Захід повинен завадити РФ здійснити новий напад у 2023 році

ВІЙНА
19.12.2022, 09:15
Захід повинен завадити РФ здійснити новий напад у 2023 році
Фото: Medium

Чи може росія почати новий широкомасштабний наступ – на Київ, на Харків, на будь-яке інше місце? Розмірковує Том Купер...

На Київ? – Ні, бо армія РФ не має необхідних військ на Півдні Білорусі, і Аляксандр Лукашенко – як би він не прагнув будь-яким можливим способом догодити Владіміру Путіну – не має ані достатньої кількості військ і вогневої потужності, ані смаку до будь-яких авантюр.

Принаймні я оцінюю, що, щонайбільше, Білорусь продовжуватиме намагатися скувати кілька бригад Збройних Сил України своїми "непрямими погрозами" та "маневруванням" уздовж спільного кордону. Будь-яке розгортання необхідних військових контингентів (понад 40 000) буде негайно виявлено західною розвідкою та повідомлено про це.

На Харків? – Подібно до вищезазначеного, що означає: ні; адже вона не має необхідних військ на цій ділянці кордону і насправді там війська РФ зайняті будівництвом потужної лінії оборони вздовж кордону.

Ще десь в Україні? – Можливо, але малоймовірно, оскільки щоби масштабний наступ став можливим, необхідно кілька елементів; потрібні не тільки війська, боєприпаси та припаси, а й спорядження.

Зараз у Путіна є тільки війська – і то погано навчені війська. Звичайно, багато з них мобілізовані ветерани РФ, але принаймні стільки ж літніх, у поганій формі, не підготовлених.

Відтак РФ намагається покращити підготовку своїх "мобіків", і ті, хто доходить до поля бою, зараз мають мінімум 3-4 тижні навчань, однак мати війська недостатньо. Великий наступ вимагав би боєприпасів, припасів і важкої техніки – і все це на лінії фронту або відразу за нею.

Тим часом ЗС РФ знову мають близько 300 000-310 000 військовослужбовців, розгорнутих в Україні, з яких близько 150 000 беруть участь у бойових діях: як ми бачили в минулому, це приблизно максимум, який може підтримувати їх матеріально-технічне забезпечення. Насправді матеріально-технічне забезпечення ЗС РФ руйнувалося вже двічі, щойно їх кількість зростала до понад 150 000 військових, залучених у бойових діях (відхід із Києва та Чернігова в першому випадку, а потім втрату східного Харкова та Херсона, у другому – прим. ред.).

Незалежно від того, яка місцевість (а місцевість завжди визначає бойові дії), насправді піші солдати не можуть просуватися так швидко, як моторизовані або механізовані війська. ЗС РФ втратили занадто багато своїх найкращих танків, занадто багато своїх найкращих бойових машин піхоти, і занадто багато найкращої артилерії, щоб залишитися здатними організувати й ефективно провести масштабну механізовану операцію.

Не вдалося придушити українську ППО – і РФ втратила занадто багато бойових літаків, гелікоптерів і надто багато своїх повітряно-десантних військ і сил спеціального призначення, щоб проводити будь-які широкомасштабні повітряно-десантні напади. Наразі ж вони постійно зазнають великих втрат у кваліфікованому персоналі та запасах постачання через безперервні українські удари HIMARS по командним і матеріально-технічним об'єктам.

Як наслідок, ЗС РФ втратили здатність до "шикування", скажімо, 200 артилерійських знарядь, а потім перенаситити українські позиції такими ж обсягами артилерійського вогню, як це робилося раніше в районах Ізюма, Попасної, Сіверськодонецька та деяких інших. Без цієї можливості ЗС РФ не може "прорвати" лінію фронту: вони не можуть знищити достатньо укріплені українські позиції протягом будь-яких коротких проміжків часу, щоби дати можливість своїй піхоті – або техніці – просунутися.

Якщо вони не можуть знищити українські позиції, результат завжди один: українці залишаються здатними відстрілюватися, а потім російська піхота зазнає колосальних збитків (такі останні тижні у районі Бахмута – прим. ред.). У таких випадках фактично "критичними" факторами – з української точки зору – є забезпечення військ ЗСУ боєприпасами та заміною стволів для кулеметів.

Все, на що зараз здатні ЗС РФ, це те, що вони вже роблять в районі Бахмута і, меншою мірою, в районі Авдіївки: безперервні піхотні атаки, хвиля за хвилею, які тривають годинами, іноді днями, за підтримки посередньої артилерії та численних, але малоефективних ударів із повітря. Проблема: такі наступальні операції надзвичайно повільні – принаймні порівняно з механізованими, вони "повільні", тому що люди не можуть бігати так швидко, як може рухатися бойова броньована машина.

Ще менше старі "мобіки" у поганому фізичному стані можуть бігти так далеко та з будь-якою порівнянною швидкістю – і це, маючи своє бойове спорядження, плюс зброя та боєприпаси. Своєю чергою, це дає українцям достатньо часу для реагування: навіть якщо їх захоплять зненацька, вони можуть підтягти підкріплення та поповнити боєприпаси, а також використовувати власну артилерію.

Останні кілька тижнів у районі Бахмута наступ російської піхоти розвивався настільки повільно, що українці навіть змогли нанести по них авіаудари своїми Су-25. Єдине, у чому ЗСУ можуть зіпсуватися, це здійснити абсолютно безглузді контратаки – і таким чином піддати власні війська і техніку російському оборонному вогню, як це неодноразово траплялося за останні кілька тижнів, спочатку в районі Пісків, потім у Бахмуті.

Тут можна сподіватися, що звільнення кількох суперпатріотичних командирів, в яких було "більше сміливості, ніж мізків", унеможливить подібні трагедії. Як тоді, коли половина конкретного батальйону спецпризначенців була розтрачена...

Нарешті, так, без сумніву: ЗС РФ усе ще може мати близько 9000 танків і таку ж кількість бойових машин піхоти, а також принаймні стільки ж артилерії у своєму резерві, як підкреслив начальник естонської військової розвідки два дні тому (і потім гіпервентильовано західними ЗМІ). Росія, безумовно, зробить усе можливе, щоби повернути якомога більше з них у робочий стан.

Однак немає жодних ознак будь-якої серйозної реформи, реструктуризації та модернізації способів оснащення, підготовки та бойових дій. Нічого подібного до того, що Совєцька Армія робила у 1941-1942 роках, бо як наслідок, те, що Путін і його "генерал Армагедон" Сєргєй Суровікін зараз відправляють на передову – це старіші типи систем озброєнь, усі з меншою боєздатністю, і ними будуть керувати війська з гіршою підготовкою, а отже, меншою боєздатністю.

Єдиним винятком із цього правила є розгортання систем "Борщевик", призначених для відстеження терміналів "Starlink", де залишається незрозумілим, скільки їх усього. Тож, якщо не відбудуться якісь фундаментальні зміни в способі мислення таких персонажів, як Путін і Суровікін,  – а я не бачу жодних ознак зараз, – це навряд чи зміниться найближчим часом (скажімо, через 3-6 місяців).

А проте, майте на увазі, що це, ймовірно, залишиться так, лише якщо Захід продовжить підтримувати Україну так само (відносно) "інтенсивно", як він робив останні 4-5 місяців. Якщо обсяг цієї підтримки, особливо кількістю боєприпасів, зменшиться – Україна опиниться у великій біді.

Автор – Том Купер, австрійський військовий аналітик

Читайте також:
Політика
Чи хочете ви майбутнє, в якому Канада приєднається до ЄС, Росія пануватиме в Арктиці, а Китай керуватиме Латинською Америкою?
вчора, 11:46
Політика
Гучно пролунала заява радника 47-го президента США із національної безпеки. Майк Волтц закликав владу України знизити мобілізаційний вік.
15 січня, 12:36
Політика
Попри дипломатичний хист окремих наших чиновників, нема рецепта, як змінити ставлення західних суспільств ззовні. Їм там бракує сміливості.
15 січня, 07:18
Війна
У війні перемагає той, хто запропонує таке нове світобачення і порядок, які об’єднають більшість партнерів.
14 січня, 10:32
Світ
Як Гренландія може допомогти США стримати Росію та Китай?
11 січня, 07:30
Економіка
Поразка Києва у війні коштуватиме Вашинґтону дорожче, ніж допомога. Адміністрації президента Дональда Трампа є над чим поміркувати.
10 січня, 21:43