Сценарій фільму «Післязавтра» стає суворою реальністю — науковці

11 лютого, 18:19
Сценарій фільму «Післязавтра» стає суворою реальністю — науковці
Фото: Останній Бастіон

Атлантична меридіональна циркуляція, що відповідає за баланс клімату Землі, прискорено рухається до колапсу. Попередні прогнози застаріли.

Кліматологи та океанографи з Утрехтського Університету у Нідерландах виявили, що «кліматичний апокаліпсис» настане менш ніж через 100 років. Причиною є невідворотний дисбаланс в Атлантичній меридіональній циркуляції, що впливає на планетарні зміни.

Зі слів науковців, вказаний процес відіграє одну з ключових ролей у глобальній конвеєрній стрічці океанських течій, які підтримують рівновагу між солоною та прісною водою на всій Землі на різних глибинах. Це допомагає регулювати температуру планети; зокрема, тепло, вуглець і поживні речовини із тропіків переносяться до Північного полярного кола, де вони охолоджуються та опускаються у глибини океану.

«Ми з'ясували, що це допомагає розподіляти енергію по всій Землі та пом'якшує вплив глобального потепління. Двигун цього конвеєра знаходиться біля узбережжя Ґренландії, де у міру танення льодовиків через зміну клімату в Північній Атлантиці надходить дедалі більше прісної води, що уповільнює всі процеси. Глибші та прісніші води прямують на південь, повз Північну та Південну Америку, а потім на схід, повз Африку», — повідомили нідерландські кліматологи.

Сценарій фільму «Післязавтра» стає суворою реальністю — науковці_1
Сценарій фільму «Післязавтра» стає суворою реальністю — науковці_3

Тим часом більш солона і тепла океанська вода, що надходить із Тихого та Індійського океанів, проходить повз Південну Африку, повертає до Флориди, продовжуючи рух угору східним узбережжям США аж до Ґренландії. Все це доводить, що Атлантична меридіональна циркуляція вже перебуває на шляху до різкого зсуву, якого, за розрахунками, не відбувалося понад 10 тисяч років.

Нідерландська команда кліматологів і океанографів проаналізувала зміни за період дві тисячі років на комп'ютерних моделях глобального клімату. Створена схематична модель продемонструвала (див. графіки вище — прим. ред.), що уповільнення Атлантичної меридіональної циркуляції призведе до раптового колапсу менш як за подальші 100 років із катастрофічними наслідками.

Згідно з попередніми прогнозами кліматологів, рівень моря в Атлантиці підвищиться на метр у деяких регіонах, затопивши велику частку прибережних міст. Сезони дощів та посухи в Амазонії поміняються місцями, призвівши до ще більшої деградації тропічних лісів, які стануть саванами або напівпустелями.

Медіаагенція «Останній Бастіон» також нагадує читачам, як наслідки зміни клімату вбивають людей і негативно впливають на здоров'я все більшої кількості людей у ​​світі. Загрози можуть посилитися, якщо терміново не звернутися до вирішеня вказаної проблеми. 

вибір редакції
Читайте також:
Життя
За прогнозом фахівців із кліматології та демографії, ефект може посилюватись у міру прискорення змін погодних умов. Земля під загрозою.
12 вересня, 07:15
Життя
2014 року влада балканської держави почала відновлювати популяцію рогатих парнокопитних ссавців у Південних Карпатах. Нині їх уже 170.
24 травня, 21:45
Світ
Висадити мільярд дерев для порятунку живих істот не вихід. Особливо, якщо рослинність із темним листям, яке притягує сонячне світло.
29 березня, 21:35
Світ
Два найбільші міста південноамериканської країни Сан-Паулу і Ріу-ді-Жанейру майже тиждень живуть наче у пеклі. Температура сягає +55°C.
22.11.2023, 21:40
Життя
Температура поверхні та атмосфери нашої планети перевищила показники доіндустріального рівня. Це вперше в історії спостережень.
21.11.2023, 20:29
Світ
Води, які зусібіч омивають холодний материк, під загрозою. Захист Антарктиди й Південного океану — захистити майбутнього всієї планети.
12.10.2023, 15:02