаки 1917-го.
  • Ні, не нові національно-демократичні лідери стануть першими президентами.

Ключову роль у розвалі імперії відіграватимуть нинішні путінські регіональні еліти — достоту як у 1991-го комуністи. Але національно-визвольні рухи надзвичайно важливі, вони дають картинку майбутнього, і вони візьмуть свої плюс-мінус 15% на перших вільних парламентських виборах.

  • Ні, не всі країни підуть одним шляхом.

Траєкторії будуть дуже різні у Саха (Якутії), Чеченської республіки Ічкерії, Башкортостану тощо. Власне, і в 1991-му Естонія, Україна, Узбекистан пішли різними шляхами.

  • Ні, не всі країни матимуть європейські цінності.

Саха і Тива набагато ближче до Японії й Південної Кореї, ніж до Франції чи Литви. Але Японія й Південна Корея — демократичні економічно розвинені країни; що вже казати про Карелію та Інґрію, близькі до Фінляндії та Естонії.

  • Ні, не всі країни стануть демократіями, і точно не одразу.

Ми йдемо цим шляхом вже більш як 30 років, і ми ще не повноцінна демократія. Але в тому числі від нас залежить, хто стане союзниками нових держав, і це вплине на їхню траєкторію.

Окремо слід додати, що процеси всередині РФ сьогодні дещо відрізняються від процесів у СССР часів, скажімо, генсека Юрія Андропова, коли реально почався процес деконструкції всього соціалістичного табору. Лише з горбачовською перебудовою смерть Совдепії стала неминучою.

Отже, немає сенсу говорити про швидкий автоматичний розвал за лекалами 1991 року та легкий шлях до демократії й процвітання. Однак це не означає, що остання імперія світу може пережити нинішню війну.

Процес розвалу невідворотний, а його швидкість та формат залежать у тому числі й від нас із вами, шановні читачі!
Читайте також:
Війна
Чим ближче саміт у швейцарському Люцерні, тим голосніше звучать заяви умиротворювачів. Вони висувають вимоги не лише Україні.
30 травня, 13:42
Війна
Гатити по московитах набагато приємніше на російській території, ніж на українській землі. Тільки так можна здобути перемогу у війні.
26 травня, 18:19
Опінії
І Захід, і глобальний Південь обговорюють та наполягають: в Україні треба перемир'я. Мовляв, припиняйте стріляти, а там розберемося!
23 травня, 13:42
Опінії
Кремлівська пропаганда і корисні ідіоти на Заході знову поширюють панічні настрої. Московитам незламний Харків як кістка у горлі.
24 квітня, 13:56
Світ
Америка та Європа не просто можуть, але мають підготуватися до того, що буде відбуватися далі у війні. Україна не повинна бути самотньою.
23 квітня, 06:00
Світ
Воєнна агресія спровокована Москвою проти України, катастрофічною для обох країн. Однак жертва завжди страждає більше за нападника.
14 квітня, 07:00