Жомова яма кандидата неук Киви
Суд розпочав розгляд справи про цивільну конфіскацію доходу Киви
Ця справа вважається першим в історії України цивільним позовом про визнання активу необґрунтовано набутим і стягнення його у дохід держави.
Під удар потрапив Ілля Кива — народний депутат від «Опозиційної платформи — За життя» та кандидат неук. Парламентарій-неуковець задекларував 1,25 млн грн доходу у 2019 році від оренди гаражу та жомової ями площею 400 квадратних метрів — місця для відходів під час виробництва цукру з буряку.
Як повідомляє Судовий репортер, прокурор просить визнати дохід від оренди жомової ями необґрунтованим активом та стягнути гроші на користь держави. Як показала експертиза, ринкова вартість об’єкта в містечку Заводське, Полтавської області — 195 тисяч гривень. Це підтверджується і тим, що Кива у грудні 2019-го продав жомову яму лише за 205 тис. грн.
У детективів Національного антикорупційного бюро виникла підозра — що орендою жомової ями та гаражу Кива намагався легалізувати дохід, який не міг пояснити.
Раніше журналісти Bihus.Info розповіли, що народний депутат від фракції «Опозиційна платформа — За життя» Ілля Кива заробив 1,25 мільйона гривень за рік від здачі в оренду ями для відходів на Полтавщині.
Водночас депутат проживав у незадекларованому помешканні в центрі столиці, на вулиці Лютеранській. Витрати Киви на квартиру й охорону могла покривати задекларована жомова яма.
Антикорупційний прокурор Денис Демків подав позов про конфіскацію 1,25 млн грн доходу від жомової ями у дохід держави.
У суді прокурор буде доводити зв’язок Киви з активом і необґрунтованість походження такого активу.
Вищий антикорупційний суд почав розгляд справи і вже провів два засідання, в останньому розпочавши допит свідків та дослідження письмових доказів.
Ілля Кива як відповідач до суду ще ні разу не з’явився. Його представляють адвокати — Михайло Баховський і Віталій Чумак.
Жомову яму Кива купив у релігійної громади
У 2007 році Ілля Кива придбав жомову яму та гараж у Німецької євангелічно-лютаранської релігійної громади міста Полтави. На той період громаду очолювала Кива Катерина Василівна — мати Іллі Володимировича.
У 2010-му Кива нерухомість начебто продав. Тому прокурор вважає, що на 2019 рік Кива взагалі не мав ніяких прав на цю яму. Водночас були реальні власники, які змінювалися та сьогодні користуються цим майном. Справжній власник повинен дбати про майно, сплачувати податок за землю, комунальні послуги. І ці платежі робив не Кива.
Львівська фірма-орендар, яка виплатила Киві більше мільйона, — ТОВ «Компанія «Сіквел» — має ознаки фіктивності, фігурує у кримінальному провадженні і її рахунки були арештовані.
Прокурор стверджує, що «Сіквел» не мала «жодної ділової мети на території Полтавської області», де розташована жомова яма.
26 грудня 2018-го Кива вилітає в Італію (Рим) і повертається 13 січня 2019 року. Однак це не завадило йому 3 січня 2019-го підписати договір оренди з адресою підписання у місті Києві. Того ж 3 січня 2019-го у місті Заводське Полтавської області від імені Киви підписано акт приймання-передачі жомової ями орендарю. У цей день Кива як власник мав би показувати компанії «Сіквел» жомову яму, користування якою коштуватиме більше мільйона гривень на рік. Але, як з’ясувалося, насправді нардеп фізично перебував в столиці Італії.
31 грудня 2019-го знову підписувався акт — тепер Кива приймав від орендаря яму назад. Судячи із документа, нардеп мав приїхати в Заводське та особисто пересвідчитися у збереженні свого майна. Однак ще за три дні до цього Кива чартерним рейсом вилітає в Аліканте (Іспанія), тому не міг фізично цього зробити. На середземноморському узбережжі Кива залишався до 2 лютого 2020 року.
Адвокат Киви Михайло Баховський вважає, що причина усьому політична позиція його клієнта.
«Кива є народним депутатом від опозиційної на сьогоднішній день партії і піддався кільком замовним переслідуванням — кримінальним і, як виявилося, ще антикорупційним… Очевидно, що штучно створена ситуація на замовлення», – сказав Баховський. Водночас він визнає, що певною мірою гордий як адвокат брати участь у першій такій справі про цивільну конфіскацію.
Баховський каже, що буде детально висловлюватися під час розбору доказів. «Крім незрозумілого походження копій документів і копій фотографій, незрозуміло ким зроблених, нічого у сторони позивача немає», – вважає захисник.
Захист Киви намагається переконати суд, що жомова яма і гараж є проблемним активом, за які розгорілися неабияка боротьба.
У 2014 році жінка, на прізвище Грисенко звернулась до Лохвицького суду із позовом про визнання права власності на спірний об’єкт, отримавши рішення на свою користь.
Грисенко стверджує, що купила нерухомість у Киви ще у 2010 році, але через численні виконавчі провадження щодо попереднього власника, майно було обтяжене, тому у 2014-му вона зверталась за захистом свого права.
Народний депутат факту продажу заперечує. Договір у 2010 році від його імені підписувала Ганна Бурба, яка діяла за довіреністю.
Відтак з 2014 і до жовтня 2019-го начебто паралельно існували два записи про реєстрацію права власності на одне і те ж майно — за Кивою і за Грисенко.
Адвокат намагається переконати суд, що Кива не підозрював про іншого власника, маючи на руках витяг із Лохвицького бюро технічної інвентаризації (БТІ). Такий витяг не підлягав обов’язковому внесенню до електронного реєстру речових прав.
Сьогодні перехід права власності на жомову яму оспорюється у різних судах різних інстанцій.У 2020-му Полтавський апеляційний суд скасував рішення про визнання права власності за громадянкою Грисенко.
Однак у 2014-2019 роках Грисенко встигла відчужити майно Плющу, а той продав нерухомість громадянці Юлії Павелко. Тому в Лохвицькому суді Полтавської області віднедавна слухається позов Киви до Павелко і третіх осіб про витребування майна із чужого незаконного володіння.
Адвокат нардепа запевняє суд, що і решта обставин мають «легальне та нормальне пояснення». Він припускає, що договори для підпису Киві могли просто передати поштою чи кур’єрським зв’язком, але уточнює, що це лише попередня версія, оскільки доказів він ще не бачив.
У засіданні 27 липня з’явився свідок — Микола Чепурко, директор ТОВ «Укрзв’язокмонтаж», на території якого знаходяться жомова яма і гаражі. У 2005 році керівником цієї фірми був сам Ілля Кива.
Свідок Чепурко пояснює, що зараз комплекс площею гектар має двох власників — Ніну Гайдар (99%) і Юлію Павелко (1%).
Саме Павелко володіє часткою, в яку входить жомова яма і гараж. З його слів, об’єкт використовувався до 2014 року, а потім його закрили та кілька разів перепродували.
— Зі мною ніхто ніякого договору не підписував, ніяке майно у власність і оренду не передавалося. Ні з ким із представників цієї фірми («Сіквел» — ред.) я не зустрічався, не бачився ніколи… Територія огороджена парканом повністю. На території знаходяться гаражі та жомова яма… Там колись був відгодівельний комплекс. [Потім] комплекс був закритий і виділена ця жомова яма під будівництво цеху по утилізації вуглеводів. Цим займався знайомий нам усім Ілля Кива… На даний час дільниця ця знаходиться у стані демонтажу, не працює нічого, в бур’янах там таке… Коли приїжджали… бачили в якому стані знаходиться, — каже Чепурко, звертаючись до прокурора Демківа.
— В листопаді, в грудні 2019-го, можливо, приходили якісь представники ТОВ «Компанія «Сіквел»?
— Ні-ні! Ніхто! Приїжджали журналісти, був розголос… Кива не приїжджав…
— Можливо, в кінці року Ілля Володимирович приїжджав на об’єкт, який він вважав своїм, — запитав прокурор.
— Ніяких контактів не було. Територія закрита, огороджена…
— А як Ви зараз використовуєте [територію] ?
— Буде стоянка для машин. Площадка заасфальтована. Буде елеватор і машини, які надають послуги по перевезенню сільгоспродукції. Щас не використовується. Воно закрите, законсервоване, можна так сказать.
— Нам і суду важко зорієнтуватися, що це за такий об’єкт (жомова яма — ред.). На Вашу думку, може його оренда коштувати в рік 1 млн 250 тисяч? — запитав прокурор.
— Ні!.. Маленьке містечко, раніше промислове було, був цукрозавод Лохвицький, спирткомбінат. Місто процвітало. Щас цукрокомбінат не працює, закритий, спирткомбінат тоже закритий… Містечко старіє… Викопаний котлован, росте всередині бур’ян і кілька трубопроводів цієї дільниці, що колись займалася по переробці вуглеводів. Оце на даний час така ситуація. За такі гроші у Заводському?! Якби воно працювало, я згідний, там питань нема…
— Жомова яма — ми розібралися, що вона використовується для вирощування бур’янів. А ці гаражі вони придатні до використання? — поцікавився прокурор.
— Частково. Десь на 50%. Потрібно зробить ремонт і тоді їх практично використовувати… Там сім гаражів. Можна машину поставить. Но криша тече. Треба кришу робить.
Суд дослідив частину письмових доказів і відклав слухання справи до 9 серпня.