Загадка доісторичних черепів із отворами від куль

ІСТОРІЯ
29.05.2023, 11:50
Загадка доісторичних черепів із отворами від куль

Знахідки породили безліч диких і дивовижних припущень, але досі ми так і не наблизилися до вирішення загадки.

Майже століття тому швейцарський шахтар шукав поклади металевої руди у вапнякових печерах Кабве, Замбія, коли знайшов доісторичний череп, вік якого становив від 125 000 до 300 000 років. Це була перша виявлена ​​у Африці скам'янілість Homo sapiens.

Але був і ще більший сюрприз. Доісторичний череп збоку мав невеликий отвір круглої форми, який, на думку криміналістів, міг бути утворений тільки дуже високошвидкісним снарядом, наприклад, кулею. Запитань стало ще більше після виявлення черепа древнього тура з таким же отвором. Знахідки породили безліч диких і дивовижних припущень, але досі ми так і не наблизилися до вирішення загадки.

Але, давайте по черзі.

Спроба класифікації доісторичних черепів – череп із Кабве

Череп, знайдений у Кабві (також відомий як Брокен-Хілл), привернув велику увагу відразу після виявлення. За даними Смітсонівського інституту, спочатку вважалося, що доісторичний череп із Кабве є першим в історії прикладом нового виду гомінідів під назвою Homo rhodesiensis .

Згодом він був класифікований як Homo heidelbergensis , хоча пізніші дослідження показали, що за низкою характеристик він має схожість з Homo erectus, Homo neanderthalensis і сучасним Homo sapiens. Отже, кому б не належав цей череп, схоже, він чи вона могли бути результатом схрещування між різними видами гомінідів.

Але унікальне поєднання рис – це ще не все, що було дивним у черепі з Кабві. На його лівому боці виявили невеликий отвір ідеально круглої форми, а на протилежному боці – роздроблена тім'яна пластина.

Це говорить про те, що невідомий снаряд, що увійшов з лівого боку, пройшов через череп з такою силою, що повністю розтрощив правий бік.

Дивно, але наявність таких вкрай незвичайних характеристик відсутня в описах черепа Кабве на сторінці інституту Смітсона, а також Лондонського музею природної історії, хоча на їхніх фотографіях отвір відмінно видно.

 Репліка доісторичного черепа Брокен-Хілл або Кабве з музею в Лівінгстоні, Замбія, з очевидним кульовим отвором (ліворуч).
Репліка доісторичного черепа Брокен-Хілл або Кабве з музею в Лівінгстоні, Замбія, з очевидним кульовим отвором (ліворуч).

Що могло стати причиною появи дірки у черепі Кабві?

Хоча більш природно було б припустити, що отвір міг зробити якийсь спис або дротик, але дослідження довели, що це неможливо.

"Коли череп уражається відносно низькошвидкісним снарядом - наприклад, стрілою або списом - у ньому утворюються так звані радіальні тріщини або смуги, тобто дрібні ниткоподібні тріщини, що йдуть від місця удару", - пише The Shields Gazette.

"Оскільки на черепі неандертальця не радіальних тріщин не видно, то був зроблений одностайний висновок, що снаряд повинен був мати набагато, набагато більшу швидкість, ніж стріла або спис".

Згідно з книгою "Технологія богів: неймовірні науки древніх" Девіда Хетчера Чайлдреса, німецький експерт-криміналіст дійшов ще радикальнішого висновку:

"пошкодження черепа родезійського людини не могли бути викликані нічим, крім кулі". Дослідник Рене Нурберген, який вивчав цю загадку в книзі "Секрети втрачених рас", погодився з ним, сказавши, що "ця ж особливість спостерігається у сучасних жертв поранень у голову, отриманих пострілами з потужної гвинтівки".

Якщо це правда, то це означає, що:

  1. череп не такий древній, як стверджується;
  2. древній череп був прострілений в наші дні; Перший і другий варіанти можна відкинути з дуже простої і переконливої ​​причини – череп був знайдений на глибині 18,2 м під поверхнею землі, а це підтверджує, що йому як мінімум кілька тисяч років.

Він не був досить близько до поверхні, щоб у нього за останні десятиліття хтось випадково потрапив із рушниці. Невже залишається лише третій варіант, чи можуть бути якісь пояснення?

 Череп тура з кулеподібним отвором у лобі.
Череп тура з кулеподібним отвором у лобі.

Повернення до інших доісторичних черепів за підказками

Перш ніж досліджувати інші гіпотези, ми повинні розглянути ще одну знахідку доісторичного черепа, яка ще більше посилює і так дивну ситуацію. За тисячі кілометрів від спекотної Замбії, на березі сибірської річки Олени, було виявлено ще один стародавній череп із таким же чистим, круглим отвором.

Цей череп належав туру, що вимер, який жив між 2 мільйонами і 4 тисячами років тому. Як і череп з Кабве, біля отвору в черепі туру також відсутні радіальні тріщини, які могли з'явитися внаслідок влучення списа чи стріли, пущених людиною.

Доісторичний череп, який був виставлений у Московському палеонтологічному музеї, не міг бути пробитий кулею в сучаснішу епоху, оскільки кальцифікація навколо кульового отвору показує, що поранення було не смертельним і тур ще якийсь час жив після цього.

 Череп Кабве, або череп із Брокен-Хілла, з кулеподібним отвором, добре помітним на цьому місці, виставлений у Національному історичному музеї у Лондоні.
Череп Кабве, або череп із Брокен-Хілла, з кулеподібним отвором, добре помітним на цьому місці, виставлений у Національному історичному музеї у Лондоні.

Альтернативні пояснення черепа Кабве

Всі ці шматочки головоломки так і не наблизили нас до істини.

Сьогодні є безліч гіпотез і припущень, від радикальних теорій, таких як ідея, запропонована газетою The Shields Gazette, що "хтось з майбутнього, маючи при собі вогнепальну зброю, вирушив у минуле і взяв участь у свого роду трансчасового полювання", до трохи більш правдоподібного припущення, що отвори були викликані уламками невеликого метеорита або чимось подібним.

У колах альтернативної археології найпопулярніша точка зору, що сама давня людина могла бути дуже технологічно розвинена, перш ніж сліди давньої просунутої цивілізації зникли з лиця Землі.

Але чи могли два різні суспільства, розділені тисячоліттями та величезною культурною прірвою, винайти однакову зброю, яка стріляла невеликими металевими циліндриками з високою швидкістю? Поки що ми не знаємо.

Єдина млява спроба розвінчати альтернативні теорії походить від сайту Bad Archaeology, який заперечує існування кульового поранення на правій стороні черепа. Вони не наводять жодних виразних пояснень або доказів, вони просто стверджують, що отвір, схожий на кулю, був викликаний "патологічними причинами, а не травматичним ураженням, викликаним якоюсь інфекцією в м'яких тканинах над ним".

Підсумовуючи, можна сказати, що на даному етапі жодна з гіпотез не підкріплена адекватними доказами чи логікою. Якщо не буде виявлено ще більше доісторичних черепів або скам'янілостей з такими ж ушкодженнями, ми, можливо, ніколи не отримаємо відповіді на загадку черепа Кабве.

Читайте також:
Історія
Славнозвісний «шлях із варягів у греки» збагатив чимало середньовічних держав. Найбільший зиск тоді мали Хазарія, Русь, Візантія і араби.
10.12.2023, 08:48
Історія
Поселенню, що знаходиться у центральній частині Анатолійського півострова, понад 2000 років. Зараз його досліджують турецькі археологи.
07.11.2023, 20:10
Історія
Археологи вважають, що вони на крок ближчі до підтвердження місця перебування Ноєвого ковчега.
29.10.2023, 10:28
Історія
Вона присвячена археологам, які, попри утиски й репресії, здійснили важливі наукові відкриття.
25.10.2023, 17:31
Світ
У французькому селищі Лавó науковці виявили артефакти VI-V століть до Різдва Христового. Подібні знахідки нині — велика рідкість.
26.09.2023, 18:03
Історія
Міжнародна команда науковців дослідила нещодавно виявлений комплекс поховань у долині Туран-Уюк і віднесений до скіфської доби.
11.09.2023, 18:35