4 кулі Анджею Потоцькому

ІСТОРІЯ
12.04.2023, 19:46
4 кулі Анджею Потоцькому
Фото: Facebook

Атентат Мирослава Січинського у відповідь на виборчі фальсифікації. Пам'ятаймо про імена українських героїв, що здійснили чин в ім'я нації.

У неділю, 12 квітня 1908 року, цісарський намісник Галичини 46-річний граф Анджей Потоцький приймав прохачів у будинку намісництва на Гетьманських валах у Львові. Близько першої дня до його кабінету зайшов студент права Мирослав Січинський, 20 років.

Молодик розгорнув папери та дістав револьвер. «Се за наші кривди, за вибори, за смерть Каганця!», – вигукнув Січинський. Пролунали чотири постріли, потоцький упав.

Перша куля потрапила в ліве вухо і зачепила мозок, а наступні пробили лоб, палець лівої руки та ліве плече. До кабінету вбіг секретар, почалася паніка. Січинський поклав револьвер на підлогу, вийшов до передпокою і сів.

За півгодини прийшов поліцейський комісар, українець Бігун. Січинський пішов до нього із зізнанням. Бігун замовив фіакр, аби відвезти його до поліції...

Мирослав Січинський народився у селі Чернихівці неподалік Збаража (нині Тернопільщина) у родині священика. Після навчання у Коломийській і Перемишльській гімназіях вступив на правничий факультет Віденського університету. Згодом продовжує навчання у Львівському університеті.

1907 року він був серед майже сотні студентів-українців, які захопили університетський будинок; вимагали, щоби посвяту студентів здійснювали не тільки польською, а й українською. У вікні вивісили синьо-жовтий прапор. Заколотників арештували, але ті пригрозили голодуванням, і за 4 дні їх відпустили.

Того ж року відбувалися вибори до парламенту Австро-Угорщини. У селі Горуцьк Дрогобицького повіту було вбито п'ятьох селян-українців, які протестували проти масових фальсифікацій на користь поляків. У лютому наступного 1908 року знову фальсифікації – тепер на виборах до Галицького крайового сейму.

У селі Коропець на очах матері й сестри, офіцери багнетами закололи кандидата до сейму селянина 27-річного Марка Каганця.

Більшу частину населення Галичини становили українці. Проте влада у провінції була зосереджена переважно в руках поляків. Галицьке намісництво 1903 року очолив граф Анджей Потоцький; казали, що він почувається у краї, як король.

Січинський агітує по селах не голосувати на виборах за поляків. Доходить висновку, що легальною боротьбою перемоги домогтися годі, й наважується на вбивство Потоцького. Пістолет придбав у крамниці.

Вербної неділі пішов до будинку намісництва (теперішньої будівлі Львівської обласної державної адміністрації). Записався на аудієнцію, аби подати "просьбу про місце". Чекав у черзі.

Нарешті секретар покликав його. Січинський увійшов до кабінету. Потоцький сидів за робочим столом...

Коли б забачив людину симпатичного обличчя, таке собі батьківське лице, то ще могло б бути інакше. Він глипнув – обличчя зле, червоне. Тип польського шляхтича, міцно збудований і самовпевнений, – згадував потім Мирослав.

У дорозі поліцейські намовляли Січинського удати неврівноваженого. Мовляв, так вдасться уникнути смертної кари; той лишень відмахувався. О четвертій дня над будинками магістрату й намісництва підняли чорні стяги.

Біля пам'ятника Адамові Міцкевичу зібралася велика демонстрація польського населення Львова. Після виступів натовп узявся бити шибки в українських установах і помешканнях. Погроми тривали кілька днів, розмовляти українською на вулицях було небезпечно.

Перший суд над Січинським розпочався 30 червня, до числа присяжних увійшло 12 поляків. Увечері того ж дня вони одноголосно засудили вбивцю до смертної кари через повішення. Згодом вирок скасовано: засудженого мали оглянути психіатри.

Лікарі відзначили «високий інтелект обвинуваченого, його доброту, лагідність і глибоке відчування людської недолі та кривди, його гармонію і лад в думках і вчинках». 15 квітня 1909 року відбувся другий суд – присяжні знову вимагали повішення. Ще за три місяці цісарським наказом цей вирок було замінено на 20 років ув'язнення.

В українських селах Галичини найпоширенішим іменем для новонароджених стало Мирослав. А улюбленою приказкою: «Наш Січинський най жиє, а Потоцький най гниє». Мирослава Січинського перевезли до тюрми міста Станіславова (нині Івано-Франківськ).

Якийсь старий чоловік розкричався на мене, чому я стою в коридорі, а не під стіною, – згадував він. – З канцелярії залунав голос: «Пане, дайте йому спокій, нікуди він від нас не втече». Так собі спокійно, без злоби, впевнено. Як він то сказав, мені блискавкою через голову пролетіло: «А я таки втечу!».

Уже на третій день перебування в тюрмі один із наглядачів-українців переказує Січинському: «Ніхто відціль ще не втік, але вам ми допоможемо. Лише будьте терпеливі. Може, доведеться чекати рік-два-п'ять».

У в'язниці Мирослав щодня прокидається о п'ятій ранку, лягає о дев'ятій вечора. Дев'ять годин на день працює у столярні, у вільний час вивчає англійську. По неділях читає Достоєвського, Франка, Бжозовського, Ратцеля; часто спілкується з начальником в'язниці – чехом.

Тюрму згадую приємніше, ніж перебування у Віденському університеті, – запевняв після звільнення.

Тим часом офіцер австрійської армії Дмитро Вітовський і журналіст Микола Цеглинський планують його втечу. Листопадового вечора 1911 року до камери увійшов наглядач і наказав швидко збиратися. Постіль в'язня склав так, ніби там хтось лежить, а біля ліжка поставив черевики.

Січинський вийшов із камери в самій сорочці, аби потім не було закидів у розкраданні державного майна. У пивниці переодягнувся в уніформу. Вдвох із наглядачем попрямували до виходу, ніби щойно закінчили службу.

На вулиці Мирослава переодягнули в селянський одяг і возом вивезли з міста. Кілька місяців він переховувався у прикарпатських селах. Далі Січинський виїздить спершу до Норвеґії, тоді до Швеції.

1914 року перебирається до США. Очолював там українські громадські організації, редагував газети, у 1960-х відвідав Україну. Помер 16 березня 1979-го у будинку для людей похилого віку міста Вестленд, штат Мічиґан, мав 91 рік.

Автор : Сергій Чаплигін
Читайте також:
Світ
Захід у пам'ять про жертв застосування зброї масового ураження влітку 1945 року відбудеться 9 серпня. Японія чекає на гостей з усього світу.
09 травня, 13:45
Історія
Це могла бути синергічна дія невдоволених непевних соратників у співпраці зі спеціальними службами СССР. Вони надурили нашу діаспору у США.
06 травня, 13:44
Історія
821 рік тому відбувся Четвертий хрестовий похід. Західні лицарі втопили у крові не мусульман Близького Сходу, але єдиновірців у Візантії.
13 квітня, 15:18
Історія
Не називайте мешканців московії «росіянами» чи «русскими», — це просто дитяча помилка. Зрештою, це правило діє для всіх історичних періодів.
11 квітня, 20:34
Історія
Існує погляд, що Голодомор-геноцид перетворив «українську національну свідомість» на «справу мільйонів»? Частка правди у цій фразі є.
12 березня, 20:32
Полтава
Кожен нарід має власних національних героїв. Але є такі постаті, що єднають різні нації, навіть не сусідні, лиш одним своїм потягом до волі.
11 лютого, 19:28