Як через доноси сексотів на Чернігівщині заборонили молитися українською

ІСТОРІЯ
12.11.2023, 14:00
Як через доноси сексотів на Чернігівщині заборонили молитися українською
Фото: Facebook

Мова — це також зброя! Окупанти завжди розуміли, що без викорінення мови тубільного населення їм ніколи не впокорити й не завоювати Україну.

1952 рік. По лінії сексотів МГБ СССР по Чернігівській області до Чернігівського обласного комітету компартії надходить інформація, що колишня громада УАПЦ у селі Вишеньки, Коропського району (нині Новгород-Сіверського району) продовжує звершувати богослужіння українською мовою!

Терміново «уполномочений по дєлам РПЦ» у Чернігівській області викликає священика. Гебіст погрожує і вимагає негайно перейти на церквоно-слов'янську мову богослужіння.

Священик на Літургії сповіщає це громаді. Водночас таке нововедення обурює громаду і вони пишуть листа до уполномоченого із наступним змістом:

Як через доноси сексотів на Чернігівщині заборонили молитися українською_1

Парафія храму Успіння Пресвятої Богородиці у 1920 році вийшла з духовної неволі московської церкви і приєдналася до Української Автокефальної Православної Церкви. У 1921 році, після I-го Всеукраїнського Православного Церквного Собору, зусиллями активіста українського церквно-визвольного руху Івана Рикухи, тут почали звершувати богослужіння українською мовою.

Громада молилася у кам'яному храмі збудованого за проектом Георга Фрідеріка Фельтена у стилі класицизму у 1787 році.  Перед початком Другої світової війни совєцька влада закриває храм і парафія УАПЦ певний час підпільно звершувала богослужіння у хаті.

У 1941 році з втечею совєцької влади Успенська парафія УАПЦ відроджується і відновлює богослужбове життя у своєму храмі. Священиком стає протоієрей Іван Черняк, псаломщиком — Іван Романець, а старостою парафії обирають — Івана Романюка.

У травні 1944 році совєцька влада в односторонньому порядку переводить Успенську парафію у Вишеньках до московського патріарахату російської православної церкви. Але громада продовжує звершувати богослужіння, читати Апостол та Євангеліє українською мовою.

У 1952 році совєцька окупаційна влада заборонила парафіянам у Вишеньках молитися українською мовою. Нині громада Успенського храму села Вишеньки перебуває в окупації російської православної церкви.

Автор : Андрій Ковальов
Читайте також:
Історія
Задовго до появи у Заліссі поселення Москва на берегах Дніпра квітнула «брама Європи». На жаль, внутрішні чвари довели її до загину.
19 травня, 19:08
Опінії
Таке відчуття, що творцям кінострічки було байдуже на реальну історію. Адже доноси робили письменники один на одного...
19 травня, 13:00
Полтава
Понад 10-ліття триває підступна війна, спричинена нападом ресурсної федерації московії. Всі ці роки Україна втрачає кращих доньок і синів.
13 травня, 19:27
Історія
Попри щорічні істерики московитів і сіоністів, ми пам'ятаємо українських Героїв. А ще не забудемо про відібрані історичні землі Закерзоння.
28 квітня, 10:27
Історія
Більшовицькі загарбники завжди відрізнялися своїм дикунським ставленням до поневолених народів. Не тільки європейців мордували, а й азійців.
27 березня, 13:27
Історія
Влітку 1912 року у піщаних дюнах між Новими Санжарами та Кустоловим випадково знайдено історичний скарб. 800 предметів із золота та срібла!
18 березня, 20:28