Чи стане Донбас ближчим?
Народні депутати просять уряд побудувати залізничну колію на Луганщині.
Через війну, північна частина Луганської області відрізана від залізничного сполучення з рештою території України.
Тому на сайті Верховної Ради опублікували проєкт Постанови Верховної Ради №4145 «Про звернення до Кабінету Міністрів України щодо налагодження залізничного сполучення північних районів Луганської області із загальною мережею української залізниці».
Авторами є представники фракцій «Слуга народу» і «За майбутнє», серед яких: Руслан Горбенко, Тарас Тарасенко, Дмитро Лубінець, Олексій Кузнєцов, Максим Ткаченко та інші.
Вони пишуть, що мета і завдання – вжиття заходів для реалізації проєкту із забезпечення залізничного сполучення північних районів Луганщини з загальною мережею української залізниці.
Що пропонують народні обранці?
Більшість авторів проєкту пов’язані з Донеччиною та Луганщиною: проживали там, або балотувалися в округах.
Вони пропонують, аби Верховна Рада офіційно звернулася до Кабінету міністрів з вимогою забезпечити будівництво та фінансування коштом державного бюджету залізничної лінії, що з’єднає колії Кіндрашівська-Нова — Лантратівка і Попасна — Сватове — Куп’янськ (Північну Луганщину з Харківщиною).
Уряд при підготовці проєкту закону про Державний бюджет України на 2021 рік передбачити видатки на фінансування будівництва вказаної залізничної лінії.
Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на комітети Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин, з питань транспорту та інфраструктури, з питань бюджету відповідно до компетенції.
Чому дане питання актуальне?
На підконтрольній території Луганщини проходить лише одна залізнична магістраль Попасна — Сватове — Куп’янськ, яка входить до загальнодержавної залізничної мережі.
В той самий час залізнична гілка Кіндрашівська-Нова – Лантратівка довжиною 250 км, що проходить північними районами області немає сполучення з іншими областями оскільки з однієї сторони направлена до РФ, а з іншої — веде на тимчасово окуповану територію.
Автори пишуть, що внаслідок такої ситуації східні та північні райони області залишилися без залізничного сполучення з рештою території держави.
У такій ситуації сільгоспвиробники змушені користуватися послугами автомобільного транспорту, що призводить з одного боку до суттєвого збільшення собівартості продукції, з іншого – до передчасного руйнування мережі автомобільних доріг.
Також це унеможливлює доставку залізничним транспортом вугілля на ВП «Луганська ТЕС» у місті Щастя, яка є єдиним виробником електроенергії на підконтрольній території (потреба зазначеного підприємства у поставках вугілля складає біля 100-120 тис т на місяць).
Запропоновано такі варіанти проходження гілки: Сватове — Старобільськ, Рубіжне — Старобільськ, Рубіжне — Новий Айдар, довжина колії може становити близько 62, 59 та 43 км відповідно.
Обсяги перевезень на дільниці, яка з’єднає залізничні напрямки Кіндрашівська-Нова — Лантратівка і Попасна – Куп’янськ, прогнозуються на рівні 2 пар вантажних поїздів (1 пара – вугілля/повернення порожніх напіввагонів, 1 пара – завезення порожніх зерновозів/вивезення зернових культур).
При цьому зважаючи на те, що графікова довжина вантажного поїзда на дільницях, які будуть з’єднані, 57 вагонів і вантажність напіввагона та вагона-зерновоза 70 т, кількість вантажу, що буде перевозитися одним вантажним поїздом складатиме близько 3990 т.
Єдина проблема – у цьогорічному бюджеті вже діра у 300 млрд грн!
Виникає взагалі питання як функціонуватиме далі державний апарат в умовах пандемії, економічної кризи, зовнішньої агресії та недолугого керівництва?!