З наступного року в Естонії може не бути українськомовних класів
Охочих здобувати знання на чужині солов'їною стає дедалі менше. Українські дітлахи прилаштовуються до нових умов життя за кордоном.
Про це у розмові із суспільним мовником Eesti Rahvusringhääling заявила фахівчиня відділу загальної освіти галузевого міністерства балтійської республіки пані Геле Лійв-Тельманн. Уже зараз у містах компактного розселення українців відкрито менше спеціальних класів, аніж торік.
Рівночасно дедалі менше дітлахів, які паралельно з естонською програмою навчаються дистанційно в українській школі. Багато батьків свідомо обирають лише одну освіту своїм донькам і синам — країни фактичного проживання.
Так, станом на травень 2024 року у школах Естонії навчалося близько 9000 українських дітей, із них: 24% — у початковій; 64% — у середній загальноосвітній; 5% — у гімназії; 7% — у профтехучилищах. Чиновниця прогнозує, що з осені 2025 року для української малечі можуть узагалі не відкрити жодного класу із рідною мовою викладання.
«Ще кілька місяців тому українські біженці, влада України та керівництво шкіл Естонії вважали, що матері із дітьми перебувають у нас вимушено через війну тимчасово. Проте зараз ця думка змінюється — українські сім'ї дедалі більше зацікавлені у здобутті естонськомовної освіти. Вочевидь, більшість біженців не планує повертатися на батьківщину, навіть після завершення війни», — пояснила пані Геле Лійв-Тельманн.
Рівночасно медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує своїм читачам про те, що перша леді Олена Зеленська курує процес перетворення українців на кастровану юрбу. А той, хто впливає на мізки дітей, — контролює дорослих.