Чи є місце танкам у війні XXI століття?

ВІЙНА
01 травня, 14:54
Чи є місце танкам у війні XXI століття?

Бойові дії із використанням дронів в Україні змінюють перебіг сучасного воєнного конфлікту. Те, що здавалося неможливим, — прикра дійсність.

Рої безпілотників стали завдавати смертельного удару по одному із найпотужніших символів американської військової сили — танку — і загрожують змінити те, як він використовуватиметься в майбутньому. Про це зі Східного фронту на Донеччині повідомляє видання The New York Times.

За минулі 2 місяці окупаційно-терористичний контингент РФ вивів із ладу 5 із 31 американського танка типу M1 Abrams, які Пентаґон передав Силам оборони Україну торік восени. Як стверджує австрійський військовий інструктор полковник Маркус Райснер, який уважно стежить за тим, як використовується зброя в Україні, ще як мінімум 3 танки отримали помірні пошкодження.

Проте це все лише дрібна частина зі 796 основних бойових танків України, які було знищено, захоплено або покинуто, починаючи від 24.II.2022 року, за даними незалежного військово-аналітичного центру «Oryx», який підраховує втрати на основі візуальних даних. Переважна більшість із них — совєцькі гусеничні панцерники російського чи українського виробництва.

«Тільки приблизно 140 із них, підбитих у боях, було передано Україні державами-учасницями Північноатлантичного альянсу. Своєю чергою, росія втратила понад 2900 танків, хоча Україна стверджує, що їхня кількість перевищує 7000», — заявили у центрі «Oryx».

Німецькі танки типу Leopard також постраждали (за даними «Oryx», їх було знищено щонайменше 30). Однак американський танк Abrams досі вважається одним із найпотужніших у світі, і те, що його легше знищити за допомогою ударних безпілотників, ніж припускали деякі чиновники та експерти, показує «ще один спосіб, яким конфлікт в Україні змінює саму природу сучасної війни».

Таку невтішну думку висловив аналітик із питань оборони з Інституту Гадсона у Вашинґтоні пан Джан Касапоглу. «Попри свою міць, — долає він, — танки не є непробивними, і найбільш уразливі вони там, де їхня важка пластинчаста броня найтонша — на даху, в задній частині моторного блоку і в просторі між корпусом і вежею».

Упродовж багатьох років проти них застосовувалися в основному міни, саморобні вибухові пристрої, гранатомети та протитанкові керовані ракети типу «вистрілив та біжи», що запускаються з плеча. Вони широко використовувалися на початку конфлікту в Україні, оскільки могли вражати танки зверху та влучали у них у 90% випадків.

Безпілотники, які зараз використовуються проти танків в Україні, ще точніші. Відомі як «дрони з виглядом від першої особи», або FPV, вони оснащені камерою, що передає зображення у режимі реального часу на контролер, який може спрямовувати їх на поразку танків у найуразливіших місцях.

За словами полковника Райснера, «у кількох випадках FPV-дрони були спрямовані на «добивання» танків, які вже були пошкоджені мінами або протитанковими ракетами так, що їх не можна було витягти з поля бою та відремонтувати. Залежно від розміру та технологічної складності, безпілотники можуть коштувати всього $500 — мізерна сума для знищення танка Abrams вартістю $10 мільйонів; і деякі з них можуть нести боєприпаси для посилення вибухово дії».

Австрійський військовий інструктор зібрав відеозаписи, на яких танки в Україні переслідуються дронами або безпілотники влітають у їхні відкриті вежі. Деякі чиновники та експерти вважають, що українське військове командування планувало зберегти танки Abrams для майбутніх наступальних операцій наступного року і не хотіло відправляти їх на передову, де був ризик втрати небагатьох машин.

«Натомість танки були направлені на початку цього року у складі підготовленої та оснащеної американцями 47-ї Окремої механізованої бригади, бо Україна намагалася, але не змогла втримати контроль над Авдіївкою. Безпілотники, у тому числі й типу FPV, могли знищити танки Abrams, оскільки 47-ма бригада не була захищена системами ППО ближнього радіуса дії, такими як самохідні гармати Gepard німецької розробки.

Саме ця техніка успішно допомагає захищати небо над Києвом. Я припускаю, що Україна настільки відчайдушно потребує засобів ППО, що позбавляє танки повноцінного захисту, відправляючи Gepard або інші зенітні гармати малої дальності, які традиційно розміщувалися б на передовій, для захисту міст та критично важливих об'єктів інфраструктури», — зауважив полковник Райснер.

Своєю чергою, прессекретар 47-ї ОМБр не відповів на прохання про коментар для видання The New York Times, а Міністерство оборони України взагалі відмовилося обговорювати це питання. Однак інші українські військовики заявили, що вони «лише зрідка використовували сучасні ракети класу «земля-повітря» або інші системи ППО проти дронів, оскільки ця зброя зазвичай потрібна для збивання літаків і гелікоптерів».

Однак деякі експерти сумніваються в його ефективності, оскільки безпілотники надто дрібні та швидкі, щоб їх можна було збити чи засікти на радарі. Полковник Райснер вважає, що FPV-дрони не роблять Abrams та інші сучасні танки, такі як німецькі Leopard, застарілими: «Якщо ви хочете захопити територію, вам потрібен танк, адже це — смертоносна зброя у наземній війні».

Попри вищенаведене, австрійський військовий інструктор додав, що FPV — це ключова частина того, що, на думку деяких аналітиків, призведе до майбутньої підземної війни, коли зброя, що дистанційно керується, боротиметься на поверхні. У цьому випадку солдати керуватимуть системами озброєння з прилеглих підземних бункерів, щоби забезпечити прямий огляд та радіочастотний зв'язок зі зброєю.

«Я вважаю, що в таких наземних битвах дрони із виглядом від першої особи в основному протистоятимуть безпілотним наземним машинам. Вони боротимуться один проти одного, як у фільмі «Термінатор». Це майбутнє, яке вже настає на полі бою в Україні», — підсумував полковник Райснер.

А проте, як раніше повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», по успішному «м'ясному» загарбанню Авдіївки росіяни розпочали штурм села Роботине на Півдні у Запорізькій області. Окупанти не шкодують нікого і нічого.

вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Вже можна говорити про наслідки, переможців і переможених, а також вплив подій у Сирії за минулий тиждень на решту світу.
10:04
Кримінал
Слуги Феміди із Гааґи досі працюють за методичками часів Холодної війни, ігноруючи дійсність. Дарма втрачений час не поверне людські життя.
10 грудня, 14:51
Політика
Азійську вісь зла, як і Захід, застав зненацька 7-годинний воєнний стан, запроваджений Сеулом. Внутрішньополітична ситуація не стабільна.
06 грудня, 20:33
Світ
Захід зіткнувся з «дикими загрозами тактичного ядерного використання» з боку росії
06 грудня, 18:11
Світ
95% — саме стільки голосів набрав сирійський узурпатор на президентських «виборах» 2021 року. Нині ці відсотки його країна витравлює кров'ю.
04 грудня, 13:44
Війна
10 головних запитань про війну в Сирії.
04 грудня, 10:45