Чому коні сплять стоячи ?

07.06.2023, 12:15
Чому коні сплять стоячи ?

Дорослі коні часто можуть спати лише 5 годин на день, і більшу частину цього сну вони можуть отримати стоячи.

Якщо ви коли-небудь проходили вночі повз поле коней, то, напевно, помітили, що вони рідко лягають спати. Так чому ці ссавці сплять стоячи?

Відповідь полягає в тому, щоб вижити: коні дрімають стоячи, щоб збалансувати свою потребу у сні та постійну загрозу хижаків.

Сон на копитах є адаптацією проти хижаків.

«Стояння на ногах дає їм кращі шанси втекти від хижаків, ніж якби вони лежали», — зазначила Карен Вейт, фахівець з коней з Університету штату Мічиган.

Простіше кажучи, коні — великі тварини, і їм потрібен час і енергія, щоб зрушити з місця. Таким чином, кінь, який стоїть, набагато легше втікає, коли його пробудять від сну.

Повідомляється, що те саме стосується інших великих травоїдних тварин, як-от зебр, бізонів, слонів і жирафів, усі вони здатні спати на ногах.

Чому коні сплять стоячи ?_1

Коні мають унікальні анатомічні особливості, які дозволяють їм залишатися на копитах.

За словами Уейта, ці особливості, відомі як «упорний апарат», включають серію сухожиль і зв’язок — м’яких тканин, які з’єднують м’яз із кісткою та кістку з кісткою відповідно, — які проходять через передні та задні кінцівки.

Коли кінь розслабляє м’язи ніг, зв’язки та сухожилля опорного апарату діють як смуги натягу, які стабілізують плечові, колінні та гомілковостопні суглоби ніг. Це дозволяє коню стояти, не напружуючи м’язи.

Але хоча коні більшу частину свого сну стоять, їм потрібно лягти, щоб відновити сон.

«Коні проводять більшу частину свого часу уві сні стоячи, але насправді вони не досягають повного швидкого сну, коли вони стоять», — зазначає Сара Метлок, старший викладач поведінки коней в Університеті штату Колорадо.

Дорослі коні часто можуть спати лише 5 годин на день, і більшу частину цього сну вони можуть отримати стоячи.

І хоча коні, що стоять, можуть досягти «повільнохвильового» сну, або глибокого сну без сновидінь, але належним чином відпочила тварина потребує принаймні 25 хвилин швидкого сну на день, що може статися лише в положенні лежачи, сказав Метлок.

Через це коні щодня повинні лежати. Якщо вони цього не зроблять, вони можуть відчувати дефіцит сну, що може бути серйозним ризиком для здоров’я коня.

Наприклад, за даними Американської асоціації практикуючих коноводів, тварини ризикують отримання травми через падіння.

«У коней, які не отримують достатньо швидкого сну, може бути помилково діагностована нарколепсія», — сказав Метлок.

«Начебто, вони можуть впасти, поки ти на них катаєшся».

Оскільки стояння під час сну є адаптацією, щоб уникнути хижаків, коні повинні почуватися комфортно та безпечно, перш ніж вони забажають лягти та спати, сказав Метлок. У популяціях диких коней, якщо кілька коней лягають, щоб отримати швидкий сон, завжди буде принаймні один кінь, який залишиться стояти, ймовірно, стежити за потенційними хижаками.

вибір редакції
Читайте також:
Життя
Ці тварини доволі соціалізовані та мають власну мову. А ще — вірні один одному до скону, готові битися за свою зграю навіть на самоті...
08 лютого, 20:25
Життя
Видалення кігтів непропорційно впливає на їхні м’язи порівняно з їхніми меншими побратимами
02.08.2023, 09:05
Життя
Британські науковці змогли встановити, що деякі кенгуру, які вимерли, могли не використовувати стрибки для пересування суходолом.
23.06.2023, 16:00
Світ
У дику природу материкової Австралії повернувся раніше втрачений вид тварин – беттонґи, які схожі на кенгуру, але мають розмір кролика.
22.05.2023, 20:41
Життя
Серед вітчизняних громадян, які займаються рільництвом і землеробством від совєцьких часів лишилося жорстоке ставлення природи.
01.05.2023, 21:19
Життя
А чи знали ви, що в індіанських культурах Америки вовк – провідна тотемна істота, як, до слова, й у тюркських народів Євразії.
05.03.2023, 21:29