2023-й – рік глобальних надій і відмови від страху, насадженого диктатурами

СВІТ
08 січня, 16:32
2023-й – рік глобальних надій і відмови від страху, насадженого диктатурами
Фото: Google

Торішнє російське вторгнення змінило світ, не тільки Україну. Протиборство багатополярності й глобалізму увійшли у нову жорстку фазу.

Відповідний ґрунтовний матеріал підготувала і оприлюднила група фахівців Європейської ради з міжнародних відносин. Тобто, єдиного загальноєвропейського аналітичного центру, передає медіаагенція "Останній Бастіон".

На загал 2022-й став роком, який усе змінив, окрім, вочевидь, нашої невмирущої впевненості в тому, що ми здатні передбачати майбутнє. Без сумніву, це був наш найгірший рік із точки зору точності прогнозів: навіть за не дуже критичній самооцінці ми можемо нарахувати собі не більше 6 балів з 10.

І так, визнаймо, що у Брюсселі не спрогнозували, що росія нападе на Україну. У зв'язку з чим ганебно помилилися відносно події, яка визначила перебіг подій на весь 2022 рік.

Але прогнози – справа невдячна, ясновидіння для успіху потрібне менш ніж амнезія. Отже, у 2023 році ми з надією зазирнемо в майбутнє, тихенько забуваючи про минуле.

Через цю односторонню призму аналітики Європейської ради з міжнародних відносин побачили такі 10 прогнозів щодо ключових зовнішньополітичних тенденцій нового року. Люб'язно викладаємо їх нижче по пунктах:

  • Війна в Україні продовжується без врегулювання.

Різні посередники – Туреччина, Організація Об'єднаних Націй, Казахстан – докладуть певних зусиль, щоб якось покласти край або принаймні припинити вогонь у війні в Україні. При тому, що інтенсивність війни буде то зростати, то слабшати.

Всі ці зусилля зійдуть нанівець. Обидві сторони залишаться впевненими в перемозі та продовжать у 2023 році виковувати на полі бою основу для майбутнього врегулювання шляхом перемовин.

  • Єдність Європи та колективного Заходу у намірі ізолювати та покарати Росію залишиться міцною – але у решти світу урветься терпець від дій Заходу.

Поки війна триває, триватиме і розхвалена єдність Заходу щодо необхідності підтримки України та покарання Росії. Поступово додаватимуться нові санкції проти Росії, йтиме постійний потік нової зброї та допомоги Україні.

Ані економічний біль, ані потоки біженців з України, навіть агітація з боку популістів серйозно не порушить цей консенсус. Це тому, що європейська єдність є наслідком ненаситності Владіміра Путіна та рішучості Джозефа Байдена; тільки ці двоє можуть справді покласти всьому край.

Але у той час, як Захід стає більш згуртованим, у решти зростатиме роздратування від наслідків санкцій другого порядку та високих цін на енергоносії. Вони демонструватимуть дедалі меншу підтримку під час голосування в ООН і більшу рішучість зменшити свою залежність від долара.

  • Юридичні проблеми Дональда Трампа не приведуть його до буцегарні; він залишиться таким же нестерпним і буде лідером на висунення у президенти від республіканців у кампанії 2024 року.

Безсумнівно, різноманітні скандали стосовно Трампа все ще потраплять у газетні заголовки у 2023 році, враховуючи, що вони безперервно тривають з 2016 року. Але у 2023 році жоден із цих скандалів не підніметься до рівня серйозної загрози ув'язнення.

Поки Трамп залишається на волі, скандали лише збільшуватимуть як його популярність серед республіканців, так і його настирливість. Попри деякі виклики з боку партії, він закінчить 2023 рік як фаворит як кандидата на посаду президента від Республіканської партії у 2024 році.

  • З'ясується, що комуністичний Китай порушує вторинні санкції проти Росії, що спровокує кризу у відносинах між США і КНР.

Пекін, імовірно, уже порушує різні санкції Заходу проти Москви, але ці порушення залишаються на досить низькому рівні, тому в інтересах КНР і Заходу вдавати, що цього не відбувається. У 2023 році різні викриття, зокрема про можливе постачання боєприпасів до Росії, призведуть до того, що відомості про це стануть публічними, змусивши Захід відповісти.

  • Ізраїль і Саудівська Аравія досягнуть угоди про ширші економічні та дипломатичні обміни, але так і не встановлять офіційні дипломатичні відносини.

До кінця 2023 року Ізраїль і Саудівська Аравія встановлять нормальні відносини по суті, але не за формою. Торгівля, інвестиції та дипломатичні обміни різко та відкрито розширяться.

Тривалі заворушення в Ірані також надихатимуть і посилюватимуть співпрацю Ізраїлю та Саудівської Аравії в намаганнях протистояти іранському впливу в регіоні. Однак офіційні дипломатичні відносини не будуть встановлені, доки король Салман залишається на троні.

  • Польська партія "Право і справедливість" програє парламентські вибори, а наступний уряд врегулює суперечки між Польщею та Європейським союзом і Німеччиною.

Без можливості вдертися на Росію партія "Право і справедливість", яка керує Польщею з 2015 року, не зможе надалі забезпечувати підтримку завдяки патріотичній платформі. Вони програють вибори напівоб’єднаній опозиції, яка пообіцяє зберегти високі внутрішні витрати Польщі, забезпечивши більше коштів і більш гладкі відносини з Брюсселем.

Прийшовши на посаду, новий уряд швидко врегулює суперечки Польщі з ЄС та Німеччиною, а також збереже збільшені витрати на оборону, запроваджені попереднім урядом та сильну лідерську позицію проти Росії. Варшава не відвернеться від Києва.

  • Туреччина розпочне подальше вторгнення в північну Сирію, розширюючи свою зону безпеки; Реджеп Тайїп Ердоган і його "Партія справедливості та розвитку" збережуть владу після виборів у Туреччині.

Напередодні президентських і парламентських виборів 2023 року турецька армія почне подальше вторгнення на Північ Сирії з метою придушення курдських "терористів" і розширення своєї "зони безпеки" у Сирії. Режим Башара аль-Асада різко протестуватиме, але його російські спонсори не дозволять йому відповісти.

Так само й американці вирішать не кидати виклик Туреччині. Внаслідок ефекту об’єднання, а також завдяки різним передвиборчим юридичним махінаціям Ердогану та "Партія справедливості та розвитку" вдасться виграти вибори 2023 року.

  • В Африці виникне боргова криза, КНР і Захід конкуруватимуть у спробах запропонувати допомогу.

Підвищення процентних ставок, сильний долар і рецесія у розвинених країнах призведуть, як це часто траплялося у минулому, до повномасштабної боргової кризи у багатьох країнах Африки. Але цього разу комуністичний Китай і демократичний Захід (головним чином через МВФ і Світовий банк) братимуть участь у конкурентному процесі обміну полегшення боргу на геополітичний вплив.

Захід може виявити, що наявні міжнародні фінансові інституції є незграбними інструментами для цього більш конкурентного процесу полегшення боргів. Хоча це забіг наперед, який може виявитися хибним.

  • Ринок критично важливої ​​сировини значно звузиться, що призведе до напруги у трансатлантичній торгівлі та торгівлі між Заходом і Китаєм, оскільки вони конкурують за корисні копалини.

Оскільки глобальні зусилля щодо розширення виробництва зелених технологій продовжаться, ціни на основні мінерали, зокрема літій і нікель, які використовуються в цих галузях, різко зростуть. ЄС, США і КНР розпочнуть (або, можливо, відкрито вестимуть) досить непристойну боротьбу за джерела постачання цих корисних копалин, посилюючи напруженість у світовій торгівлі.

Вашинґтон намагатиметься створити глобальний консорціум із критично важливої ​​сировини, що заінтригує європейців. Однак це не здобуде великої популярності на так званому "глобальному Півдні".

  • Ціни на енергоносії не зазнають подальшого значного підвищення, і ЄС не відчує жодного серйозного дефіциту енергії, навіть якщо він і надалі відокремлюватиме свою енергетичну систему від Росії.

Енергетичне відокремлення ЄС від РФ буде майже завершено до кінця 2023 року. Але глобальний економічний спад і більша, ніж очікувалося, гнучкість енергетичних ринків означають, що ЄС не побачить подальшого значного підвищення цін на енергоносії.

Тим більше дефіциту енергії в зиму 2023-2024. Росії так само вдасться перенаправити значну частину виробництва енергії іншим покупцям; менше з тим, вона матиме значне зниження доходів від викопного палива порівняно з ситуацією до війни в Україні.

Важливий бонус: уряд США спробує заборонити Tik-Tok або примусити продати його некитайській компанії. Вашинґтон підштовхуватиме європейців зробити те саме.

У 2023 році американська влада буде роздратована тим, що материнська компанія Tik-Tok – корпорація "ByteDance", якою керують наближені до Сі Цзіньпіна особи, – не дотримується попередніх угод щодо захисту генерованих Tik-Tok даних. (А також нескінченним потоком відео з безглуздими танцями).

Конґрес США та адміністрація Байдена або спробують примусити власника продати Tik-Tok, або заборонять його на американському ринку. Вони тиснутимуть на європейців, аби вони приєдналися до них, і це стане новим випробуванням прихильності ЄС до політики США щодо КНР.

Своєю чергою, як раніше повідомляв "Останній Бастіон", американські та західні політики з інтелектуалами нарешті почали осмислювати наслідки агресії проти України, що ведуть до смерті Росії. Новий розвал недоімперії не за горами.

Автор : Відділ моніторингу
Читайте також:
Війна
Війська рф можуть розпочати наступи на нових напрямках із сумнівною перспективою
08:45
Війна
Сили "Вагнера" найближчими тижнями можуть втратити більшу частину найманців-зеків
вчора, 07:15
Політика
Ресурсна федерація московії остаточно встала з колін аби назавжди лягти під комуністичний Китай. Мезальянс на крові відтворено!
21 березня, 19:33
Війна
Сі Цзіньпін не надаватиме путіну підтримку, яка необхідна росії для війни проти України
21 березня, 08:35
Політика
Як у давні часи: сюзерен прибув до свого васала на оглядини далекого улусу. Владіміру Путіну виписали пекінський ярлик на президенство.
20 березня, 19:58
Політика
Стійкість України в боротьбі з агресією – не просто удача. Ми самі змогли її собі забезпечити, бо українці – дуже хвацька нація...
20 березня, 16:51