Журналісти Bloomberg викрили газовий «тіньовий флот» РФ
Індія допомагає росії набивати державний бюджет грошвою. Ворожа воєнна машина працює як швейцарський годинник. Для цього є безліч підстав.
Малюнки олівцем на стіні обставленої квартири натякають на те, що це звичайний сімейний будинок. Але єдиний диван, рожевий пластиковий стілець і дитячий велосипед приховують ще дещо — це життєво важливий компонент російських зусиль щодо обходу енергетичних санкцій США. І знаходиться він за 180 км на південний схід від індійського міста Мумбаї.
Як з'ясували журналісти видання Bloomberg, від червня вказана квартира є юридичною адресою компанії «Ocean Speedstar Solutions», яка надає суттєву підтримку російському тіньовому флоту танкерів. Ці кораблі експортують скраплений природний газ із флагманського об'єкта за полярним колом. Іноді деякі із танкерів маскують своє місце розташування, граючи з американською владою у хованки із високими ставками.
В оселі за документами мешкає фотожурналіст Нікхіл Ґанеш Горпаде, який раніше не мав жодного відношення до енергетичної галузі. За його словами, друг умовив його зареєструвати компанію на своє ім'я та домашню адресу. І офіційній індійськім реєстрі Горпаде значиться як єдиний директор «Ocean Speedstar Solutions».
Погодившись, він мимоволі приєднався до складної мережі, що тягнеться від Дубая до Нью-Делі, Пекіну і Шанхаю. Ця мережа використовує для створення «тіньового флоту» газовозів із метою переправлення палива із російського підприємства «Novatek Arctic SPG — 2» вартістю $21 мільярд. Безпосереднім керуванням складного процесу займаються наближені до Кремля олігархи.
«Ускладнювати, заплутувати та затримувати... Так, росіяни ефективно вибудовують мережу контактів з окремими людьми. І вони знаходять людей, яким потрібні гроші. Але все планування і, зрештою, продаж здійснює РФ», — говорить про стратегію Москви адміністративний директор «Eikland Energy» пан К'єлл Ейкланд, який понад 30 років пропрацював у нафтогазовій галузі.
Диктатор путін назвав об'єкт «Novatek Arctic SPG — 2», який був запущений торік у грудні, проєктом національного престижу РФ. Це можливість продемонструвати технології країни-бензоколонки та довести, що західні санкції не зупинять торгівлю. Звісно, якщо врахувати, що комуністичний Китай з Індією залучені у цей процес.
Здійснений нашими колегами із видання Bloomberg аналіз даних компанії, супутникових знімків та інформації про відстеження суден показує, на що готова піти Москва, щоби захопити частку ринку. У короткостроковій перспективі це може принести деякий прибуток у воєнний час. Але кінцева мета РФ — потроїти до 2030 року експорт ЗПГ як однієї з основ будь-якої постконфліктної економіки, особливо після втрати ЄС як головного споживача трубопровідного газу.
Після 24.II.2022 російська нафтова промисловість зуміла створити так званий «тіньовий флот» із сотень танкерів для перевезення ще й «чорного золота», а не лише «блакитного палива». На сьогодні валова вартість експорту сирої нафти морем склала близько $210 мільярдів на момент завантаження. Відомості підтверджені завдяки відстеженню кораблів і експортним цінам на російську нафту, наданих фірмою «Argus Media».
Тепер Москва, схоже, копіює зазначену вище стратегію із ЗПГ. Вашинґтон відповів на це швидким запровадженням санкцій, загостривши комерційну боротьбу за зріджений газ між РФ і США — головним світовим постачальником. Об'єкт «Novatek Arctic SPG — 2» потрапив під санкції у листопаді 2023 року ще до початку виробництва; газ фактично опинився в арктичній пастці.
Загнаний у безвихідь Кремль робить усе більш відчайдушні й потенційно небезпечні кроки, щоби зберегти потік палива на світовий ринок. Режим путіна в особі чиновників та олігархів пропонує великі знижки, щоби переконати нерішучих клієнтів. Москва покладає великі надії на найбільший у РФ завод «Novatek Arctic SPG — 2», який у перспективі зможе виробляти до 20 мільйонів тонн палива на рік.
Ворожий режим Кремля прагне до кінця поточного десятиліття контролювати 20% світового ринку порівняно із 8% минулого року. Це ставить її у пряму конкуренцію з американськими постачальниками, які розраховують подвоїти загальний обсяг експорту ЗПГ. І перші, і другі розглядають КНР, найбільшого у світі покупця, тобто, як ключового клієнта.
За словами людей, знайомих зі стратегією Кремля, російські урядовці зараз шукають ринки збуту для газу з об'єкта «Novatek Arctic SPG — 2» через мережу компаній. Їм доручено зібрати кораблі й знайти покупців, щоби розпочати експорт із заблокованого заводу в арктичному регіоні РФ. Зусилля зі створення «тіньового флоту» розпочалися у березні 2024 року, коли компанія «Nur Global Shipping» із Дубаю, купила кілька старих газовозів, які в іншому випадку були б відправлені на звалище.
Адреса, що використовується цією бізнес-структурою з Об'єднаних Арабських Еміратів — це готель «Meydan», розташований у зоні вільної торгівлі у Дубаї, яку раніше критикували американські та місцеві чиновники за відсутність прозорості. Мережева сторінка «Nur Global Shipping» зареєстрована на компанію «South Oil Trading», що також базується в ОАЕ та має ліцензію на ведення бізнесу, хоча термін дії якої минув у 2022 році.
Сайт «South Oil Trading» зареєстрований на іншу компанію, «Caran Energy», яка також базується у Дубаї. Жодна із компаній не відповіла на прохання про коментар. Показово, що «Caran Energy» видалила свій сайт після того, як із нею зв'язалося видання Bloomberg. IP-адреса пов'язана із кількома російськими мережевими посиланнями, що незвичайно для компаній, як працюють з ОАЕ.
Фактично, саме завдяки «Nur Global Shipping» росіянам вдалося зібрати щонайменше 5 танкерів, 2 з яких надійшли від китайського імпортера зрідженого газу «JOVO Group», згідно з даними судноплавних брокерів, трейдерів та інформації з бази даних судноплавства. Покупки було зроблено через 5 фіктивних компаній. Одне з судів називається «Pioneer» і донедавна постачало паливо переважно до Північно-Східної Азії, згідно з даними суднового трекінгу.
Трейдери вважають, що «Pioneer» навмисно фальшує своє місце розташування за допомогою процесу, що називається «спуфінґом». Газовоз створював у цифрових системах відстеження видимість, що знаходиться в одному місці, тоді як насправді прямував до експортного термінала «Novatek Arctic SPG — 2». Супутникові знімки, зроблені 1.VIII.2024, підтверджують, що корабель причалив до об'єкта, ставши першим в історії.
У підсумку, всі 3 танкери за документами керуються компанією «Ocean Speedstar Solutions», зареєстрованою на Нікхіла Ґанеша Горпаде, який відмовився коментувати її діяльність. Комерційна адреса — окрема від будинку Горпаде — вказана як будівля у Мумбаї, де базуються судноплавні оператори. Коли журналісти видання Bloomberg відвідали офіс, його займав інший орендар, а люди, які там працюють, сказали, що ніколи не чули про «Ocean Speedstar Solutions».
Непрозорий характер цієї мережі унеможливлює відстеження суден до їх кінцевих власників. За словами трейдерів і брокерів, які перебувають у Дубаї, щонайменше 2 судновласники ЗПГ та кілька судноплавних компаній відмовилися вести справи із «Nur Global Shipping». Усе тому, що компанія не пройшла процедуру перевірки на благонадійність, але рішуче допомагає насичувати грошима воєнну машину РФ.
Як і годиться, медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати про те, що Азербайджан продаватиме російський газ в Європу в обхід України. Баку може стати порятунком для наших західних сусідів, які досі сидять на «газовій голці» Москви. Європа домовлятиметься з Азербайджаном.